Strana 4 z 4
To že počáteční bublina kolem tabletů pomalu a jistě praská. Začíná být vidět čím dál, tím více, že tablet opravdu nemusí mít každý jako například notebook. Z tohoto úhlu pohledu nezbývá než Asus ocenit za inovativní přístup a snahu oslovit defacto i některé zájemce o netbook. To vše v kvalitním pevném provedení většinu netbooků přesahující. Podívejme se tedy blíže na jednotlivé poznatky z testování.
Rychlost: Asus Transformer má ve spojení s Tegrou 2 dostatečný výkon a prakticky jsme během testování nenarazili na žádný větší zádrhel. Podle ohlasů některých uživatelů má prý problémy s přehráváním 1080p videí přes HDMI na televizích a to tedy lze brát asi jako hranici výkonnosti. Toto jsem bohužel vzhledem k absenci kabelu nemohli vyzkoušet. Na druhou stranu ruku na srdce, kdo by takto tablet používal a jak často -od tohoto jsou zde jiná zařízení, nehledě na fakt schopností většiny moderních televizí přehrávat obsah samy přímo z paměťového média. Tedy na takové to běžné tabletování je výkonu dostatek.
Ovládání: Primárním ovládacím prvkem je samozřejmě dotykový display s dobrou odezvou a kvalitou zpracování. Odolné sklo je u tabletu potřeba, protože škrábance na takto velké ploše by byli časem nevyhnutelné a nepříjemné.
Mě osobně tedy rozměr 10,1“ ač je standardem nepoužívá příliš dobře z hlediska nemožnosti při držení dosáhnout na celou plochu virtuální klávesnice-jako ideální tedy vidím tak 8“ tablety. Z tohoto důvodu vidím připojitelnou dokovací stanice ve formě klávesnice jako jednoznačný bonus. Zakomponování touchpadu je též velmi dobrý a použitelný nápad, který dovoluje pracovat opravdu už skoro jako na netbooku. Skoro protože prostě Android třetí generace a vůbec všechny OS určené pro tablety, není k tomu tak uzpůsoben po stránce rozhraní.
Multimédia: Hlavním posláním tabletů a tím pádem i Transformera je mimo vyžití online i poskytování multimédií. Co se přehrávání, podporovaných formát a práce s nimi je v porovnání s konkurencí vše v nejlepším pořádku, ale je zde i několik pih na kráse. Především je to nepříliš kvalitní zvuk integrovaných reproduktorů a jejich nepříliš šťastné umístění. Fotoaparát též příliš kvality nepobral, ale tomu to u tabletu odpustíme vzhledem k rozporuplnému používání tabletu na focení.
Výdrž: Bohužel jsme měli k testu před produkční vzorek s nefungující baterií dokovací stanice. Tedy jsme se museli při testování spolehnout pouze na základní o kapacitě 24,4Wh. S tou bylo možné provozovat tablet neustále cca 6 hodin. Při sporadickém používání se zapnutou WIFI jsme se dostali na cca vice jak 2 dny.
(k čemu tablet? -třeba do kuchyně...)
Asus Transformer TF 101 si tedy nehraje na netbook, i když by se tak mohlo na první pohled zdát. Jedná se o kvalitně provedený tablet s bonusem v podobě neméně kvalitně provedené dokovací stanice s klávesnicí a jako takový si své fanoušky určitě najde. A co za toto Vše? Námi testovaná 16GB verze s dokovací stanicí se v současné době prodává jako jeden celek za cenu kolem 12 500,- Kč, 32GB je pak o 1000,- korun dražší. Samozřejmě je možné si koupit jen tablet (za cca 10 respektive 11tis Kč) a poté dokovací stanici zvlášť, ale to vyjde jednak na větší sumu a jednak byste se tím připravili o hlavní sílu tohoto produktu proti konkurenci. Komu by se pak nelíbila tato koncepce, pro toho Asus vydává ještě jeden konstrukčně inovativní tablet v podobě Asus Slider na který se podíváme někdy příště. A jak se tedy líbí Vám?
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
|