Strana 2 z 2
- Fungování v praxi a závěr
Hlavní otázkou pro mnohé určitě je, kolik energie tohle řešení dokáže v praxi pochytat a nabít tak powerbanku, mobilní telefon nebo třeba notebook. Vlastně jestli tahle řešení vůbec fungují. Sám jsem byl zvědav a jsem příjemně překvapen, že to opravdu funguje.
Panely jsem tedy rozbalil a v pozdním odpoledni je nasměroval co možná v nejlepším úhlu vůči sluníčku a připojil mobilní výkonnou powerbanku stejného výrobce s kapacitou solidních 96 000mAh. Ta se ihned začala dobíjet a ze skoro vybitého stavu jsem ji plně nabil do 50% za necelých 6 hodin. Pokud byste měli powerbanku zcela vybitou a chtěli ji nabít do 100%, počítejte, že to v letních slunných dnech zabere opravdu téměř celý den, protože maximální výkon mají panely jenom kolem poledne a ráno i dopoledne je výkon nižší. Samozřejmě lze ji používat i v zimě, pokud je slunný den, bude to také nabíjet, ale dny jsou v zimě kratší, takže použitelný čas bude také krátší.
Stejnou cestou samozřejmě můžete nabíjet jakékoliv zařízení i skrze ostatní konektory, nejvíce používaný bude asi zřejmě USB-C díky kterému můžete nabíjet i třeba váš notebook apod. Každopádně největší smysl asi dává nabít si přes den nějakou opravdu velkokapacitní powerbanku (ideálně rovnou s 230V výstupem) a energií pak nabíjet další zařízení už vzhledem k tomu, že powerbanka pak dodává stabilní výkon, u těch solárních panelů hraje velkou roli, jaké je zrovna počasí, protože chvílí můžete mít aktuálních výkon 100W a za pár minut to může vlivem mraku klesnout třeba k hranici 5-10W.
Nabíjecí výkon je samozřejmě také ovlivněný úhlem dopadu slunečních paprsků, proto je vždy důležité během dne upravovat pozici panelu, aby byla efektivita co možná nejlepší. K tomuto účelu vybavil výrobce panely šikovnými podpěrami. Samozřejmě můžete nechat panely jen tak celý den položené na zemi, ovšem zbytečně se okrádáte o výsledný celodenní výkon.
Solární panel od společnosti Sandberg mě nakonec tedy mile překvapil. Jedná se opravdu o použitelné mobilní solární nabíjení, který je díky své rozkládací konstrukci ideální na výlety nebo dovolené, kde nemáte dostatečný přístup k elektrické síti. Pokud si sebou vezmete power banku, její kapacita bohužel není nekonečná a stačí několik nabití vašeho mobilního telefonu nebo notebooku a dostupná kapacita je ta tam, dá se tímhle dobíjet a nemusíte se o něj ani nijak výrazně starat.
Dá se nabíjet i někde na výletě, v autě apod. Pokud se chystáte někam, kde není dlouhodobě špatné počasí a zasvítí vám občas slunce, je toto malé a zároveň přenosné zařízení opravdu k užitku. Přitom cena tohoto řešení k rozumnému vysokému výkonu 100W není kdovíjak vysoká, výrobce si za toto řešení účtuje kolem 6 000 korun včetně daně. Panel je také velmi odolný a splňuje certifikaci IP67, i díky tomu poskytuje výrobce nadstandartní 5letou záruku. Ano, za podobné peníze můžete mít dnes i dva násobně výkonnější standardní solární panely, ale ty jaksi nesložíte do batohu :). Tohle řešení je zkrátka primárně a cíleně mobilní, jednoduše okamžitě použitelné kdekoliv je třeba a možné.
Podobná řešení se samozřejmě stále zdokonalují a zdokonalovat budou. Efektivita panelů se zlepšuje (již je na 22%) a možná před pár lety bychom se podobným produktům smáli, dnes opravdu fungují. Samozřejmě pro napájení mobilního domu apod. je třeba výkonnějších panelů, ovšem u těch pak není mobilita nijak podstatná, takže to nelze s tímto produktem srovnávat. Sandberg má v nabídce i větší a dražší řešení, tvořené hned 4x 50W panely o celkovém výkonu 200W, ale u menší slabší, včetně variant s integrovanou powerbankou. A tyhle technologie se stále zlepšují a zlepšovat budou. Už dnes jde ale o velmi užitečné a praktické produkty.
Za poskytnutí solárního panelu na test děkuji společnosti Sandberg
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|