Strana 3 z 4
- Toshiba AC100 – Jak to celé funguje …
O kočírování výše zmíněných komponent se stará operační systém Google Android ve verzi 2.1, tedy systém který známe doposud z chytrých telefonů. Odpovědí na otázku „jaké změny od své telefonní verze prodělal?“ je, že téměř žádné… Hlavním rozdílem je při ovládání absence dotykového displeje a tedy nutnost ho ovládat pomocí touchpadu a kurzoru, což nutno říci není vždy nejjednodušší (ne tak jako přejetí prstem po displeji)
V základu je připraveno několik aplikací. Příliš nepotěší nepřítomnost možnosti vytvářet a editovat dokumenty – je přítomna pouze neplacená verze programu „Documents to go“, která umožňuje pouze prohlížení dokumentů. Pro internet je nachystán poměrně schopný prohlížeč známý všem uživatelům Androidích telefonů, avšak verze systému 2.1 nemá podporu flashe (ta je až od v2.2). Pro prohlížení Youtube je připravena zvláštní samostatná aplikace.
Grafická karta obsažená v čipu Tegra2 má dostatek výkonu pro přehrávání videa v 1080p (podporuje formáty H.264, VC-1 a MPEG-4. V H.264 ). S přehráváním full HD je jen problém ve značné velikosti těchto videí a omezení velikosti souboru ve formátu FAT a to včetně externích disků. Dále zamrzí, že v základu není možné přehrávat soubory *.avi, kodeky DivX, Xvid apod. Problém je i se zvukem a s titulky. Jinými slovy, jako multimediální přehrávač kombinace TEGRA+Android ve srovnání s Windows platformou, moc dobře nefunguje. Internetová HD videa ale přehrává bez problémů, což snad každá ARM platforma.
(jedno z kratších review s ukázkou fungování Androidu)
Pro doinstalování dalších aplikací výrobce přidala Toshiba aplikaci na stahování dalšího software pomocí služby Camangi Market, kde se nalézají aplikace pro tyta zařízení, nicméně aplikací v době našeho testování nebylo moc. S příchodem dalších smartbooků a především tabletů pracujících na Androidu bude určitě časem z čeho vybírat.
Výkon a svižnost systému: Při pohledu na hodnoty RAM se dá mít jisté obavy o svižnost systému… Jistě, systém se dá naprosto neurvalým zpomalit a dostat do úzkých, ale při normálním požívání hlavně jako prohlížeč internetu, obrázků apod. vše funguje jak má. Je to v podstatě stejně rychlé jako na výkonných SmartPhone.
Ovládání: Klasické notebookové ovládaní je pro na dotek uzpůsobený systém ne vždy úplně ideální, nicméně vše je věcí zvyku a i na to se dá zvyknout. Psaní na klávesnici je naproti tomu na takové úrovni, kterou přirozeně nemůže žádná dotyková klávesnice poskytnout. Problém je ale se samotným systémem a klávesnicí. Nastaveno je z výroby české QWERTZ a na nic jiného to nezměníte. Problém je i s psaním písmen ť a ň. Prostě je znát, že Android a ARM platforma není v tomto případě Windows PC.
Mobilita: Hlavně díky svým rozměrům a rozumné výdrži je Toshiba AC100 výjimečným mobilním přístrojem, který nabízí díky 3G modemu a WiFi dobrou konektivitu v terénu. Další příjemnou vlastností je absence jakéhokoli aktivního chlazení – tedy není problém nechat třeba drahou polovičku vzít si smartbook klidně do peřin bez toho aby se upekl. Bohužel klasické netbooky nebo malé notebooky nabízejí z hlediska funkčnosti a použitelnosti v současnosti mnohem více.
Výdrž na baterie: O napájení netbooku AC100 se stará 3-článková baterie o kapacitě 25Wh při 10,8V vydrží méně než by se dalo čekat vzhledem k tomu, jak se TEGRA chlubí minimální spotřebou a jak je Android s nemechanickým diskem úsporný a hlavně jak je na tom se spotřebou samotná ARM platforma. Lze tedy odhadovat, že hlavním žroutem je kromě display i TEGRA platforma, což je možná důvod, proč se zatím neobjevila v nějakém hojném počtu SmartPhone přístrojích. Toshiba v závislosti na zátěži výdrží mezi 5-6hodinami provozu. Při používání 3G modemu se výdrž ještě o něco sníží.
V defaultním nastavení jsem se potýkal s neustálým přepínáním tohoto booku do úsporného režimu snad po minutě neaktivity – samozřejmě toto není problém v nastavení upravit. Bohužel opět musíme říci, že současné Netbooky, byť jsou o něco těžší, nabízejí však výdrž minimálně stejnou, ne-li dokonce vyšší.
|