Strana 4 z 4
- ACER Ethos 8950G – baterie a notebook v praxi
Už na začátku jsme vám slibovali, že tento notebook vás donutí změnit některé zažité postoje. Takže velký a výkonný notebook toho na baterie moc nevydrží? Co když vám řekneme, že tenhle kousek dokáže bez problémů fungovat 5 hodin běžného provozu a 3,5 hodiny dokáže přehrávat video!
Ne neděláme si legraci a měřili jsme to několikrát. Tenhle 18,4“ notebook s 16GB paměti, pekelně rychlým čtyřjádrovým procesorem, 2GB výkonnou grafikou, dvojicí pevných disků a 5.1 reproduktory to prostě dokáže. V čem je to kouzlo? Tak kromě baterie, která se pyšní 8 články a kapacitou 6000mAh (87Wh), přičemž ale není o nic větší ani těžší než většina běžných baterií, je to hlavně vynikající práce Intelu a AMD.
Intel se postaral o skvělé úsporné funkce a 32nm výrobní proces nových čtyřjádrových procesorů a AMD zase vylepšilo u HD 6850 PowerPlay natolik, že ta karta i s 2GB paměti žere opravdu velmi málo. Ačkoliv má procesor novou integrovanou grafiku Intel HD3000, v tomto notebooku se na ní vůbec nepřepíná. Zkrátka to není potřeba! Mnohem silnější AMD Radeon HD 6850 nežere tak moc, aby to mělo smysl a notebook se tak obejde bez marketingových parádiček a berliček typu Optimus. Minule jsme tu měli ASUS NX90, který měl starší Core i7-740QM procesor, 8GB a mnohem slabší NVIDIA GT335M grafiku. Jinak byl ale co do velikosti srovnatelný a baterii měl s kapacitou jen o málo nižší (5600mAh). A sami si srovnejte hodnoty výdrže!
Tenhle stroj zbořil zažité zvyklosti a zkušenosti z velkých notebooků (DTR). Váží jen o málo více než běžné 15,4“ notebooky před 3 lety. Skutečně je lze unést v jedné ruce! Hmotnost 3,8kg je sice samozřejmě stále dost, ale nosit se to běžně už dá. U starších DTR nošení 5kg nemělo moc smysl, protože na baterie stejně moc ty notebooky nevydržely. Tenhle ale vydrží a 5 hodin je fantastická hodnota, i když za to může i posunu na poli technologií baterií. Ale i tak je to rozhodně ten nejvýkonnější a zároveň nejmobilnější DTR, který se tu kdy objevil a něco nám říká, že nezůstane sám.
Ačkoliv po stránce zpracování, výkonu, výbavy a mobility nás tento notebook nadchl, není dokonalý. Některé věci se daly vyřešit lépe. Tak například, i když to není herní grafika a i když podává vzhledem k minimalistickým parametrům a nízké spotřebě velmi vysoký výkon, AMD Radeon HD 6850 s 2GB GDDR3? Proč ne GDDR5 a nebo rovnou HD 6870? Za tu cenu by notebooku slušela mnohem více. Stejně tak 16GB operační paměti je šílená a vzhledem k účelům tohoto stroje úplně zbytečná hodnota. 8GB by bylo akorát. A dva 750GB disky, super, ale 1x 750GB HDD a 1x 128MB SSD by bylo mnohem zajímavějších. Nic z toho ale není mínusem v pravém slova smyslu. Pokud bychom měly hledat vyložená negativa, tak je to například integrovaný 5.1 zvuk. Nehraje to nijak úžasně, i když ACER má smůlu, že jsme před ním testovali zrovna ASUS NX90. Přesto si myslím, že těch 5.1 je spíše marketing než praktická věc, repráčky jsou titěrné a zvuk jen lehce nadprůměrný.
Jako celek se nám ale nový ACER Ethos 8950G velmi líbil. Kromě nečekaně vysokého výkonu a skutečně fantastické výdrže na baterie i mobilitě vzhledem k tomu výkonu a výbavě, se nám líbil i provozně a ergonomicky. Těžko si pak zvykáte na menší display s nižším rozlišením než 1920x1080. Provozně musíme ocenit bytelnost a přitom eleganci a relativně nízkou hmotnost a rozměry. Ocenit musíme také až překvapivě nízké zahřívání a hlučnost celého stroje. Časy sice relativně výkonných, ale udýchaných notebooků, které byly mobilní leda s podvozkem a několika autobateriemi, jsou zdá se pryč. Tohle DTR je skutečně mobilním PC.
Bohužel současným největším problémem tohoto modelu je jeho nedostupnost na trhu. Notebook byl sice na začátku roku uveden na trh, ale pak byl stažen z prodeje. Ano, hádáte správně. Je to kvůli Intelu a jeho chybě při výrobě čipových sad. Jak víte, tak Intel prostě zvrtal výrobu čipových sad, které všechny mají chybu týkající se SATA2 portů a protože tento notebook kromě dvou bezchybných SATA6G používá i dva chybou postižené SATA2, byl stažen z prodeje a čeká se na nové čipové sady a nové desky, které k výrobcům dorazí v následujících týdnech. Odhaduji tedy, že tento model se vrátí do prodeje již s opravenou verzí čipové sady, někdy zhruba za měsíc.
Ještě jsme vám neprozradili cenu. Tohle je top modelu ACERu a vzhledem k té extrémně silné HW konfiguraci je jasné, že to nebude notebook za hubičku. Cena tohoto stroje včetně Windows 7 Ultimate 64bit, je 49 000 korun včetně DPH. Zato však nabízí to nejlepší z DTR.
"Masivní výkon a výbava ve skutečně mobilním balení"
PS: pokud se vám dnes testovaný model zdá přeci jen trochu velký a grafická karta přeci je trochu slabá, pak vás brzy potěšíme. Do recenze dostaneme brzy exkluzivní novinku. 15“ notebook také s novým Core i7 Sandy Bridge ale vybavený zbrusu novou 256bit AMD Radeon HD 6970M! Hned jak dorazí, budu informovat. Možná vás příjemně překvapí i jeho cena.
Za zapůjčení děkujeme společnosti ACER
AUTOR: TomTva |
---|
Jsem to ja. Dělám to pro zábavu a možnost něco ostatním sdělit a něco nového se dozvědět. |
|