Asus ZenBook Pro 15 UX580GD – TEST zajímavého notebooku s unikátním řešením dvojící obrazovek Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 29 březen 2019
Přejít na obsah
Asus ZenBook Pro 15 UX580GD – TEST zajímavého notebooku s unikátním řešením dvojící obrazovek
ASUS ZenBook Pro 15 UX580GD
Notebook v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Asus ZenBook Pro 15 UX580GD je parádní mobilní počítač a skutečně mobilní počítač. Tenký, vyrobený z kovu, působí bytelně a velmi kvalitně a velmi elegantně. Hmotnost je příjemná a o to více potěší velmi solidní výkon a výbava, kterou disponuje.

Ano, sázka na Intel je bohužel, ač je 6jádrový i7-8750H papírově dobrý CPU, je to děravý Intel. Nicméně konkurenční AMD nic podobného v mobilní verzi zatím nenabízí (desktopový RYZEN 5 2600 nemá mobilní alternativu), či lépe řečeno OEM výrobci jako ASUS o nic podobného neprojevili dosud zájem vůbec zákazníkům nabídnout. Spojenectví OEM výrobců + Intel zůstává pevné, i když má Intel problémů, až to hezké není a přelévají se na uživatele. Pokud od nich odhlédneme a budeme dělat, že nejsou, tak ano, i7-8750H je skvělý CPU s výborným výkonem po všech stránkách. 16GB paměti také stačí, i když bude muset stačit navždy, protože rozšířit ji nelze. V tomto případě si tedy integrace vybírá svou daň. Solidní je použité SSD, zejména s ohledem na MLC čipy. Dobrá volba. A na rozdíl od RAM lze SSD vyměnit, je v běžném M.2 slotu a přístupné. Solidní je i grafika GTX 1050 4GB. Žádný trhač asfaltu to není, ale pro některé své opodstatnění jako akcelerátor má. Její grafický výkon je omezený, některé hry si v nativním 1080p nezahrajete (náročnější a hůře optimalizované hry jako nové Metro apod.) většinu her si ale zahrajete na nižší až střední detaily bez nejmenších potíží. Tedy bonus, protože tento notebook není rozhodně inzerován jako herní stroj. Nicméně protože je to GTX karta, jsou možnosti akceleraci v některých profi aplikacích samozřejmě omezenější, není to „PRO“ verze. Zajímavější by tak možná bylo, pokud by ASUS použil grafické AMD Radeon PRO řešení, které používá třeba APPLE u podobně koncipovaného MacBooku.

V čem Asus ZenBook Pro 15 UX580GD potěší dále, to je výbava. Konektorová je perfektní, až nadstandardní. Výhradu mám jen k microSD čtečce. Jak tam mám nacpat běžnou SD kartu z fotoaparátu? Většina používá čtečky právě pro karty z fotoaparátů či kamer, ne z telefonu. Velmi potěší zvuk. I když jsou zde jen dva reproduktory, jsou membránové a výrobce si hodně vyhrál se zvukem, který patří k tomu nejlepšímu u takhle tenkých počítačů. Bohužel kvalita integrované zvukovky skrze 3,5mm jack už je jen průměrná. Rozumná je klávesnice, podsvícená vše jako u starších verzí ZenBooků. Tedy OK.

Úplnou novinkou je pak touchpad, který je tvořený 5,5“ FullHD displayem s hrubým překrytím. Tento prvek je zajímavou novinkou, a i když jsem si říkal, že je to blbost, docela rychle jsem si na něj zvykl. Může fungovat v několika konfiguracích, buď prostě jako touchpad, kdy ani nepoznáte, že to display je, protože má zdrsněný povrch a dole normálně součástí plochy jsou tlačítka. Takže nejen vypadá, ale i normálně funguje jako jakýkoliv touchpad. Ovšem může fungovat i jako display. Buď může obsahovat vlastní rozhraní k čemuž je sada aplikací (kalkulačka, multimediální přehrávač apod.) anebo může fungovat jako klon hlavního panelu. A nejlepší je možnost fungování jako druhý display. Je sice malý, ale dá se na něj hodit video, textový dokument a normálně pracovat na tom velkém panelu! V některých případech tak dokáže být opravdu užitečný a velkým přínosem. Bohužel hrubější povrch, aby byl na dotek jako normální Touchpad současně znamená, že obraz panelu není tak hezký a čistý. Škoda.

