Strana 3 z 3
Dnes jsme se podívali na praktický přínos osazení dvou modulů pamětí místo jednoho. Ač se mnozí budou divit, neosazení dvou paměťových modulů, a tedy nevyužití dvoukanálového řadiče pamětí současných AMD/Intel platforem, je stále běžnou věcí. Zejména u levnějších nebo kancelářských strojů. Prostě pokud OEM výrobce má zrovna nakoupené 16GB moduly, tak tam nacpe jeden 16GB modul, protože 2x 8GB ani nemusí existovat a s 2x 16GB už by se nevešel do požadované cenové hladiny.
Zkrátka bohužel, spousta nových notebooků je na trhu jen s jedním modulem, a tedy bez aktivního dvoukanálového řadiče, což má nemalý vliv na výkon prakticky všude, nejen ve hrách. Takže přidání druhého modulu je fakticky nutnost, a pokud se divíte, že zrovna váš PC třeba nedosahuje výkonu který udává výrobce CPU nebo ukazují recenze, může to být právě proto, že vaše konfigurace má jen ten jeden modul. Dnes jsme si ukázali extrémnější variantu v podobě upgradu z 1x 16GB na rovnou 2x 32GB. Samozřejmě tolik operační paměti většina uživatelů běžně nepotřebuje, 2x 16GB by měly v 99% případů stejný výkonový přínos. Ale aspoň vidíte, že i 2x 32GB jsou dnes prostě k dispozici.
Operační paměti Sabrent Rocket DDR5 v kombinaci 2x32GB 4800 MHz se nakonec ukázaly jako velmi přínosné pro upgrade testovaného notebooku HP EliteBook 840 G10. Přece jenom rozdíl klidně až desítky procent v několika specifických operacích není rozhodně k zahození, speciálně když ten nárůst výkonu není daný nějakým masivním nárůstem spotřeby díky taktování apod.
Ve spojení s externí herní grafickou kartou KFA2 GeForce RTX 3060 Ti 8GB jsem se dočkal v některých hrách nárůstu i kolem 20 - 30% běžně, což je dáno prostě tím dvoukanálem. Speciálně u herních notebooků by měl být vyloženě zločin, osadit je jen jedním modulem (naštěstí použitý notebook není primárně herní stroj). Pokud tedy máte doma herní nebo pracovní notebook kde je pouze jeden paměťový modul, s kapacitou 16GB, rozhodně doporučuju se podívat po tom, zda je možné tento identicky modul dokoupit, nebo rovnou vyměnit rovnou za moduly v duální zapojení. Vliv na výkon notebooku je totiž patrný, a to jak ve hrách, tak i v běžných aplikacích natož těch náročnějších.
Samozřejmě nemusíte volit hned 2x 32GB, které aktuálně vychází na nějakých 160 dolarů, tedy zhruba 4500 korun vč. DPH. 2x 16GB má SABRENT také v nabídce. A jsou za 100 dolarů, tedy zhruba 2800 korun vč. DPH. Cenově tedy velmi rozumný upgrade. Bohužel firma zatím nenabízí rychlejší než ty základní 4800MHz modely, takže pokud by vám šlo hlavně o výkon u spíše herního NB, byly by nějaké DDR5-5600/6000MHz moduly určitě zajímavější u současných AMD/Intel platforem. SABRENT se v tomto případě soustředí hlavně na mainstream a JEDEC standardy a specifikace AMD/Intel platforem, tedy maximální kompatibilitu. Takže pokud něco takového hledáte, určitě mohu testované SABRENT Rocket DDR5 32GB SO-DIMM 4800MHz doporučit.
Za poskytnutí operačních pamětí na test děkuji společnosti Sabrent
Za poskytnutí dalšího hardwaru děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|