TEST: ASUS ROG Mothership (GZ700GX) – unikátní konstrukce mobilního AiO PC s obřím výkonem! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 18 listopad 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG Mothership (GZ700GX) – unikátní konstrukce mobilního AiO PC s obřím výkonem!
Výkon a provoz ASUS Mothership v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Výkon a provoz ASUS Mothership v praxi

Tohle není klasický podrobný redakční test, neměl jsem bohužel možnost tenhle počítat používat delší dobu doma a na cestách. Jedná se o kusově velmi omezený produkt, a navíc jeho cena je, řekněme vyšší ;). Zkrátka nedivil bych se, kdyby vám na spočítání toho, kolik je v ČR kusů, stačily prsty na jedné ruce a s rezervou. Takže jsem měl možnost si s ním jen omezenou dobu osobně pohrát. A jaký tedy je?

Pokud jde o zpracování a design, je samozřejmě špička ve všech ohledech. Vlastní 17,3“ obrazovka tvoří celé tělo, a to je vyfrézováno z jediného velkého kusu hliníku. Výroba jednoho kousku tak zabere mnoho hodin.

Obrazovka se vším dokáže stát samostatně, má krásný výklopný stojan. Klávesnice je připojena magneticky a vypadá s ní jako notebook, zavírá se jako notebook, ale pokud chcete, můžete jednoduše klávesnice odejmout, pak přeložit na půl a funguje bezdrátově zcela samostatně.

Má vlastní baterii, je mechanická a plnohodnotná. Samozřejmě nechybí RGB podsvícení. Celý PC tak může vypadat jako notebook, nebo jako klasické AiO PC, což byl samozřejmě cíl ASUSu.

  • Výkon a provoz

Tenhle stroj naprosto perfektně ukazuje, jak chlazení výrazně ovlivňuje výkon čipů v praxi. To, že něco dokážeme nacpat do malého tenkého těla neznamená, že je to dobrý nápad a rozumné z hlediska běžného provozu a efektivní využití zdrojů.

Procesor Intel Core i9-9980HK opatřený tekutým kovem je stále extrémně výhřevný procesor. Intel sice uvádí nějaké krásné TDP, ale to je v jeho případě jen nic neříkající hezké ale od reality naprosto odtržené číslo. Reálně tenhle CPU dokáže žrát mnohem víc. Výkon proto hodně záleží na nastaveném režimu chlazení. Ale v maximálním režimu dokáže nabídnout výkon Core i9-9900K, ovšem spotřeba atakuje 160W.

V CPU-Z, který dokáže konstantně zatěžovat CPU, konkrétně dosahuje při nejvyšším výkonu chlazení, výkonu desktopového Core i9-9900K, tedy taktu kolem 4,7GHz pro všechna jádra. Jakmile ale výkon chlazení snížíte, takty procesoru spadnou na 3,4GHz a výkon padne o třetinu! Spotřeba procesoru také klesne z až 160W na 50W. Tady názorně vidíte, jaký problém je vysoký takt, že není efektivní z hlediska nárůstu výkonu. Spotřeba CPU naroste klidně na trojnásobek s maximálně třetinovým nárůstem výkonu. Nebýt navíc tekutého kovu místo klasické pájky, nedalo by se to v tom tenkém těle vůbec uchladit a dostat tak vysoko.

Výkon grafiky NVIDIA RTX 2080 8GB je samozřejmě také zásadně ovlivněn nastaveným režimem chlazení. NVIDIA TURING GPU obecně nejsou příliš vhodná pro mobilní použití, čipy jsou moc velké a mají vysoké TDP. Karta má sice stejné GPU stejné specifikace jako desktopová RTX 2080, ale díky chlazení a omezenému TDP jsou takty v praxi mnohem níže. Ani v nejvyšším režimu nedosahují úplně úrovně desktopové varianty, takže výkon je o něco nižší. Ale stále něco nad úrovní desktopové RTX 2070 v „notebooku“? Pořád skvělé (na tak kompaktní řešení určitě). V tišším režimu chlazení ale takty výrazně spadnou a pak se pohybujeme výkonem někde na úrovni RX 5700/5700XT maximálně, což je samozřejmě pořád super na notebook, ale ta cena za to už moc ne. Na hraní her pouze ve FullHD rozlišení, které má konkrétně testovaný kus (existuje i varianta se 4K 60Hz), to ale stačí a potěší, že panel má G-SYNC a 144Hz, takže ve hrách, kde na tom záleží, je vše maximálně plynulé. Notebook je také vybavený 2x 512GB NVMe SSD v RAID, takže výkon tomu odpovídá.

Právě ale chlazení je kamenem úrazu. Ten maximální výkon, o kterém mluvím výše, je možný skutečně jen při extrémním TURBO režimu, kdy ventilátory jedou hodně přes 5 tisíc otáček a hlučnější notebook jsem snad ještě neslyšel. Má mezi 60-70dB, opravdu nesnesitelné bez sluchátek (ty k tomu ASUS v ceně nedodává). Naštěstí další profily jsou mnohem rozumnější, ale za cenu znatelné ztráty výkonu. Zkrátka narážíte na fyzikální realitu. Přepínání mezi profily je díky ASUS Armoury Crate aplikace snadné a lze některé parametry nastavit ještě ručně.

Výdrž na baterii jsem pochopitelně neměl šanci prakticky otestovat. ASUS udává 90Wh kapacitu a 6článků. Co vydrží samozřejmě bude extrémně závislé na konkrétním využívání výkonu tohoto extrémního stroje. Co jsem se díval, tak by na nižší zátěž (surfování apod) měl vydržet necelých 5 hodin, na plný výkon se obávám, že výdrž bude několik málo desítek minut. Zkrátka mobilní to je jako klasické DTR.

A pro koho je určený?



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1799x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1259x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1