Strana 1 z 4
- HP Envy x360 16 – TEST a RECENZE konvertibilního notebooku
s excelentním AMD RYZEN 7 8840HS
AMD má dnes objektivně nejlepší klasickou mobilní platformu na trhu pro Windows. Jeho RYZEN 7040 série nyní vylepšená na 8040 sérii jsou opravdu povedené 4nm APU procesory s výkonnou a efektivní procesorovou částí s 8jádry/16vlákny architektury ZEN4 a výkonnou a skvěle vybavenou integrovanou grafikou Radeon 780M. Jako celek o něco překonávají sice solidní, ale po všech stránkách horší Intel Core Ultra 100 konkurenci. AMD má znatelnou výhodu lepší efektivity, lepšího CPU i iGPU výkonu na nízkých TDP.
U RYZEN 8000 verzí se AMD navíc soustředilo na dodatečné vylepšení v oblasti podpory a akcelerace AI výpočtů, což je tedy rozdíl proti výchozím jinak stejným RYZEN 7000 variantám. Co zůstává je špičková efektivita (28W TDP) a velmi rozumná cena, což objektivně zkrátka dělá z RYZEN 7040/8040HS nejlepší univerzální běžnou mobilní platformu pro Windows na trhu, byť se brzy dočká nové generace v podobě ZEN 5 (RYZEN AI 300 série). To však nic moc neubírá na atraktivitě současných RYZEN 7040/8040 základů, které na trhu ještě nějaký čas zůstanou, co by cenově dostupnější řešení. Samotná platforma je však jedna věc, bez dobrých konstrukcí mobilních PC by byla k ničemu. Naštěstí i zde se poslední roky hnuly ledy. AMD platforma se nachází v nejvíce mobilních řešení, včetně těch nejšpičkovějších, ve své historii. A dnes se podíváme na jeden velmi šikovný a praktický notebook, konstrukci, kterou osobně považuji za vůbec nejlepší pro mobilní PC.
– 16“ konvertibilní notebook s OLED a AMD SoC
Společnost HP nabízí široké spektrum různých mobilní řešení. Jedním z nejzajímavější je podle mě právě ENVY X360 16, tedy mainstreamový 16“ konvertibilní notebook, který má dotykový displej a umožňuje přetočení a používání jako tablet. K tomu má i velmi šikovné elektronické pero ve výbavě. Podobná konstrukce není žádnou novinkou a je osvědčená a velmi praktická.
V tomto případě samozřejmě využívá modernější prvky výbavy a technologií. Hlavní je tu ten 16“ display, kdy HP nabízí různé specifikace, v našem případě je zde parádní dotykový OLED s vysokým 2880x1800 rozlišením (16:10), 120Hz a AMD FreeSync Premium.
Vše pohání AMD RYZEN 7 8840HS (8jader/16vláken ZEN 4) s výkonnou integrovanou Radeon 780M grafikou (neintegrovanou notebook neobsahuje). Operační paměť je dvoukanálová, 16GB LPDDR5 6400MHz. Úložný prostor je ve formě klasického M.2 SSD, v tomto případě máme 1TB NVMe Gen4.
Pokud jde o další výbavu, má bíle podsvícenou klávesnici, šasi je celokovové, potěší výkonné integrované reproduktory, infračervená 5Mpx kamera a mechanickou krytkou, výkonná Wi-Fi 7 síťovka a překvapivý počet USB konektorů s podporou DP 1.4 a HDMI 2.1. Baterie má 68Wh a HP udává výdrž přes 11 hodin.
V příslušenství našeho modelu je dodáváno elektronické pero (HP MPP 2 G1 Avicii Tilt Pen) a instalovaný je Windows 11 Home operační systém. To vše samozřejmě s nadstandardní HP zárukou a za solidní cenu, jak se na mainstreamově orientovanou sérii sluší a patří. HP nabízí i další varianty a specifikace Envy X360 série včetně tedy cenově stejné, ale výkonem horší Intel Core Ultra 1xxU platformy.
A jak si vede v praxi?
|