Strana 1 z 4
- ASUS Zenbook S 16 OLED – TEST a RECENZE
téměř perfektního ultramobilního notebooku díky AMD
Tenký, lehký, ale solidně velký notebook s vysokým výkonem ale současně výdrží na baterie, je snem mnoha. Letošní generace ASUS Zenbook S 16 OLED se k naplnění tohoto snu rozhodně hodně přibližuje. A to nejen díky nové generace kovových slitin a výbavy, ale především díky nové generaci procesorů AMD. Jeho RYZEN AI 300 série přináší něco, co jsme na poli x86 ještě v takhle povedení kombinaci neviděli. Extrémně výkonné univerzální x86 procesory se současně výkonnou a pokročilou integrovanou grafikou a navrch ještě NPU akcelerátor pro AI výpočty. To vše v jediném kompaktním čipu, který to všechno dokáže s pouhými 17 – 28W v běžné zátěži. Jak CPU výkonem, tak především GPU výkonem a univerzalitou použití jsou s ohledem na minimální spotřebu schopnosti tohoto APU procesoru nevídané. O třídu překonává všechno, co jsme na trhu měli nebo máme.
Jak si vede konkrétně nový RYZEN AI 9 HX 370 procesor s výkonnou Radeon 890M grafikou v praxi, utažený záměrně jen na těch úsporných 28W maximálně, jsme si již ukázali:
Dnes se tedy podíváme na konkrétní notebook, který plně výkonu a efektivity tohoto výpočetního řešení využívá a jako celek jde o jeden z vůbec nejlepší, ne-li univerzálně nejlepší ultramobilní notebook, který byl vůbec představen a uveden na trh.
- ASUS Zenbook S 16 OLED (UM5606WA-OLED225X)
Novinka společnosti ASUS je pokračovatelem známé série Zenbooků. V tomto případě tu máme sice díky 16“ displeji v tomto ohledu velký, ale současně celkově extrémně tenký a kompaktní stroj, který je zaměřený na efektivitu. Ovšem díky novým 4nm APU procesorům AMD RYZEN AI 300, nemusí obětovat ani výkon.
Takže uvnitř tepe působivý 12jádrový RYZEN AI 9 HX 370 s extrémně výkonnou integrovanou grafikou Radeon 890M. Obojí je absolutní univerzálně výkonová špička ve své kategorii podobných řešení, současně o třídu dál než předchozí generace AMD, a hlavně současná generace konkurentů.
A to přes fakt, že ASUS záměrně omezil maximální boost na 28W v zátěži. V běžném (standardním) a úsporném režimu dokonce procesor nepřekračuje 17W! Přesto tahle skromná porce energie stačí na velmi vysoký procesorový i grafický výkon, který jako celek nabízí. Díky tomu ani nevyžaduje zase tak výkonné chlazení, což se velmi hodí, protože Zenbook S 16 je extrémně tenký, kdy základna má jen 1,1cm v nejtlustším místě. Samotný prostor pro komponenty má tak jen několik milimetrů. A přesto se tam toho vešlo dost.
Ačkoliv jde o extrémně tenký počítač, překvapí pevností a odolností. Kovové šasi a jeho panely, které mají jen o trochu více než tloušťku listu papíru, zdánlivě až porušují fyzikální zákony, kdy jsou velmi pevné. To vše díky vylepšené nové generaci hliníko-keramické slitiny. Ten tenký kus plechu působí samostatně v ruce až nepřirozeně, že se něco, co je tlusté skoro jako list papíru, vůbec nekroutí, neohýbá a je velmi pevné. ASUS u tohoto stroje dokonce uvádí MIL-STD-810H certifikaci odolnosti.
Notebook překvapí také tím velkým 16“ OLED displejem s poměrem 16:10 a rozlišením 2880x1800 při 120Hz. Překvapí hlavně tím, že v tom celkově méně jak 2mm tlustém víku (včetně kovového panelu) má ta obrazovka dokonce dotykovou vrstvu! ASUS tak v balení dodává i dotykové pero.
ASUS zvládl dostat do toho tenkého těla také slušnou výbavu, včetně nejnovějších USB4 konektorů, superrychlé Wi-Fi 7, dokonce i dnes už neobvyklou standardní čtečku pro SD karty. A také rovnou 6 reproduktorů. Je tu také podsvícená klávesnice a masivní touchpad. No a nechybí velká 78Wh baterie, se kterou v kombinaci s tím novým výkonným hardwarem dokáže notebook poskytnout na poměry předchozích generací podobných strojů (natož s podobným univerzálním CPU/GPU výkonem) o hodiny delší praktickou výdrž. Takže se na něj podívejme podrobněji …
|