Strana 4 z 7
ASUS F3TC AP - pohled dovnitř a parametry
I u notebooku platí, že vzhled počítač tak úplně nedělá. Nahlédněme tedy do vnitřností tohoto drobečka. Rozebrání notebooku je celkem snadné. Jediné, kam můžete bez ztráty záruky, je pod kryt pevného disku a pod velký kryt, kde se nachází procesor, grafika atd. Stačí povolit pár šroubků a jemně odejmout oba kryty.
V tomto modelu je použit procesor z dílny AMD. A není to žádný chudáček. ASUS použil druhý nejslabší model z řady AMD Turion X2 s označením TL-52. Tento model obsahuje dvě jádra a každé pracuje na taktu 1,6GHz. Vyrovnávací paměť je 512kB pro každé z jader. Samozřejmě jsou přítomny šetřící utility, které pokud procesor nevyužíváte podtaktují tento model na 800MHz. Samozřejmostí je podpora 64bit. Tento procesor se rozhodně nedá označit slovem slabý, patří k tomu silnějšímu, co se dnes do notebooků dává. Na svůj výkon je i celkem úsporný.
Použitá čipová sada nVidia 6100 jen vhodně doplňuje použitou grafickou kartu stejného výrobce a není špatnou volbou na tuto platformu. V tomto modelu totiž nenalezneme integrovaný grafický čip, ale rovnou samostatnou grafickou kartu s čipem nVidia GeForce GO 7300, která obsahuje 128 MB DDR2 vlastní paměti a dále si může přivlastnit 256MB díky TurboCache. Umožní tak aspoň základní spuštění nějaké té oddychové hry. S hraním herních novinek moc nepočítejte, třebaže výrobce slibuje hory doly. Důkazem jsou i výsledky grafických benchmarků. Go7300 je tím nejslabším, co lze použít a nemít integrovanou grafickou kartu.
Náš model obsahuje operační paměť DDR2 o velikosti 1GB a taktem 667MHz, což je pro tuto konfiguraci na standardní použití plně dostačující. Možné je i snadné rozšíření díky použití jen jednoho modulu, kdy je volný druhý slot pro případné rozšíření. Tedy jednoznačný klad tohoto notebooku.
Pevný disk má na mobilní disky příjemnou velikost 120GB. Rychlost otáčení ploten je už standardních 5400ot/min. Jedná se o disk výrobce Seagate řady Momentus 5200.3 a tento disk má Serial ATA rozhraní. Jeho výměna je možná a snadná. Optická mechanika je dnes už taky skoro standardní SuperMulti DL . Jediné co mě nepotěšilo byla dosti velká hlučnost při používaní, která celkově tichý chod notebooku hodně kazila. Navíc tuto mechaniku jen tak snadno nevyměníte. Není modulární.
Display má rozměry 15,4" s rozlišením WXGA 1280x800 jedná o širokoúhlé rozlišení 16:10, které je vhodné pro přehrávání širokoúhlého videa .V tomto případě plocha takového displaye předčí klasické poměry 4:3 o pořádný kus je vybaven vrstvou zlepšující vzhled barev a pozorovací uhly. Hodnota maximálního jasu, kvalita podsvícení i podání barev včetně černé barvy, mi připadá velmi dobré a to i díky oné lesklé vrstvě. Nevýhodnou jsou značné odlesky, kdy se v ploše LCD leskne kde co a samotné pozorovací úhly nejsou tradičně u notebooku až tak rozsáhlé.
Použitá baterie je standardní šesti článková s hodnotou celkem 4800mA a 11,1V. Tyto hodnoty znamenají kapacitu 52,8Wh což je pro tuto třídu notebooku opět standart. Baterie je samozřejmě typu li-on. Její odebrání, či přidání je záležitost chvilky. Děje se tak bez problémů přez dva zámky.
Tento model obsahuje i užitečnou integrovanou webkamerku s mikrofonem umístěnou nad LCD. A je velkým plus pro lidi kteří plánují používat nebo používají ke komunikaci internet. Například program Skype ten nám umožňuje i video hovory háček je jen v požadavku dosti rychlého internetu. Webkamerkou jsme pořídili dva screenshoty (pro zvětšení klikněte na obrázek) v malém a maximálním rozlišení.
Tímto myslím, že je ke konfiguraci a stavbě notebooku řečeno vše a přejděme k testování.
|