Jak se žije s ARM na Windows? TEST a RECENZE ASUS Vivobook S 15 OLED se Snapdragon X Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 14 October 2024
Přejít na obsah
Jak se žije s ARM na Windows? TEST a RECENZE ASUS Vivobook S 15 OLED se Snapdragon X
ARM ve Windows 11 PC v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • ARM ve Windows 11 PC v praxi

Pokud jde o samotný notebook ASUS Vivobook S 15 OLED (S5507QA-OLED064X), pokud byste nevěděli, že je v něm ARM (kdy má na sobě pod klávesnicí nálepku), tak na něm vlastně nic neobvyklého nenajdete. Podobné, či prakticky identické stroje nabízí ASUS i v konfiguracích s AMD a Intelem. Jde o typický tenký 15,6“ notebook záměrně bez výkonné neintegrované grafické karty, takže se soustředí na mobilitu, ale za rozumnější cenu. Vivobook není cíleně maximálně tenký jako jsou Zenbook stroje. A 70Whr baterie by mu měla zajistit slušnou výdrž.

I pokud notebook zapnete, naběhne vám klasický běžný Windows 11, jako by to byl normální x86 počítač. Ale není. Používá skutečně ARM řešení Snapdragon SoC, tedy podobnou platformu, kterou najdeme ve špičkových telefonech. A řadu věcí ve Windows a aplikací tedy musí určitým způsobem emulovat. Microsoft to vyřešil překvapivě dobře, a ve většině běžných věcí to funguje bez toho, abyste nějak poznali, že nejde o x86 procesor. Také výkon v praxi není vyloženě špatný. Nicméně obojí má své limity, avšak zdůrazňuji, že jde o první generaci podobné platformy pro Windows.

Není však výkonově ani efektivitou prostě lepší, než aktuální soudobá generace procesorů AMD s podobným počtem jader, a hlavně podobným TDP. Popravdě, i když nový RYZEN AI 9 HX 370 uměle omezíte jen na 28W, tak je pořád výrazně výkonnější, než testovaný Snapdragon, který boostuje mezi 30 až 45W TDP.

Překonává však výkon nepříliš povedeného Intel Core Ultra 7 155U na podobném TDP, a srovnání s novou generací Intelu doděláme později, ale víme že je lepší než ta starší generace, ale není výkonem CPU konkurenceschopný k výše uvedenému AMD. Bohužel některé aplikace mají problém na ARM fungovat, MS se sice snažil, ovšem i emulací můžete dojít jen někam. Prostě budou chybět instrukční sady a výbava, kterou ARM proti x86 nemá, ale aplikace pro Windows s nimi počítají.

Nejvíce viditelný problém z hlediska běžných uživatelů, je to v praxi hlavně u her a obecně aplikací s 3D akcelerací apod. Ty pod Windows jednoduše spoléhají na určitou výbavu, technologie a instrukce, které běžně GPU od AMD, NV i Intel mají jako standard. Ovšem ARM řešení, v tomto případě Adreno X1-85, prostě ne. Nemá tedy ani kompletní DX12 podporu, omezená je OpenGL atd.

U mnoha her narazíte na potíž, že prostě tohle GPU nesplňuje požadavky a hra se vůbec nespustí. U řady jiných se sice spustí, ale jsou tam mnohé vizuální potíže. A u těch, kde vše funguje OK, není výkon zrovna omračující. A to ani proti jen na umělém 28W omezení AMD Radeon 890M v novém RYZEN AI 9 HX 370. Ale i starší generaci Radeon 780M v RYZEN 7 8840HS, taktéž záměrně omezenému jen na 28W.

Řekněme tedy, že minimálně v oblasti integrované GPU, se zatím nemá speciálně AMD moc čeho bát. A Intel s novou generaci Xe iGPU také bude lepší, než co nabízí ARM platforma.

  • Kde je efektivita ARM?

Mnoho let se nám také zažilo, že ARM je prý proti x86 efektivnější. ARM platformy nás při solidním výkonu překvapovaly nízkou spotřebou, a tedy výdrží na baterii, kterou x86 prostě nedokázala konkurovat, a tak ARM pohání mobilní telefony a tablety. Od ARM platformy ve Windows PC se na základě těchto „zažitých pořádků“ očekávalo, že x86 převálcuje výdrží i na podobně velkou baterii. Jaká je realita?

Jakmile budete dělat na PC typické věci, a požadovat tedy výkon, bude vysoko taktovaný ARM náročný. Takže námi dříve testovaný Zenbook S16 s RYZEN AI 9 HX 370 uměle omezeným na 28W TDP a jinak podobnou konfigurací se 78Wh baterií, vydržel kolem 17 hodin na lehkou práci bez internetu a kolem 10 – 12 hodin na běžnou práci s internetem. A necelé 2 hodiny na plný výkon. Testovaný ARM VivoBook taktéž s OLED a podobnou 70WHr baterií, nabízí realisticky v praxi v ve stejném běžném nasazení s WiFi kolem 10 – 14 hodin výdrže (záleží prostě na typu zátěže NB, nastavení OLEDu, podsvícení klávesnice apod.). Ve vyšším zatížení ale vydrží o něco méně.

Inzerovaných 18 hodin dokáže, pokud vypnete Wi-Fi, snížíte jas monitoru, vypnete podsvícení klávesnice, a nebudete dělat nic extra náročného, tak pak ano, na necelých 18 hodin se vyškrábat v nízké zátěži bez internetu dokáže. Ovšem soudobý srovnatelný notebook s moderní x86 je na tom podobně. Celkově na tom výdrž sice není špatně, ovšem že by to byl ten očekávaný rozdíl třídy, se říci nedá. Speciálně když výkon a univerzalita testovaného ARM řešení není zdaleka na úrovni konkurenční AMD RYZEN AI 9 300 platformy.

Takže co říci závěrem?



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Scam jménem Honey – svinstvo o kterém se vědělo?
Scam jménem Honey – svinstvo o kterém se vědělo?Friday, 27 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1622x
Komentářů: 0
Filmový Sonic 3 se opět povedl – další díl jistý!
Filmový Sonic 3 se opět povedl – další díl jistý!Monday, 23 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1055x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 dostal pořádný update! Konečně je to stalker?
S.T.A.L.K.E.R. 2 dostal pořádný update! Konečně je to stalker?Friday, 20 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2934x
Komentářů: 5
Exodus od bývalých tvůrců Mass effect vypadá jako Mass Effect!
Exodus od bývalých tvůrců Mass effect vypadá jako Mass Effect!Thursday, 19 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1487x
Komentářů: 0
Witcher IV oficiálně odhalen! Ciri v hlavní roli.
Witcher IV oficiálně odhalen! Ciri v hlavní roli.Tuesday, 17 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1633x
Komentářů: 5
Kontroverzní The Last of Us Part II dorazí na PC
Kontroverzní The Last of Us Part II dorazí na PCMonday, 16 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1198x
Komentářů: 0