Strana 4 z 4
Díky nové platformě RYZEN AI HX 300, tedy až 12jádrovým APU s výkonnou integrovanou Radeon 800M grafikou, AMD posunulo výrazně hranice toho, co jsme si mysleli, že je s x86 procesorem možné. V mnoha směrech dokáže konkurovat efektivitou ARM řešením. Ta sice dokáží ve specializovaných optimalizovaných případech být i výkonnější či ještě efektivnější, jenže právě jen v nich. V mnoha věcech prostě nefungují, nemají ani zdaleka širokou univerzalitu x86 řešení. AMD a jeho RYZEN funguje všude a univerzalitou nemá konkurenci. Vyjma tedy Intelu, který ale dnes nedokáže nabídnout ani vzdáleně podobně vysoký výkon při stejné efektivitě a nízké spotřebě. A to se bavíme o procesorovém výkonu, ale je tu také ta integrovaná grafika. Tady už konkurence není vůbec. ARM řešení Qualcomm nebo Apple sice mají solidní integrované grafiky, ale prakticky nepoužitelné pro hraní her a vůbec mnoho věcí prostě neumí. Intel má sice srovnatelnou univerzalitu jako AMD, ale jeho nejlepší řešení Xe v procesoru jedoucího na 50W nedosahuje v praxi ani polovičního grafického herního výkonu, který má AMD Radeon v dnes testovaném procesoru omezeném jen na 28W. AMD má prostě použitelný grafický výkon, Intel v mnoha věcech nikoliv. Jako celý procesor s integrovanou grafikou, nemá AMD univerzalitou a současně výkonem a efektivitou, žádnou konkurenci.
Tohle řešení tak ASUSu umožnilo postavit stroj jakým je dnes testovaný Zenbook S 16 OLED. A záměrně jej používá jen na těch max. 28W, většinou vlastně jen na 17W, takže obětuje výkon. Může si to však dovolit, protože i na těch 17W je ten CPU a iGPU lepší než dosavadní AMD a Intel platformy klidně s násobkem Wattů. ASUS tak mohl udělat opravdu rekordně tenký stroj, do kterého tuhle výkonnou platformu nacpal. A dokonce je to tiché z hlediska chlazení. Jediné, co ukazuje, že jedeme na samé hraně co se do tak malého prostoru dá nacpat, je teplota spodku, která v maximální zátěži přesahuje 53°C. A je to docela nepříjemně horké. Tak pozor na to.
Výdrž na baterie je ale fantastická, proti předchozí generace už tak velmi dobrých AMD RYZEN 8000 procesorů, je se stejnou baterií výdrž o celé hodiny lepší. A to i když výkon narostl. ZEN 5 opravdu masivně zlepšil efektivitu. Na takhle univerzálně výkonné x86 CPU-iGPU řešení je ta výdrž neuvěřitelná. A to samozřejmě v tom záměrně maximálně tenkém šasi není zase tolik místa na skutečně pořádnou baterii. Třeba s 90Wh baterií, kterou mají silnější notebooky, by klidně atakoval 20h i na běžnou práci naprosto bez problémů. Takhle tedy vydrží o něco méně, ale 8 hodin bez nějakého zásadního omezování a 12 - 14 hodin, když něco omezíte? Vynikající!
- Dá se tedy něco kritizovat?
Fakt že nemá vyměnitelnou operační paměť je samozřejmě škoda, ale s ohledem na ten cíleně ultra tenký design, je to pochopitelné. Normální moduly by se sem ani nevešly. Takže u tohoto modelu to přejdeme jako nutnost. Potěší, že vyměnit SSD disk stále jde. Ta extrémní tenkost se projevuje v praxi na té teplotě, kdy ten spodek je žhavější, než bych v zátěži uvítal. To je ale asi jediné, co realisticky mohu kritizovat, protože jako celek je to jinak asi nejlepší klasický ultramobilní PC, který jsem kdy používal. Má všechno, včetně s ohledem na efektivitu a rozměry nevídaného výkonu.
