Strana 4 z 4
Hodnocení Toshiba AC100 není vůbec jednoduché. Je to první skutečný SmartBook na ARM, který dorazil na trh a firmě Toshiba je rozhodně nutné přiznat odvahu a snahu o inovaci. V současné chvíli je to však zařízení s mnoha ALE …
Na jedné straně stojí poměrně solidní provedení a hlavně tenkost, celkové rozměry a hmotnost tohoto 10“ stroje. Je to ukázková mobilita, přesně takhle tenké a lehké bychom si skutečně mobilní booky představovali. Design není špatný, ale možná by to chtělo zapracovat na tom, jak celý přístroj působí – trochu jako plastová hračka. Ale berme, že je to první model. Pak je tu poměrně zajímavý hardware, který má určitě velký potenciál – mluvím o ARM platformě i NVIDIA TEGRA2 platformě. Jenže zde přichází ta ALE …
Operační systém ANDROID 2.1 je dobrý na chytrý telefon, ale do přístroje, který se nejen tváří jako mobilní počítač? Na to zjevně není navržen. Poznat je to již z vlastního poněkud krkolomného ovládání, kdy se občas přistihnete, jak jezdíte prstem po nedotykové obrazovce. Ačkoliv se hlavně NVIDIA TEGRA2 chlubí celou řadou multimediálních funkcí, tak jsou jí zde platné, jak mrtvému zimník. Android 2.1 a současné aplikace je nedokáží využít a použít. Třeba takové přehrávání HD videa funguje, ale pro běžného uživatele je tu celá řada nepřekonatelných problémů s aplikacemi. Nemluvě o tom, že podporovaný systém souborů FAT, FAT32 má omezení max. velikosti souboru. Samotný přístroj má navíc jen 16GB SSD, kam se vám moc HD filmů nevejde a připojování externího disku s NTFS k tomuto Android zařízení vám nebude moc platné. A hlavně tohle 10“ zařízení má rozlišení displaye 1024x600 a nevidím důvod proč se tak v souvislosti s tímto panelem o 1080p videu vůbec bavit. Větší nevýhoda je, že Android 2.1 neumí FLASH, což vadí hodně věcem.
Android je jinak velmi schopný mobilní OS mající před sebou určitě ještě velkou budoucnost, ale ve verzi 2.1 se na toto zařízení vyloženě nehodí a stačí tak akorát na psaní jednoduchých poznámek, prohlížení webu a posílání emailů. Je možná škoda, že TOSHIBA nenasadila LINUX, ten totiž má podporu ARM i TEGRA a v současné chvíli by byl možná mnohem funkčnější nemluvě o tom, že by se dala používat řada složitějších aplikací, které známe s Windows prostředí a které prostě na Androidu dnes neexistují nebo nefungují. Bohužel toto zařízení se zatím prodává jen s Androidem a tak musíme hodnotit funkčnost s ním …
Je to také naše první setkání s NVIDIA TEGRA platformou, i když už je to vlastně TEGRA2. Po dvou letech slibů, máme konečně zařízení typu SmartBook v ruce a hodnocení je jednoduché. Pokud by místo TEGRA2 byla použita klasická ARM grafika s 3D akcelerací, fungovalo by celé zařízení úplně stejně a běžný uživatel, kterému je tohle zařízení určeno, nikdy nepozná rozdíl. Akcelerovat HD video a internetu umí kde co a akcelerace klasického 1080p HD videa je při 16GB SSD a podporou omezenou na FAT souborový systém u tohoto typu a určení zařízení úplně k ničemu, navíc když je to zařízení určené na psaní poznámek, mailů a prohlížení internetu při pracovních pochůzkách mimo kancelář. Upřímně doufám, že někdo přijde na trh s podobným zařízením, vybaveným jen ARM grafikou, abychom mohli obě zařízení porovnat. V současné chvíli nevidíme a nejsme tudíž schopni říci, v čem by měla výhoda TEGRA platformy proti běžné ARM grafické platformě spočívat. A tak nemůžeme Tegra2 nijak ohodnotit. Zajímá nás to hlavně z hlediska spotřeby, protože od ARM zařízení typu SmartBook jsme si slibovali více než 5 hodin výdrže, kterých snadno dosáhneme s běžném x86 netbookem i notebookem. Ostatně i NVIDIA mluvila ve svých prezentacích TEGRA o mnohem zajímavějších výdržích na baterie, takže nás skutečnost necelý 6 hodin, poměrně nemile překvapila.
Co rozhodně popřít nelze je, že Toshiba se pustila tam, kam před ní ještě nikdo z hlavních konkurentů nevydal a podařilo se jí vytvořit jedinečný produkt, nejtenčí zařízení podobně notebooku na trhu v kombinaci se zajímavým hardware. Jako mobilní zápisník a prohlížeč webu je to mnohem pohodlnější než SmartPhone, jenže on to vlastně je v tomto stavu s Androidem SmartPhone ve tvaru netbooku, co neumí telefonovat. Pokud si do toho slibujete funkčnost netbooku nebo notebooku, tak na to rychle zapomeňte. Extrémní jednoduchost používáním, kterou by mnozí běžní uživatelé ocenili, limitují nedostatky na straně samotných aplikací i Android platformy a to jak na straně Softwaru a běžných aplikací, tak podpoře různých zařízení přes USB, které by ale normální uživatel chtěl připojovat. S Linuxem by to mohlo být o něco zajímavější.
Pak je tu cena. Toto krásné, elegantní a velmi mobilní zařízení stojí necelých 10 000 korun včetně DPH. V současné době bychom tento přístroj doporučili výhradně pro zkušenější uživatele, kteří by jej dovybavili a používali s Linuxem a odpustili mu pár odlišností proti klasickým Netbookům. Toshiba AC100 je velmi unikátní zařízení se zajímavým potenciálem a možná s Android 3.0 bude tím pravým ořechový. Samotný HW tedy docela dobrý, až na tu českou klávesnici a nízkou výdrž na baterie, ale celé to stojí a padá se Software …
Za zapůjčení děkujeme společnosti TOSHIBA
|