Strana 1 z 5
- TEST: ASUS Transformer Book Trio TX201LA
- budoucnost PC, aneb Tablet a PC ve 3v1 zařízení
Netradiční ultrabook, s oddělitelnou tabletovou částí a zároveň plně funkční spodní částí.
Dnes možná netradiční zařízení, ale v blízké budoucnosti podoba velké většiny mobilních PC? Dost možná ano. ASUS tradičně patří k největším inovátorům v oblasti nejen mobilních PC a HW. Jeden z mála velkých výrobců počítačů, který se nebojí uvádět na trh i koncepty. Občas jde o docela výstřední koncepty, například mobilní počítač Taichi, který má obrazovku z obou stran víka. ASUSu se ale občas povedou i velmi zajímavé modely. Jistě mnozí ví, že to byl právě ASUS a jeho EeePC které odstartovaly před časem módu netbooků. Nedávno zase ASUS překvapil konceptem Tabletu, do kterého se zasouval chytrý telefon, jež to celé vlastně poháněl. ASUS PadFone je na trhu stále velice ojedinělí a poměrně úspěšný produkt.
Už před časem pak ASUS uvedl na trh tablet s oddělitelnou dokovací stanicí s klávesnicí, co ve složené stavu byl vlastně SmartBook. ASUS měl v plánu uvést i klasický x86 notebook, jenže nakonec jsme na něj museli čekat delší čas. Nyní je ale tedy, ačkoliv v trochu jiné podobě. ASUS minulý trh uvedl Transformer Book Trio. ASUS tomu říká 3v1 zařízení. Tenhle ultrabook má totiž oddělitelnou obrazovku a spodní část, ale v tomto případě obě tyto části dokáží pracovat nezávisle na sobě.
Spodek počítače je totiž klasický Ultrabook. V našem případě je tam procesor Core 7i-4500U (1,8-3,0GHz) s integrovanou grafikou, 4GB paměti a 500GB 2,5" HDD. Nainstalovaný je Windows 8.1. Obrazovku pak tvoří 11,6" Tablet, který zase v sobě ukrývá procesor Intel ATOM Z2560 (1,6GHz), 2GB paměti a 16GB úložného prostředí. Tablet samostatně běhá na ANDROIDu 4.2. Obě zařízení mají samostatné baterie, v Tabletu je 19Wh a v dokovací části je pak 33Wh.
Ve složeném stavu dokáže Trio pracovat jako klasický notebook s možností přepínat mezi systémy Windows a Android. Přepínání je snadno řešeno tlačítkem a ASUS tomu udělal i SW podporu. Samozřejmě s kompatibilitou aplikací je to jak čekáte. V rozloženém stavu dokáže samozřejmě Tablet fungovat jako běžný Tablet, spodní část pak stačí připojit k jinému monitoru, TV apod. a můžete pracovat jako na "stolním" PC. Celé tohle zařízení pak stojí 27 tisíc korun, přičemž si tedy kupujete Ultrabook, Tablet a stolní PC v jednom zařízení.
K tomu pochopitelně dostanete i dvě nabíječky, přičemž ve složeném stavu dokáže baterie z dokovací stanice využívat prodloužit výdrž tabletové části. Opačně to ale nefunguje. A jak to celé funguje v praxi? Podívejme se ...
|