MSI GT72VR Dominator Pro – TEST herního notebooku s i7, GTX 1070 a 120Hz displayem Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 24 květen 2017
Přejít na obsah
MSI GT72VR Dominator Pro – TEST herního notebooku s i7, GTX 1070 a 120Hz displayem
Notebook
Hardware a výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Hardware a výkon

Konfiguraci notebooku jsme podrobně rozebrali již v úvodu dnešní recenze.

  • Procesor

Začněme 45W procesorem Intel Core i7-7700HQ. Jedná se o poslední generaci procesorů Kabylake s maximální frekvencí 3.8GHz. Procesor má stejně jako i7 v desktopu 4 nativní jádra a díky HT technologii disponuje 8 vlákny. Tváří se tedy v systému jako 8 jádro.

Procesor jsem nejdříve otestoval pomocí oblíbeného bechmarku Cinebench v jeho poslední verzi R15.

Pokud se podíváme na procesorové skóre, je opravdu vysoké. Téměř konkuruje desktopovému procesoru jako je třeba i7 7700, což je také 4 jádro s HT technologii. Ano, je to fyzicky stejný čip, jen se staženými frekvencemi kvůli TDP.  

  • Grafická karta

Nvidia Geforce GTX 1070 s 8GB paměti není žádná novinka. Jedná se o Pascal čip N27E-G2 vyráběný u TMSC na 16nm. GPU má 2048 aktivních jednotek a frekvence jádra je v základu nastavena na 1443MHz až po 1645MHz, kam frekvenci posouvá boost technologie v závislosti na spotřebě a teplotě. Sběrnice je 256-bit a 8GB GDDR5 má takt 8000MHz. Oficiálně je TDP mezi 120 – 150W.

Výkon této grafiky je někde lehce pod úrovní základních desktopových GTX  1070 8GB, což je ve světě mobilních Nvidia karet nevídané, dříve byly totiž mobilní grafické karty od Nvidie v mobilním segmentu o stejném jménu vždy o dost pomalejší. Výkon je tedy ve srovnání s desktopem highendový. Notebook jsem otestoval dnešními běžnými bechmarky. Starším 3DMark verze 11 a nejnovějším 3D Mark Fire Strike. Nezapomněl jsem ale ani na hry, které jsou nyní hodně populární, a to Far Cry 4, Far Cry Primal, Zaklínač 3, The Division, For Honor, Dark Soul III nebo hodně populární v poslední době Heroes of the Storm.

Také jsem otestoval, jak si vede grafická karta po přetaktování na maximálních 2000/9000, co mě pustil MSI Afterburner a tímto jsem z grafiky vymačkal dalších 5-10% výkonu navrch.

U Far Cry 4 jsem nastavil 1920x1080 rozlišení a ULTRA přednastavený profil přímo v menu hry. Měření jsem prováděl pomocí FRAPS a to během hraní celé první mise, která zabere cca 4 minuty. Jak je vidět z grafu, karta si na základních taktech vede celkem slušně a průměrné Fps se pohybuje na hranici 80-130Fps. Přetaktováním si pomůžete o dalších cca 5-10Fps. V grafu jsem ponechal pro porovnání i grafickou kartu GTX970M, kterou jsem měl naměřenou s minule testovaného GS40 od MSI.

U Zaklínače 3 jsem nastavil 1920x1080, všechno na maximum, ale vypnul Antialising i Hairworks, protože tyto dvě věci ubírají hodně na výkonu. S tímto nastavením hry jsem se GTX 1070 dostal na krásně hratelných a celkem stabilních 60Fps. S přetaktovanou grafikou jsem se dostal o zhruba 5Fps výše. Vůči GTX970 je zde nárůst výkonu více jak dvojnásobný.

Oproti minulému testu MSI GS40 jsem přidal i pár novějších her. První z nich je Far Cry Primal s HD texture packem. Nastavení hry jsem zvolil na maximální přednastavený profil, co hra dovolí. I zde došlo na velmi pěkná Fps přesahující pomyslnou 60Fps hranici. V této hře teda plně využijete potenciál onoho 120Hz LCD panelu.

Jako další hru jsem otestoval úplnou novinku For Honor, která je na trh velmi krátce a vyznačuje se opravdu parádním grafickým zpracováním. Nastavení grafiky jsem nastavil na nejlepší přednastavený profil. Pokud se podíváme na průběh Fps, je vidět že tento notebook nemá s touto hrou žádný problém. A dokonce se na plno využívá i 120Hz, protože hra se velmi často pohybuje na hranici 100Fps+.

Další hru jsem zvolil Dark Soul 3. Nastavení hry jsem nastavil maximální, co mě hra pustila. Tato hra je velmi populární hlavně pro svoji extrémní obtížnost a pěkné grafické zpracování. Zde jsem narazil na jednu nepříjemnou věc a to 60Fps „zámek“. Hra tedy běžela neustále na této hranici, a proto jsem ani neměřil grafiku v přetaktovaném stavu.

Fallout 4 je stále velmi populární hra dodneška vyšlo spoustu datadisků. Hru jsem testoval v nejnovější verzi a se všemi již vydanými rozšířeními. Ve hře jsem nastavil vše na maximum a ujal se testování. Bohužel i zde jsem narazil na nešvar kolem uzamčení na 60Fps. Víc vás hra prostě nepustí. Během hraní se tedy vzhledem k výkonu grafické karty drží Fps právě na této hranici a velmi zřídka jsou zde nějaké menší propady.

