Strana 4 z 4
- ASUS Eee PC900 - Závěr a hodnocení
Dostáváme se na samý závěr. Dnes jsme měli v testu Linuxovou verzi Eee PC900. Můžeme vám slíbit, že nebyla poslední. Na cestě jsou již verze 901 a 1000, které mají nainstalovaná Windows XP, kde už provedeme i nějaká měření, což na Linux verzi nebylo moc možné.
Výdrž, teploty
Instalovaná baterie je 4-článková a má kapacitu 4400mAh. Standardně výrobcem udávaná výdrž je 3,5 hodiny. Naměřili jsme ale následující hodnoty:
- Video - 150 min (2,5hod)
- Klidový stav - 183 min (cca 3hod)
Nejrychlejší nabíjení (při vypnutém notebooku) trvalo 120min (2hod). Co se týká výdrže, čekali jsme tedy o něco více. Svou daň si vybírá větší LCD a větší RAM. Uvidíme, co se v tomto směru změní u modelu 901, který ej osazen procesorem Intel ATOM a na který se podíváme příště.
Závěr
Celkově se jedná o velmi zajímavý model, který splňuje svůj účel a má na trhu své místo. ASUS se svým Eee se skutečně trefil do černého a nabízí něco, co tu v takové podobě ještě nebylo. Ostatní výrobci si toho všimli a již se objevuje více či méně okopírovaný Eee pod jinými názvy. Nikdo asi nečekal, že si s tímto notebookem bude hrát hry nebo koukat na HD filmy. Jako velmi mobilní zařízení s možností wifi vykazuje dobré výsledky, spolu s výměnou baterie za nějakou s větší kapacitou získáme dobrého pomocníka pro vyřízení emailů, kancelářskou práci popř. puštění muziky a méně kvalitních filmů na cestách. Model Eee 900 je sice zajímavý, ale troufám si říci, že 901 nebo 1000 budou ještě zajímavější. Nicméně jejich cena je proti 900 už vyšší a atakuje 10 000 korunovou hranici vč. DPH. Cena PC 900 je kolem 8500 korun vč DPH.
ASUS Eee má svá specifika, cenově už ale atakuje levný segment běžných 15,4" notebooků a v tomto ohledu je to trochu nepříjemná situace. Přeci jen třeba za 12 000 - 14 000 korun dnes dostaneme plně vybavený notebook se vším všudy, což Eee není, ale ani si na to nehraje. Eee je pěkný, malý a účelný mobilní nástroj, který se zase tak rychle neokouká.
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
|