Samozřejmě tenhle prémiový model má prémiovou cenovku. Testovaný kousek, tak jak ho vidíte, stojí 61 490 korun vč. DPH. V ceně je Windows 11 PRO systém, a to elektronické dotykové pero. Cena je to hodně vysoká. Původně jsem tu cenu chtěl uvést jako negativum, jenže nedávno jsme měli v redakci podobně drahé mobilní kousky, které ani zdaleka nebyly tak výkonné, efektivní a někdy ani kompaktní. Je celá řada prémiových ultramobilních notebooků na trhu za podobnou cenu, které mají výrazně horší platformu, horší výbavu atd. Dokonce bych řekl většina ultra mobilních notebooků kolem 60 – 70 tisíc je podstatně horší výkonově, než tenhle.
No a třeba menší 15“ Macbook Air s M3 s horší konektorovou výbavou i obecnou výbavou, s jen 24GB paměti a 2TB SSD vyjde rovnou na 74 tisíc a to zdaleka nemá univerzalitu a výkon (zejména integrované grafiky) srovnatelný se Zenbook S 16 s AMD RYZEN AI 9 a Windows. Takže těch 62 tisíc není v tom kontextu nabídky konkurentů, vlastně vůbec špatných. Pokud vám stačí 1TB SSD v základu (a dá se dodatečně upgradovat) tak jinak stejný NB stejné konfigurace jako je ten náš, jen s tím 1TB místo 2TB SSD, startuje na 59 tisících. Uvidíme, zda ASUS nabídne také méně extrémně tenké řešení za trochu nižší cenu s jinak podobným hardwarem
Testovaný ASUS Zenbook S 16 OLED je prakticky vším, co jsme si od pořádného ultra mobilního počítače mohli kdy přát. Není malý ve smyslu, že má parádní rovnou 16“ display. Navíc OLED se 120Hz a vysokým rozlišením, a i když je extrémně tenký, tak je dotykový! ASUS vůbec celý PC udělal záměrně a cíleně „maximalisticky“ tenký, kdy je až nadpřirozené, že ty tenké pláty kovu/keramiky, ze kterých je šasi, a které mají tloušťku papíru, jsou lehké jako papír a přitom se nedají ohnout a jinak deformovat. Jsou extrémně pevné.
ASUSu v tom výsledném dojmu hodně pomohlo AMD, které dodalo nový procesor s Integrovanou grafikou, který prostě jako univerzální celek nemá konkurenci. 12jádrový x86 procesor a bezkonkurenční integrovaný Radeon grafika s robustním výkonem, kterému stačí jen 17-28W? Intel ani ARM nenabízí nic srovnatelně po všech stránkách univerzálně dobrého. Procesorově je tu konkurence, v oblasti integrované grafické části ale není. Co šokuje, jaký výkon to má na těch 28W a dokonce jen 17W. Tohle je velmi výkonný stroj. Podobný výkon nabízí starší platformy s násobkem W. ASUS díky své snaze udělat ten notebook cíleně co možná nejtenčí, limituje možnosti. Být ten stroj o pár zanedbatelných mm tlustší, mohl by mít vyšší TDP limit, a tedy i výkon, nebo se tam mohla vejít ještě větší baterie apod. Nicméně ASUS prostě záměrně udělal Zenbook S 16 takhle tenký a výsledek je skvělý. Výbavou strká mnoho podobných počítačů do kapsy. A pokud nemají stejný RYZEN základ, tak i výkonem a efektivitou. Cena je sice vyšší, ale s ohledem na to, co stojí mnoho podstatně horších, hůře vybavených a méně univerzálních tenkých notebooků, vlastně není vůbec vysoká. I když tady extra platíte za ty extra milimetry, které tělo tohoto stroje nemá :).
Celkově je ASUS Zenbook S 16 OLED příjemný společník na cesty, elegantní, lehký velmi výkonný a současně úsporný s vynikající výbavou ve všech ohledech a špičkovým zpracováním.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|