Strana 4 z 4
ASUS a jeho ROG FLOW Z13 je koncepčně zajímavé řešení s jednou velkou chybou. Na rozdíl od podobného FLOW X13, je postavený prostě na špatné platformě. Se vší úctou k Intelu, není jeho aktuální 10nm Core 12000 série zrovna skvělé mobilní a efektivní řešení. Ano, dokáže být hodně výkonné, také se bavíme o až 14jádrových procesorech, ale na ten výkon potřebují držet velmi nemobilní TDP 115W.
Což znamená, že ten očekávaný plný výkon mají tyhle procesory jen v tlustých DTR noteboocích. Pokud to ale osadíte do typicky tenkého řešení, nebo dokonce něčeho tak tenkého a malého jako Z13, a rázem se tak pohybujete kolem 35 – 50W TDP, tak ten výkon tam prostě není. Na trhu je jednoduše mnohem lepší platforma, která v takto omezeném TDP má lepší výkon a lepší vlastnosti. A ASUS to ví. Jeho nejlepší notebooky současnosti, jako Zephyrus G14 nebo nový Zenbook S OLED, či dokonce podobný FLOW X13 mají AMD RYZEN 6000HS a 6000U platformy, které jsou jednoznačně lepší v opravdu tenkých mobilních řešení s jasně omezeným TDP.
Fakt, že ASUS nacpal procesory jako 12700H/12900H do Z13 místo aby využil zkušeností z X13, nedává prostě smysl. Není to funkčně kvůli neefektivní ALDER LAKE platformě dobré řešení, velkou část toho výkonu těchto CPU prostě nemáte, protože Z13 je nedokáže trvale provozovat na 115W, aby ten výkon poskytovaly. Speciálně ne ve hrách, kdy je tady ještě neintegrovaná RTX 3050/3050 Ti, která sama je omezena ze 60W jen na 40W, tím spíše, že AMD má navíc mnohem lepší integrovanou grafiku než Intel, na které se skutečně dá hrát.
Výsledkem je prostě to, že je to sice působivě výkonné na tablet, ale ne tak výkonné a efektivní, jak by to mohlo být, kdyby uvnitř seděl AMD RYZEN 6000HS v kombinaci s jeho integrovanou Radeon 680M grafikou a neintegrovanou Radeon RX 6600S k tomu apod. Speciálně pro herní použití prostě lepší řešení, efektivnější a lépe udělané pro použití v takto tenkém formátu s omezeným TDP. ASUS o tom navíc musí dobře vědět, protože tenké formáty s AMD používá dokonce i u velmi podobného řešení (FLOW X13) a ví, že v tomto případě není prostě ALDER LAKE nejlepší řešení. Takže proč Z13 postavil na horším HW základu, nedává moc smysl.
Námi testovaná verze s i7-12700H/RTX 3050 a 512GB SSD vychází 43 tisíc korun vč. DPH není málo, ale ujde to na rozdíl od nesmyslné zanedbatelně rychlejší verze s i9-12900H a 3050 Ti s 1TB SSD, která se prodává až za 50 tisíc korun. Ten příplatek nedává příliš smysl (vyjma toho SSD), protože ten CPU i ta GPU nejsou o moc rychlejší než naše „slabší“ verze, protože jsou ještě více velmi limitovány tím omezeným TDP. Po stránce HW konfigurace není ROG FLOW Z13 prostě dobře designovaný produkt. Stejně jako Flow X13 je tohle ideální produkt pro použití jasně efektivnější AMD RYZEN 6000 platformy v kombinaci s Radeon RX 6000S/M grafikou. A ASUS to prostě musí vědět. Vážně nechápu, proč když má FLOW X13 což je extrémně tenký mobilní notebook, proč prostě nepoužil stejné vnitřnosti v podobně velkém těle Z13. Bylo by to lepší řešení.
ASUS ROG FLOW Z13 se mě jako koncept líbí, možná i o trochu více než X13, protože Z13 je opravdu tablet. Nicméně volba platformy s horší efektivitou prostě zvýrazňuje omezení, které takto malé řešení má, speciálně z hlediska možností chlazení, a tedy poskytnutí špičkového výkonu. I tak jde o unikátní řešení, které rozhodně stojí za pozornost, nic výkonnějšího ve formě celkem běžného tabletu nenajdete, ale co by podobně mobilní výkonné řešení, je Flow X13 o něco zajímavější řešení, škoda že ASUS prostě nepoužil stejně dobrou skutečně špičkově mobilní platformu i pro Z13 ...
Za výbavu pro testování děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|