Strana 6 z 7
- ACER Aspire Timeline – hardware a výkon
Dnes to bude hodně zajímavé výkonové srovnání. Netbooky s Intel ATOM nemají dostatečný výkon a jsou značně omezující. Od CULV platformy očekáváme výkon sice rozhodně ne na úrovni běžných mobilních procesorů, ale vyšší než ATOM a to tak, aby to již nebylo omezující. Očekáváme také, že při tom vyšším výkonu to bude stejně energeticky nenáročné. A jak to tedy dopadlo?
Do testů jsme dostaly procesorově nejslabší verze těchto nových notebooků. Procesor Core 2 Solo SU3500 má jen jedno jádro na 1,4GHz. Samozřejmě v prodeji jsou i dvoujádrové verze, které ale stojí o něco více. Na ty se podíváme až v některé z dalších recenzí. Na druhou stranu jsme Core 2 Solo do testu zařadili záměrně, protože je na místě si jej srovnat s výkonem jednojádrových procesorů Intel ATOM, které se osazují do netbooků.
Už jen ze subjektivního hlediska je znát svižnější odezva systému a systém zvládne aspoň základní multitasking. V porovnání s netbooky vybaveními Atomy je tu znát poměrně dost ta ve skutečnosti jen trocha výkonu navrch. Nicméně v dnešní době jsou jednojádrové procesory už prostě nevyhotovující a jednoznačně bychom dali přednost dvoujádrovému procesoru. I díky předinstalovanému množství aplikací, zvláště musím rýpnout do předinstalované verze antiviru Mcafee. Tato trial verze je zaprvé šíleně otravná a za druhé pokaždé když se zahlásila o slovo, doslova byla schopna požrat veškerý výkon notebooku. Ve výsledku se společným spuštění jiných programů nebyl výjimečný stav, kdy jste na reakci systému čekali i 30s. V jiných případech ale systém zvládal běžné činnosti bez problémů. Je ale pravdou, že po nahrazení onoho antivirátku nějakým normálním a celkové optimalizace systému včetně množství puštěných programů na pozadí, je systém slušně svižný. Ačkoliv je celkově použitelnější než ATOM, pořád když přijde na více aplikací, je jednojádro už brzdou. Nic moc na tomto faktu nezmění ani 4GB operační paměti RAM. Ta je již typu DDR3 na frekvenci 1066MHz a notebooky obsahovali 2x 2GB moduly. Bohužel systém Windows Vista HP byl jen 32bit, což samozřejmě plnou 4GB kapacitu využít neumožní.
Integrovaná grafika Intel GMA X4500 MHD není rozhodně špatná (na Intel). Samozřejmě hry si na tom rozhodně nezahrajete, už jen díky omezené funkčnosti ovladačů Intel, ale přeci jen tyto notebooky nejsou na hraní nových 3D her. Pro kancelář i multimédia, včetně akcelerace HD videa (pokud má grafika odpovídající softwarové podmínky, o čemž už ale řeč byla) je osazená grafiky více než dobře použitelná. Celkově tedy nemáme co vytýkat, ale jsme zvědaví na vyšší modely Acer Timeline, které mají v sobě ještě přepínatelné grafiky ATI. Na ty se ale podíváme až v jiné recenzi.
Ačkoliv notebook obsahuje již zmíněné DDR3 paměti, na výkonu to znát není. Ten je průměrný, ale na druhou stranu osazení DDR3 má svůj důvod. Jsou sice o nějaký ten dolar dražší než DDR2, ale mají také znatelně nižší požadavky na napájení a tedy při stejně velké kapacitě a srovnatelném výkonu je tu nemalá úspora energie v řádech několika W na 1GB kapacity.
Všechny tři testované velikosti ACER Timeline, měly osazené 2,5“ disky o kapacitě 320 nebo 400GB. jejich výkon lze ale hodnotit jako běžný průměr. Osobně by nás moc zajímalo, jak by to vypadalo při osazení nějakého rychlé SSD. Pro tento typ notebooků by bylo použití SSD ideální, a svižnost systému by byla znatelně vyšší. Bohužel by se to určitě podepsalo na ceně v řádech pěkných pár tisíců korun.
Dnes testované konfigurace jsou v podstatě ty základní v nabídce této modelové řady. Výkon sice určitě rekordy neláme, ale celkově je mnohem použitelnější než u počítačů s ATOM procesory. Důvodem nižšího výkonu proti klasickým mobilním procesorům Intel je u osazených CULV Core procesorů snaha o dlouho výdrž na baterku a právě tím nová řada Timeline vyniká a tak se pojďme podívat, proč v celkovém kontextu není výkon ACER Timeline vůbec špatný.
|