Strana 2 z 4
- ACER Ethos 8950G – notebook
Pokud nevidíte notebook naživo, můžete mít pocit, že se díváte na mnohem menší stroj a něco na bázi ACER TimeLineX. Starší hnusně lesklý plastový design vystřídal čistý, elegantní a praktický hliníkový design.
Dřívější nafouklost a velikost DTR modelů je ta tam. Tohle je pěkný, tenký notebook, který na délku měří to, co běžný 15,4“ notebook. Na výšku pak má pouze 3,9cm v zavřeném stavu z toho 2cm má spodní část notebooku, kde je ukrytý všechen ten HW a zbylé 1,2cm tvoří víko s 18,4“ LED LCD a díky němu má notebook šířku 440mm.
U starších plastových modelů jsme byli zvyklí na plastové a jistou měkkost zpracování. Tenhle notebook je jiný. Víko je ukázkově tuhé, můžete kroutit, jak chcete. Je to masiv, co ani nezavrže a ani se nehne. Spodek, jež je kombinací plastových a hliníkových dílů, už je na tom o něco hůře, ale při velikosti tohoto notebooku, je pevnost stále ukázková. Když chytnete ten notebook za jeden roh a zvednete, žádné kroucení, i když 3,8kg je znát.
Líbí se nám i zpracování pantů, které působí masivním a trvalým dojmem. Jak už bylo řečeno, naleštěné plasty, na kterých byl vidět každý otisk a škrábanec, vystřídal kartáčovaný hliník. V našem provedení pěkný stříbrný. Velice praktický a velice elegantní. K celému zpracování nemáme větší výhrady. Snad jen vnitřní plastový hliníkový díl, který je nasazen na plastové tělo, mohl být u toho přechodu klávesnice-touchpad, trochu lépe řešen, zdá se nám to dost velká mezera.
Dominantou notebooku je samozřejmě LCD. Konkrétně tedy veliký 18,4“ panel s LED podsvícením. Rozlišení 1920x1080 je dnes skutečně ideální a méně bych už dnes asi nechtěl ani u běžného monitoru. Samotný display není úplná špička, myslím, že jsme viděli už několik podobných, které lépe podávaly barvy a nabízely lepší pozorovací úhly, ale rozhodně se jedná o kvalitní a velmi dobrý display, který tomuto modelu ostudu nedělá. Slušné, rovnoměrné podsvícení, snad jen jas mohl být o něco lepší. Ale celkově moc pěkný a rozhodně jeden z lepších displayů, které můžete u notebooků vidět.
Navíc celé zpracování víka, včetně jeho pevnosti, zapuštění LCD do jedné vrstvy bez přechodů. Zkrátka ukázkové.
Tím nejdůležitějším je samozřejmě klávesnice. Ta je velmi dobrá. Nabízí plnohodnotné velké klávesy a to včetně numerického bloku. Nikdy ani náznak prohýbání těla pod klávesnicí při psaní. Příjemný a jistý zdvih a stisk. Možná by si zasloužila podsvícení, ale na mobilní PC je maximálně ergonomická.
Touchpad je zde zajímavějším prvkem. Je umístěn hodně nalevo a je tvořen průhledným plexi, které je docela dost upatlávací. Proč průhledným? Protože kromě klasické funkce touchpadu, ke které nemáme žádné výtky, je tu ještě po stisknutí ono tlačítka v kolečku pod ním, možnost používat jej jako multimediálního panelu s několika ovládacími podsvícenými prvky. Pěkné a funkční.
Notebook má ještě v pantech několik tlačítek, dvě pro přídavné funkce ACER a jedno pro zapnutí. V přední části jsou ještě dvě malá tlačítka pro WiFi a Bluetooth. Kromě toho najdeme ale ještě v přední části notebooku pod touchpadem takové otočné kolečko. To ovládá hlasitost. Musíme říci, že je to příjemné ovládání a lepší než klasické ovládání za pomocí kombinace kláves s FN.
Zde vás notebook nemůže v žádném ohledu zklamat. Takže ve standardu je tu Blu Ray mechanika a samozřejmě LAN. Dále je tu 3x USB 2.0, 1x USB 3.0 a 1x USB/e-SATA. K tomu je zde ještě IEEE1394 port. Nechybí ani VGA a HDMI a samozřejmě zvukové vstupy/výstupy.
Notebook sám má ale také 5.1 reproduktory. 2 nad klávesnicí, dva na spodní straně vpředu a ještě je naspodu malý subwoofer. O dobré ozvučení by tedy mělo být tímto postaráno. Uvidíme, jak to funguje ve skutečnosti.
A pokud jde o konektivitu, tak má také plnou výbavu – WiFi, BlueTooth i Infraport. Samozřejmostí je i webkamera 12080x1024 a rozšířené zabezpečení zajišťuje šikovná integrovaná čtečka otisků prstů.
Už známe tedy to, jak notebook vypadá a teď se podívejme na to nejlepší, výkon …
|