Poměrně novou a stále aktuální The Divison jsem testoval dokonce v režimu DX12, kde by měly karty mít lepší výkon. Hru jsem nastavil na přednastavený profil maximální úrovně grafiky a využil vestavěný benchmark. Hra se velmi stabilně většinu času drží na 60Fps+ a občas se přehoupne i přes stovku. Zde tedy opět využijete 120Hz na LCD panelu. Taktování grafické karty opět moc velký přínos nepřináší.

Jako poslední hru jsem zvolil nyní stále populárnější a dobře graficky vypadající Heores of the Storm od Blizzardu. Hra dokonce využívá i fyzikální Engine na celkem dobré úrovni a je celkem graficky náročná. Testování jsem zvolil formou zhruba 20 minutového hraní klasicky po internetu s dalšími hráči. Jak je vidět z grafu, většinu času se hra pohybuje kolem 60-100Fps a i zde tedy využijete naplno 120Hz monitor.

  • Jak si notebook vedl v syntetických testech?

Pokud se podívám na skóre z 3D marku 11, je výkon zhruba 2x takový jako měla GTX970M tj. v rámci generace opravdu slušný nárůst. Bohužel taktování nemá u této grafiky moc smysl, omezuje to TDP limit a takty hodně kolísají.

V novějším FireStrike se situace opakuje, vůči GTX970M je opravdu parádní nárůst výkonu ale taktováním se moc dál nedostanete.

  • Paměť a disk

MSI GT72VR má osazeno 2x 8GB DDR4-2400MHz pamětí. Tato hodnota je pro vše zcela dostačující, s tím že notebook disponuje ještě dvěma sloty pro další paměti. Maximální možná kapacita je 4x16GB. Zajímavější je osazený disk. Začneme tím pomalejším diskem, kterým je 1TB HDD se 7200ot/min.

U toho je nicméně jasné, že je určený hlavně na skladování dat, ne na výkon. Jako systémový disk je tady úplně jiný level diskového řešení. V M.2 slotu je 256 SSD v podobě malé karty od Toshiby. A tenhle disk už má úplně jiné hodnoty čtení/zápisu.

  • Teploty, hluk a výdrž na baterie.

Jak si notebook vede po stránce výkonu, již víme. Jak si ale poradil s teplotními testy na procesoru a grafické kartě? No vzhledem k tam našlapanému HW opravdu dobře. Samozřejmě notebook hodně těží z toho, že je celkem velký. V 17“ těle je dostatek místa na robustní chlazení a na teplotách i hluku se to podepsalo velmi pozitivně.

Vůči minule testovanému 14“ GS40 téže značky je tento notebook opravdu tichý i při nejvyšší zátěži. Teploty sice sahají k 80°C, ale to až při extrémním vytížení typu OCCT apod. V běžném hraní se teploty procesoru i grafické karty drží o něco méně, jak si ukážeme v dalším grafiku s chladící podložkou.

A jak si vede notebook po stránce výdrže na baterie? Inu vůbec ne špatně. Pokud notebook používáte na internet nebo psaní ve Wordu, vydrží zhruba 5 a půl hodiny. Pokud si na notebooku pustíte třeba filmy, klesne tato hodnota na polovinu kolem 3 a půl hodiny. A v neposlední řadě, pokud si pustíte nějakou tu hru bez zapojení adaptéru do sítě, vydrží notebook necelou hodinku a půl.

  • Teploty a hluk v zátěži – Chladící podložka SilentiumPC nc400

Jelikož jsem chtěl otestovat, jak notebooku pomůže chladící podložka, kterou používá valná většina hráčů, rozhodl jsem se oslovit zastoupení SilentiumPC a byla mi na test zapůjčena jejich chladící podložka nc400 v ceně cca 499,- s DPH.

Technické Specifikace:

  • Rozměry: 384 x 312 x 54mm
  • Kompatibilita s Notebooky: 8,9″~17,3″
  • Váha: 0.8 kg
  • Velikost ventilátoru: 200mm
  • Otáčky ventilátoru: 600~750 RPM +/-10%
  • Hlučnost ventilátoru: 11,9 dBA – 14,9 dBA
  • Typ ložiska: pouzdrové
  • Konektivita: USB
  • Životnost ventilátoru: 50 000 hodin
  • Záruka: 24 měsíců

Balení chladící podložky.

Podložka disponuje velkým 200mm ventilátorem.

Jak se nakonec chladící podložka projevila do celkových teplot a hlučnosti notebooku? Teploty na grafické kartě klesly o 4°C a na procesoru dokonce o 7°C. Rozdíl tedy mnohem menší než u minule testovaného 14“ GS40. Je tedy vidět že chlazení má notebook vyřešeno velmi dobře, což se u tak velkého 17“ těla dalo očekávat. Každopádně chladící podložku i tak doporučím, protože s teplotou klesl i hluk notebooku, který v zátěži rozhodně tichý není.

Na zadní straně podložky se nachází ovládání otáček ventilátoru na chladící podložce v režimech off, low, high.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 585x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 391x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 898x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1173x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1499x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1333x
Komentářů: 6