  

Ne všechno se ale ASUSu povedlo. Druhý display je větší zápřah na baterii, stejně tak použitý 45W 6jádrový procesor atd. Výdrž na baterii je tedy hodně situační. Když jej budete využívat naplno, výdrž bude spíše na úrovni DTR, což není zrovna to, co bychom od ZenBooku očekávali. Nicméně s určitými nastaveními dokáže vydržet opravdu dost. Bude to vážně hodně individuální. Celkově tedy nehodnotím výdrž jako špatnou, ale ani dobrou. Chlazení je dostatečné, vzhledem k rozměrům a použitému HW bych řekl, že si vede dobře, ale 50°C na spodním panelu dokáže docela zahřát, tak pozor na to. Nicméně velkou výhradu mám k jasně slyšitelnému kvílení napájecích cívek. Tohle by si ASUS měl rozhodně pohlídat, řeknu to tak, že ty cívky jsou slyšet tak, že já bych tenhle jinak velmi příjemný notebook dlouhodobě používat prostě nemohl. Doufejme, že je to kusová záležitost testovacího vzorku.  

Jednu věc bych ale vytkl ASUSu zcela jednoznačně. Použitá WEB kamera s rozlišením asi 640x480 je v roce 2019 urážka uživatele. Tohle je notebook s „PRO“ označením a za docela dost peněz a je velká šance, že tu web kameru někdo bude používat k pracovním činnostem. ASUS navíc vyrábí ZenFone telefony, a tak nechápu, proč nevezme tu 8Mpx kameru, co používá na přední stranou telefonů a nedá ji do notebooku. Když tuhle webku použijete s tou mizernou kvalitou, co nabízí, vypadá to prostě blbě a jako bychom se vrátili o minimálně 10 let zpět. Neodpustitelné.

  • Závěr a hodnocení

Celkově je Asus ZenBook Pro 15 UX580GD ale velice zajímavým strojem. Parádní design a dílenské zpracování je ozdobou a radostí. Nedostatky však má. Mizernou webkameru, značně situační výdrž na baterii, absenci čtečky pro klasické SD karty, to jsou vady na kráse. Největším problémem by bylo, kdyby každý kus trpěl na to kvílení napájecích cívek, které je opravdu velmi otravné u testovaného kusu. Doufám, že je to opravdu jen otázka testovacích kusů z první série. Pokud na tohle kvílení jinak ZenBook PRO 15 UX580 netrpí, tak se jedná o velice zajímavý stroj, i přes ty ostatní výtky. Nicméně neměly by být ani ty, protože tohle má být „PRO“ model a nestojí málo.

Některé prvky ale zase zaujmou hodně. Zejména na to chytré použití druhého displaye. Vypadá to sice zvláštně, ale rychle si na to zvyknete a dokáže to být opravdu užitečné. Snad jen bych uvítal místo hrubšího překrytí nějaké, které by zlepšilo ten obraz. Každopádně v testované variantě s Windows 10 PRO, stojí tenhle notebook kolem 44 tisíc korun, což není vůbec špatná či přehnaná cena vzhledem k výbavě, zpracování a výkonu. Dokonce bych jej považoval i za docela výhodný ve srovnání s podobně koncipovanými a výkonnými modely konkurentů jako MacBook apod., ale neměl by mít ty nedostatky (i když konkurenti mají také své problémy). Celkově velice univerzální pěkný skutečně mobilní stroj s chytrým řešením a za docela solidní cenu. Tak jen to dotáhnout. Doporučení od nás má, ale s výhradou k web kameře (bohužel neřešitelné) a k pískání cívek (snad kusová záležitost).

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 651x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1916x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2110x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3964x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1363x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1