Strana 3 z 4
V našem testu máme jednu z variant, která je dostupná v ČR, jde o UX580GD-BN033R. Notebook lze rozebrat, stačí odstranit spodní panel.
Jak vidíte, rozložení je dvoukomorové. Nicméně drtivá většina věcí je pájena na desku, tedy procesor, grafika a bohužel i operační paměť. Jediné, co má vlastní slot a lze to vyměnit je SSD a Wi-Fi. A co tedy počítač obsahuje?
Naše verze je vybavena procesorem Intel Core i7-8750H, který má 6jader a 12 vláken a integrovanou grafiku. Je to velice slušný procesor se skvělým výkonem uvážíme-li tenké tělo notebooku. Procesor má totiž TDP 45W, což není ultramobilní hodnota. Dovoluje ale takty až 4,1GHz, i když obvykle se pohybují někde mezi 2,3 – 2,6GHz ve vyšší zátěži celku.
Výkon procesoru se v CineBench R15 pohybuje kolem více než solidních 1160 bodů, po větším zahřátí klesne na méně než 1100 bodů. Jako obvykle je na teplotě přímo závislý turbo takt. Ve výkonu na jedno jádro nabízí v R15 výkon kolem 168 bodů. Obojí velmi solidní hodnoty vzhledem k mobilnímu CPU a tenkému Zenbooku. Samozřejmě dobrý výkon má i všude jinde. Tento CPU rozhodně patří mezi dobré prvky. Horší je to s pamětí. Ta je integrována na desce, nelze ji tedy dodatečně rozšířit. Jsou zde 2x 8GB a to pouze na 2400MHz. Nicméně je to samozřejmě dostatečné dnes.
ASUS nabízí notebook ve verzích s 512GB nebo 1TB SSD. V našem případě používá TOSHIBA XG3 NVMe PCIe SSSD řešení. Jeho výhodou je použití kvalitních MLC NAND pamětí, a tedy konstantní výkon i v náročnějších situacích.
Výkon je po všech stránkách velmi solidní a měl by takový i vydržet delší čas. Rozhodně dobrá volba od ASUSu. Kapacita 512GB je pro většinu uživatelů také dnes dostatečná. Dobrou zprávou je, že díky M.2 slotu lze tento disk vyměnit případně za větší. Klasické mechanické HDD v tomto PC nehledejte, není kam jej dát :).
V procesoru je samozřejmě integrovaná Intel grafika, ale notebook spoléhá i na samostatné řešení, které je ale v tomto případě také integrováno přímo na desku. Jde o NVIDIA GP17P, tedy GTX 1050 se 128bit a 4GB GDDR5. TDP může být až 75W, ale samozřejmě je značně limitováno v závislosti na chlazení.
Výkon grafické karty se tak může značně lišit v závislosti na nastavení chlazení. V běžném režimu je výkon nicméně dostatečný. Panel má jen 1920x1080 rozlišení, takže i GTX 1050 si poradí s hrami v tomto rozlišení ve středních až nižších detailech hratelně. Battlefield V zvládá na 48FPS ve středních detailech bez AA, Far Cry 5 běhá na 39FPS ve středních detailech, nové Division 2 jede na 38FPS ve středních detailech atd. Jsou hry, které si ve FullHD nezahrajete ani na low, například nové Metro apod. jsou příliš náročné na hratelnost. Nicméně s populárními méně náročnými hrami není problém na 60FPS ani ve vyšších detailech (WoT, Fornite apod.).
ASUS ale tenhle notebook neinzeruje jako herní, takže výše uvedené je příjemným bonusem. Na nějaké to občasné hraní je použitelný.
A teď něco k provozním vlastnostem, které jsou u notebooku důležité. Pokud jde o chlazení, v tenkém těle je 45W procesor a 75W grafika a to je hodně tepla. Teploty také přímo ovlivňují takty a tedy výkon jak CPU a GPU a rozdíly mohou činit klidně 10%.
Teplota procesoru dokáže atakovat až 97°C, v případě grafiky je to o něco lepší a teploty se přibližují k 80°C maximálně ve hrách. Notebook bych také nedoporučoval mít na klíně, vzhledem k minimálnímu prostoru uvnitř se dokáže spodek docela zahřát klidně na 50°C a to už znát je. V klidových a běžných stavech je hlučnost solidní, v zátěži ale není tichý a hlučnou přesahuje 44dBA. Nicméně hluk chlazení není vyloženě obtěžující. Problém je, že notebook trpí na cívky. Je zřetelně slyšet pískání a kvílení cívek napájení při různé zátěži apod. To už otravné je (kusová záležitost?).
Baterie má 71Wh, 8 článků a samozřejmě silně záleží na tom, jak budete notebook využívat. Poměrně výrazným prvkem je druhý display, který se ve spotřebě dokáže projevit a snížit výdrž i o desítky minut, než když je „deaktivovaný“. Měřeno je tedy ve stavu jeho vypnutí, kdy vypadá a funguje jen jako touchpad (tedy jede dotyková vrstva). Na nižší kancelářskou zátěž jen s internetem apod. vydrží zhruba 6hodin, s aktivním druhým displayem a vyšším jasem spadne k 5 hodinám. Nicméně bez aktivního internetu s nižší zátěží se dokáže výdrž přiblížit klidně k 10 hodinám nebo je i výrazně překročit. Na běžné přehrávání filmu vydrží necelých 5 hodiny, na maximální zátěž při hraní hry apod. počítejte s výdrží jen kolem 80 minut. Opět platí, že pokud necháte aktivní i druhý display, výdrž se sníží i o desítky minut. Vidíte, že výdrž na baterii je tedy značně závislá na způsobu použití, pro některé bude velmi příjemný, pro některé může být výdrž baterie mírným zklamáním.
Nabíjení pomocí ne úplně malého adaptéru zvládnete za 1,5 hodiny z vybité baterie do plna a zhruba 60% baterie se nabije za 50 minut. Solidní. A jak tedy celkově zhodnotit notebook?
|