Strana 5 z 5
- ASUS Lamborghini VX3 - závěr a hodnocení
A blížíme se k závěru. Dnes jsme tu měli exkluzivního návštěvníka v naší recenzi. Nezbývá než zhodnotit jeho provozní vlastnosti.
Výdrž a teploty
V této skupině to máme tak napůl. Teplotní parametry se udržují v dobrých hladinách. V klidu notebook vykazuje teplotu na procesoru nějakých 40°C. Jakmile mu šlápnete na plyn, připravte se na nárůst teploty až k 67°C stupňům.
Při zatížení se celkem přenáší teplo na povrchový kryt v levé spodní části notebooku, kdy teplota povrchu stoupá k cca 30°C. Notebook je tedy trochu teplejší, ale nic hrozného. Posledním testovaným parametrem je výdrž na baterie. Čekali jsme, že vlajková loď Asusu bude vybavená alespoň na 5 hodin chodu v průměrném zatížení. Ale výsledky překvapí jistě i čtenáře. Defaultní baterie s kapacitou 2400mAh je sice elegantně potažená kůží, ale její výdrž je poněkud zoufalá (80min v klidu, 70min text, 65min film, 50min max). Náhradní druhá baterie (již bez kůže) má dvojnásobnou kapacitu 4800mAh a její výsledky jsou (165min v klidu, 150min text, 140min film, 90min max). Uznejme však objektivně, že na high třídu je to celkově slabší výkon. Dodejme ještě, že nabíjení ve vypnutém stavu probíhá 110min u defaultní a 170min u náhradní baterky.
Ve srovnání asi s jedinou přímou konkurencí - levnějším ACER Ferrari F1100, na tom není ASUS Lamborghini VX3 až tak dobře. Spotřebu u ASUSu zvyšuje zejména poněkud zbytečná grafická karta. Nepotvrdil se také častý omyl, že mobilní procesory AMD jsou slabé a hodně žerou. Není tomu tak ani náhodou. ACER obsahuje rychlý AMD Athlon X2, který je sice o něco slabší, ale pořád na mobilní počítač enormně výkonný a jeho spotřeba na tom není proti 45nm Intelu vůbec špatně. Nicméně nový Intel T9300 je ale opravdu hodně výkonný procesor při velmi nízké spotřebě.
Srovnání notebooků ACER Ferrari a ASUS Lamborghini VX3 je na místě. Musíme říci, že na obou se nám pracovalo velmi dobře. Oba jsou kvalitní, i když se oba vydaly poněkud jinou cestou. ACER je sportovnější, technologičtější a postavený účelněji. ASUS Lamborghini klade důraz na celkovou výbavu a luxus. Zajímavé je, že ACER Ferrari F1100 se 4GB paměti a 64bit operačním systémem byl ale podle našeho soudu poněkud svižnější při práci, než ASUS Lamborghini se 3GB paměti a 32bit Vistou a ACER také vydržel výrazně více na jedné baterce, i když parametrově a výkonově vychází ASUS v testech o něco lépe. Provedení obou notebooků je luxusní a kvalitní, ACER ztrácí body nepříliš povedeným LCD, které je o třídu horší než to na ASUSU, které je naopak špičkou mezi mobilními LED LCD. Na druhou stranu je tu pořád cenově rozdíl 20 000 korun a to je opravdu hodně. Jistě, musíme brát, že tohle je nejvyšší high-end a tak se na nějakou tu korunu nekouká.
ASUS Lamborghini VX3 je špičkou mezi notebooky, ale zdaleka není úplným suverénem a jasnou volbou pro toho, kdo chce mobilitu, kvalitu a výkon. Právě ta mobilita lehce pokulhává na výdrži baterií a to i s těma dvěma, které jsou k notebooku dodávány. Výkon je sice veliký, ale tak nějak zbytečná je neintegrovaná grafická karta NVIDIA GeForce 9300G M. Na hraní nestačí a stejně na tomhle notebooku nikdo hrát nebude a pro všechno ostatní je přehnaně výkonná. Zbytečný žrout energie a zdroj tepla. Spolu s výdrží baterie jsou to asi největší slabiny jinak vynikajícího notebooku. Notebook je jinak luxusně vybaven. Kvalita zpracování je výjimečná a notebook budí v okolí velkou pozornost. Jediné, co bychom vytkli výbavě je absence dokovacího portu. Naopak pochválit musíme integrovaný 3G modul. Celkově tedy notebook hodnotíme oprávněně vysokým bodovým hodnocením.
Cena 70 000 korun s DPH je stejně jako notebook luxusní a exkluzivní. Úplnou dokonalost za ni sice nedostanete, ale dost se k ní přiblížíte. ASUS VX3 vás chce rozmazlit zejména luxusním zpracováním opravdu výkonné mobility, což se mu nepochybně podaří a co by za to někteří nedali. Pokud vám tedy nesejde na nějaké té tisícikoruně, rozhodně si dejte ASUS VX3 do seznamu potenciálních kandidátů na koupi. Pro majitele vozu Lamborghini je pak tento model povinnost a pro ty, kteří nemají zatím na to auto (protože zatím staví garáž ;) ), tak si při každém dotyku na žluté víko mohou říkat, že si právě sáhli na to své pravé Lamborghini.
"Za ukázkové dílenské zpracování a vysoký aplikační výkon"
Za zapůjčení notebooku děkujeme společnosti ASUS
|