Strana 2 z 4
- ACER TimeLineX 5820TG – Notebook
Jak už jsem napsal, v ruce máme 15,6“ model nového TimeLineX, který se ve zpracování proti první generaci TimeLine řady liší.
Starší Timeline byly ryze plastové a bylo to na nich poznat. Jak na vzhledu, tak i na ceně a bohužel i při používání. Byl to první pokus o cenově dostupný klasický ultrapřenosný a tenký notebook. Druhá generace TimeLineX už je na tom o dost lépe. Sice stojí o něco více, ale jsou na první pohled o dost dál. Základ je sice stále plastový, ale víko a vnitřní části notebooků jsou z hliníku.
Nekoná se ani žádný lesklý povrch, s výjimkou plastů kolem LCD. Víko notebooku je z černě barveného kartáčovaného hliníku. Otisky prstů na tom sice jsou patrné, ale i tak je to mnohem praktičtější než lesklý plast a vypadá to o dost kvalitněji a hodnotněji. A je to solidně odolné proti poškrábání.
15,6“ model je největší a to hlavně do šířky. Se svými 379mm šířky a 250mm délky je to klasický 15,6“ notebook. Co už jej od klasiky vyčleňuje, je výška, která je pouhých 24-31,4mm! To má vliv i na jeho váhu, která je na špičkově vybavený a cenově dostupný 15,6“ model vynikajících 2,4kg! 14“ model váží 2,2Kg a 13,3“ jen 1,8Kg, ale ta nemá optickou mechaniku.
Slícování všech částí notebooků je bezchybné, notebook se při své tloušťce a rozměrech překvapivě ani nikde neprohýbá, dokonce i když jej vezmete otevřený za jeden roh a zvednete, žádné ohýbání a kroucení se nekoná. Tělo je tedy pevné a za 20 000 korun, co tenhle model stojí, těžko čekat lepší zpracování.
Pokud doufáte, že si ACER celkový dojem z notebooku zkazí zpracováním klávesnice, touchpadu a celkového ovládání, tak vás zklamu. Naopak, klávesnice je perfektní. 15,6“ model má i výhodu v plnohodnotné klávesnici včetně numerického bloku, který jako recenzent, co často používá při psaní čísla, oceňuji a právě proto bych si ten 15,6“ model pořídil možná spíše, než 14“ nebo dokonce 13,3“, které se bez numerického bloku musí obejít.
Klávesnice má velké příjemné klávesy s tichým a jasným zdvihem. Jedinou výtku bych měl možná k malým kurzorovým klávesám, které by někomu mohly takto vadit. Já osobně je ale používám minimálně, takže to za vadu nepovažuji, naopak. Pro hráče a klasické ovládání na klávesách WASD je to velmi pohodlný notebook. Relativně příjemný je i touchpad, který je veliký a má velmi kvalitní povrchovou úpravu. Podporuje i gesta. Jeho umístění je ale trochu sporné, občas jsem si při psaní palci hýbnul s kurzorem. Naštěstí lze funkční klávesou jednoduše touchpad vypnout a používat malou externí myš, kterou si mnoho z nás k notebooku bere.
Zvláštních kláves má notebook minimum. Pěkně zpracované je tlačítko pro zapnutí notebooku. Zajímavostí je tlačítko vpravo nad klávesnicí, kterým se otevírá mechanika. Klasické tlačítko na mechanice chybí, což je dobře, protože si o něj člověk zavadí a občas nechtěně mechaniku otevře. Takhle se to stát nemůže. Dobrý nápad. Notebook nemá klasická tlačítka a přepínače pro vypnutí/zapnutí Wifi nebo BT. Obojí se ovládá pomocí FN kláves až ze systému Windows. Svůj účel to ale plní dokonale. Samozřejmě automatickou aktivaci těchto věcí lze jednoduše řešit přes nastavení napájení a profilů. Notebook je připraven i pro WWAN, existují i konfigurace přímo s osazeným 3G modulem.
Zatím se jeví testovaný NB jako dokonalý a bez chyb. Bohužel tak úplně bez chyb není. Asi nejslabší kapitolou notebooku je display. Tedy ne, že by byl nějak špatný a vybočoval z kvalitního průměru, ale možná právě proto, že nevybočuje, jsme trochu zklamaní. Všechny TimeLineX modely, tedy 13,3“, 14“ i 15,6“ mají stejné rozlišení – 1366x768 s lesklou povrchovou úpravou. Jedna se o kvalitní LCD panely s LED podsvícením. I při sníženém jasu poskytují dobrou čitelnost. Trochu horší je to ale s vertikálními pozorovacími úhly. I když to lze vyřešit nakloněním víka.
Výhrady nemáme k barevnému podání, osobně bych ale na 15,6“ uvítal vyšší rozlišení. Na druhou stranu, rozlišení 1366x768 je velmi dobré na filmy a na hry, protože umožňuje hrát většinu současných titulů naprosto bez problému, za což vděčí notebook i použité grafické kartě. Ale o tom až později …
Notebook má vše, co má moderní notebook pro běžného uživatele mít. Navrch je vše tam, kde má být. Vzadu žádné konektory nejsou. Na pravé straně ale najdeme u našeho modelu mechaniku, nad ní napájecí konektor a pod mechanikou pak trojici USB, které jsou vedle sebe a ne nad sebou. Nic si tak nepřekáží ani kabel od napájení s myší.
ACER inteligentně levou stranu notebooku vybavil konektory pro sluchátka a mikrofon a dalším USB. Pak je tu LAN konektor, HDMI i VGA. Snad jediné, co se dá výbavě vytknout, je to, že ten jeden USB konektor mohl být kombinovaný s eSATA, i když pro použití externího disku absence eSATA v ničem nevadí.
Pokud jde o komunikační rozhraní, je tento model vybaven vším kolem Wifi i BT. Z další výbavy lze zmínit samozřejmě kamerku s 1280x1024 rozlišením. Co mě možná u tohoto modelu z výbavy chybí nejvíce, je zabezpečení pomocí čtečky otisku prstů.
Prohlídku notebooků bychom měli za sebou a vidíte, že rozhodně má co nabídnout. Zdali ale neklame tělem a funkčně na tom není nějak jinak, na to se teď podívejme.
|