TEST: Asus Transformer Mini T102HA – skoro ideální mobilní pomocník na každodenní použití? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 12 November 2018
Přejít na obsah
TEST: Asus Transformer Mini T102HA – skoro ideální mobilní pomocník na každodenní použití?
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Pokud hledáte herní notebook, tak tohle není řešení pro vás. Tohle je opravdu ultramobilní cenově dostupný „pracovní netbook“ dnes tedy dotykový tablet s klávesnicí a Windows 10 na každodenní nošení třeba i v kabelce a pro pracovní/školní využití nenáročnými úlohami. Pokud modelujete, děláte s náročnými výpočetními aplikacemi apod., tak tohle řešení rozhodně není pro vás určeno. Musíme se na něj prostě dívat optikou zaměření.

Pokud jde o zpracování, jsem nadšený z toho, jak dlouhou cestu ušla levná mobilní zařízení za posledních několik let. Pokud si pamatujete na předchozí levné netbooky, transformery od ASUSu ale i od všech ostatních, byla to většinou taková tlustější, plastovější zařízení, která i levně vypadala. Asus Transformer Mini T102HA už je jinde. Tablet je z kovové slitiny, velmi pěkně a kvalitně zpracovaný. Má rozměry 259 x 170 x 8,2mm a váží jen 790g.

Klávesnice má pěknou měkkou vnější povrchovou úpravu (dostupná v několika barvách), zbytek je plastový, ale velmi funkční a rozumně udělaný. Bílá verze, kterou mám k dispozici, je v kombinaci s oranžovou velmi pěknou moderní kombinací.

Solidní je i výbava. Jednoduše magneticky oddělitelná a opět připojitelná klávesnice je výborná (jak jen může v těchto rozměrech a tomto tenkém zpracování být) samozřejmě má i touchpad. Tablet má ale všechnu klasickou výbavu a pohon i baterii. Klávesnice je tedy vlastně v tomto případě také příslušenství. Tablet samotný má jeden klasický USB konektor, a pak microUSB (kterým se i nabíjí), microHDMI, sluchátkový výstup a čtečku microSD karet. Tedy vše, co je skutečně třeba.

Vzhledem ke starší platformě Intel ATOM X5 Z8350 „Cherry Trail“, zde není USB type C apod. Pokud jde o ten běžný výkon, tak samozřejmě od SoC řešení se 4W TDP nelze čekat zázraky, ale opět, pro zamýšlené použití je to dostatečné. Ano, výkon v Cinebench R15 je z pohledu běžných počítačových procesorů úsměvný:

  • CineBench R15 Single Core: 31 bodů
  • CineBench R15 Multi Core: 102 bodů

Ale znovu opakuji, tohle je SoC řešení se 4W TDP a pasivním chlazením (žádný ventilátor = žádný hluk). Samozřejmě integrovaná Intel HD 400 grafika je dobrá tak akorát jako zobrazovač textu na monitor a vrcholem je přehrání videa, kdy 4K sice jde, ale u tohoto řešení s 1280x800 rozlišením není příliš zapotřebí. Pro hraní starších her, jako heroes 3 MaM to použít jde, pro cokoliv modernějšího samozřejmě ne. 3D Mark 11 to zvládne na 361 bodů.

Musím říci, že procesor není podle mého názoru tím, kdo tohle řešení vyloženě brzdí a shazuje. Samozřejmě jeho výkon není fantastický, a bylo by dobré, kdybychom po dvou letech s ATOM měly konečně 10nm nástupce, takže pozor na množství otevřených oken, tabulek a dokumentů najednou, doporučuji dělat opravdu jen jednu dvě věci najednou. Už kvůli jen 4GB RAM. Přesto jsem toho názoru, že za pomalejší odezvou tohoto počítače občas, stojí mizerné úložné řešení. 64GB eMMC Flah dosahuje vpravdě mizerného výkonu:

Je to škoda, protože jinak je to příjemný společník na cesty a jsem si jistý, že s normálním SSD řešením, by to bylo svižnější. Samozřejmě pokud jde o další výbavu, tak zvuk je jen běžný standard. Wi-Fi/BT je spíše slabší, ale to se dá čekat, žádný problém s ním ale není. Potěší čtečka otisku prstu na zádech. Dotykový display má hezké barvy, solidní čitelnost, ale samozřejmě sklo přes sebe, takže je lesklý. Podsvícení je docela rovnoměrné, ale má jen 1280x800 rozlišení, což sice není zásadní problém na 10,1“ úhlopříčce, ale je to prostě málo, protože dnes je téměř vše děláno a přizpůsobováno pro FullHD 1920x1080.

  • Mobilita

Hlavní předností je ale určitě mobilita. Vzhledem k pasivnímu chlazení je Asus Transformer Mini T102HA naprosto tichý. 4W SoC toho také moc nesežere a tedy ani nenatopí. I v plném vytížení tedy teploty na vnější zadní straně tabletu jsou maximálně kolem 30°C v nejteplejší části. Integrovaná baterie má 32Wh, nicméně vzhledem k úsporné platformě vydrží pohánět tenhle notebook kolem 11 hodin při běžné práci s WiFi a internetem, 9-12 hodin zvládne video při nižším nastavení jasu, a až 15 hodin vydrží bez aktivní WiFi na lehkou zátěž.

Zkrátka více než 8 hodin bezproblémového použití je vlastně celý pracovní den, a o to jde. Bohužel nabíjení je pomalejší, jen 10W nabíječka skrze micro-USB port, úplné nabití trvá kolem dlouhých 4 hodin.

Takže k hodnocení …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Friday, 17 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 127x
Komentářů: 0
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1683x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1837x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3929x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1299x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1267x
Komentářů: 1