Strana 3 z 7
ASUS F3TC AP - představení, zpracování a konektory
Nyní je na čase si představit samotný notebook. Příjemný, spíše funkcionalisticky zpracovaný vzhled nikoho neurazí. ASUS se tradičně zdržel nějakých experimentů a tak vám můžeme představit stříbrnočerný kufříček o rozměrech 365x269x35.2 mm a hmotnosti necelých 3kg. Rozměry i váha odpovídají klasickému notebooku s použitím displaye o velikosti 15,4". Hmotnost skoro 3kg nepatří sice k nijak uchvacujícím hodnotám, nicméně stále je možné tento notebook pohodlně přenášet.
Použité materiály vypadají pevně a dobře lícují .Notebook je v klasické černé a stříbrné barvě, kde se stříbrný povrch nachází kolem klávesnice a na vnější straně víka. Docela levným a rušivým dojmem mi tady připadal jakýsi černý pruh nad panty s kostkovaným vzorem.
Na notebooku nejsou znatelné žádné vůle plastů ani jejich nadměrné prohýbaní. Tedy až na vršek víka. Ten je dost pružný, ale ve výsledku působí celé víko pevně a ani při tlaku nejsou znát chyby v obraze. Výtku bych měl na způsob otevíraní víka - použitým tlačítkem mi to nepřijde jako šťastné řešení. Pohodlnější mi připadá klasický způsob s jedním táhlem a dvěma zobáčky přímo na víku. Při zavíraní se musí na víko dost zatlačit . Možná je to ale jen síla zvyku. Panty víka notebooku mají správnou tuhost. Dá otevřít jednou rukou aniž by člověk musel přidržovat tělo notebooku.
Klávesnice u dnes testovaného ASUSu není žádnou tragédií, ale ani žádným vrcholným dílem ergonomie. U tohoto modelu je příjemně přehozen levý Ctrl s klávesou Fn. Na klávesnici se nachází pouze jednořádková úzká klávesa ester která může působit někomu problémy, nicméně dá se na ni zvyknout. Klávesa backspace je delší a dobře dostupná.
Touchpad je přizpůsoben širokoúhlému formátu notebooku po straně s možností scrolovaním nahrazující kolečko. Jen jsem dost dobře nepochopil tečkovaný vzor na jeho povrchu - co do funkčnosti by to mělo být jedno.
Ne levé straně u pantu se nachází funkční tlačítka a tlačítko pro zapínaní. Tyto tlačítka jsou zasazeny do stříbrné ozdobné lišty táhnoucí se nad celou klávesnicí. Mě osobně nepřijdou moc přehledné a ani nejdou přeprogramovat. První je klávesa asi na spouštění multimédii, avšak netuším jakých přesně, protože odmítala fungovat a spolupracovat. Asi nebyl nainstalovaný podporovaný program. Další je tlačítko pro ovládaní šetřící funkce power4 Gear (osobně radši používám RightMark CPU Clock utility). Další je tlačítko pro vypnutí touchpadu. Následuje další a bohužel opět funkčně mě neznámé tlačítko. Funkční tlačítka zakončuje rychlé spuštění internetového prohlížeče a poslední v řadě je ono tlačítko na spouštění počítače. Nad nimi se nachází sada čtyř zelených indikačních diod. Numlock , Caps lock , Scroll lock , a signalizace činnosti pevného disku. Diody jsou dosti nevýrazné ale na druhou stranu neoslepují. Před touchpadem se nachází další indikační diody. Z leva upozorňují na nabíjení , aktivní wifi ,aktivní bluetooth ,a ukončuje signalizace zapnutého notebooku.
Teď si popíšeme konektory a jejich rozložení :
V předu vlevo je posuvné tlačítko na spuštění Wifi a bluetooth adaptéru. Uprostřed je tlačítko na otevření víka vpravo od něj se nachází konektory audia pro připojení externího mikrofonu a sluchátek. Na pravé straně v předu se dále nachází čtečka paměťových karet MMC/SD/MS/PRO.
Pravý bok obsahuje Slot pro kartu express card, 2xUSB, mini Fire wire, digitální TV-out a konektory DVI, VGA, RJ11, RJ45.
Na Levém boku naleznete Kensington Lock a DVD RW mechaniku
Na zadní straně pak nalezneme zcela vlevo konektor pro napájení. Za ním následují otvory chlazení a za nimi jsou přítomny další dva USB porty. Nutno tedy ocenit, že dva porty jsou příhodně na straně a dva porty USB vzadu. Docela mě osobně mrzí nepřítomnost PCMCIA kterou sice nahradila express card, ale do té si dnes žádnou rozšiřující kartu nekoupíte.
|