HP Envy x360 16 – TEST a RECENZE konvertibilního notebooku s excelentním AMD RYZEN 7 8840HS Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 15 July 2024
Přejít na obsah
HP Envy x360 16 – TEST a RECENZE konvertibilního notebooku s excelentním AMD RYZEN 7 8840HS
Notebook
Hardware a výkon v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Hardware a výkon v praxi

Námi testovaná konfigurace je jednou z mnoha. V našem případě tu tedy najdeme procesor RYZEN 7 8840HS, což je vynikající 8jádrové / 16 vláknové 4nm řešení AMD (architektura ZEN 4). TDP je 25W, krátkodobě může v maximech / boostech atakovat až 40W.

Procesorový výkon je vynikají ve všech ohledech a v rámci ultramobilních modelů naprostá špička. Zde samozřejmě výkonem omezována tenkým šasi a omezeným výkonem chlazením, kdy procesor tedy většinu času běhá na těch výchozích 25W.

Pokud jde o grafickou kartu, je integrovaná v procesoru. A je jí vynikající Radeon 780M, pravděpodobně nejlepší integrované mobilní řešení současné generace procesorů. Je součástí procesorového čipu (klasické APU), takže i pro ni samozřejmě platí stejná omezení TDP. V praxi nedokáže konkurenční Intel ARC iGPU v procesorech Core Ultra 100 konkurovat, kdy AMD je zkrátka použitelné výkonem, kde Intel v mnoha/prakticky všech případech prostě nikoliv. Testovaný HP Envy x360 má omezené chlazení, neumožňuje tedy stálý běh na těch 40W boostech, což samozřejmě omezuje znatelně i výkon iGPU v praxi. Ale i tak je rozhodně velmi solidní na integrovanou grafiku. Samozřejmě na hraní v nativním rozlišení toho parádního OLED displeje (2880x1800) to v žádném případě není, 1080p ale zvládne v řadě her a podporuje samozřejmě i FreeSync a také FSR. Nicméně není to pochopitelně primárně zaměřením herní mobilní stroj v žádném ohledu.

Notebook jinak není složité rozebrat, spodek drží jen 4 šroubky, ale obtížné je ten panel vyloupnout kvůli velmi tenkým okrajům. Pod panelem vidíte vše, k čemu máte přístup. A bohužel moc toho není. Testovaná verze má 16GB LPDDR5 6400MHz paměti, bohužel není ve formě SO-DIMM modulů ve slotech, ale je napájena na základní desce kolem CPU. A není tedy žádná možnost rozšíření. 32GB kapacita by tak tomuto modelu slušela rozhodně více. Co je možné rozšířit je SSD disk, i když je tu jen ta jedna hlavní pozice, která je v našem případě zabraná v základu diskem Kioxia KBG50ZNV1T02, tedy 1TB NVMe Gen4. I když zdaleka nevyužívá možností PCIe 4.0 rozhraní. Použitý disk má zápis/čtení maximálně kolem 3000MB/s, pro běžnou práci atd. to samozřejmě s rezervou stačí. Výhodou je ale nízké zahřívání. Disk je ale možné dodatečně vyměnit a rozšířit.

Pak už lze v notebooku vyměnit jen modul Wi-Fi/BT, který je také ve vlastním M.2 slotu, ovšem k tomu v tomto případě není moc důvod. Už v základu jde o špičkový Wi-Fi 7 model.

  • Provozní vlastností – hluk a výdrž

Notebook není zaměřený na maximalizaci výkonu, chlazení je také poměrně jednoduché a nijak masivní. Samozřejmě jsou tu režimy napájení/výkonu, kdy se tedy liší jak výkon, tak hlučnost chlazení. Notebook je v klidu a v lehčí zátěži velmi tichý. Při hraní her nebo ve vysoké CPU zátěži se samozřejmě chladič rozjede a je docela slyšet. Není to frekvenčně otravný zvuk, ale nepřeslechnete jej. Takový běžný průměr.

Přes poměrně tenké šasi a nijak komplikovaný chladič, jsou teploty CPU v pohodě a nepřenáší se extrémně na šasi, byť ve vyšších zátěžích rozhodně těch cca 45°C na spodku být může. Notebook nepotřebuje nějak výkonné chlazení, protože ten AMD základ není moc náročný, ale kdyby výkonnější bylo, mohl by mít o něco lepší výkon. HP jej totiž nenechává příliš často boostovat kontinuálně na těch až 40W TDP. Samozřejmě něco žerou i ostatní věci a výbava, včetně toho velmi pěkného OLED displeje, kdy OLED mají vyšší spotřebu než dosavadní mainstreamová IPS řešení. I tak se celková spotřeba tohoto stroje v námi testované konfiguraci pohybuje kolem 50 až 60W maximálně.

S tím souvisí i výdrž baterie. HP použil 4článkovou s 68Wh a udává na ní až 11 hodin a 15 minut výdrže. V praxi je to samozřejmě složitější. V závislosti na tom, co na NB zrovna děláte, jak máte nastavený režim napájení, a hlavně jas displeje apod. V režimu maximální úspornosti může NB skutečně překonávat těch 10 hodin výdrže. Ovšem v reálném světě tak jak jej bude většina používat, s aktivní Wi-Fi atd. počítejte s výdrží maximálně k 8 hodinám. Pokud byste tenhle NB používali na plný výkon, vydrží zhruba 2 hodiny. To jsou slušné výsledky, velmi dobré na klasickou x86 platformu, ale rozhodně jsou notebooky, který ze stejného AMD základu vytřískají i více.

Takže k závěrům ….



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 645x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 430x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 932x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1186x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1339x
Komentářů: 6