Strana 4 z 4
- Dojmy z praktického užívání a hodnocení
Pokud mohu říci, tak první verze Transformeru ve mně zanechala docela dobrý dojem a potvrzuje to i docela slušná prodejnost. První Transformer byl funkční koncept tabletu, co by periferie změnitelného v plnohodnotný netbook.
O to více překvapila druhá verze, která není jen pouhým faceliftem s omlazenými vnitřnostmi a OS. Prime zachovává a dále mírně vylepšuje povedený koncept, ale zároveň jej vylepšuje mnohem lepším zpracováním snad ve všech směrech. Mimo použitého displeje i kvalitou, designem i použitými materiály je jako celek úplně jinde a původní Tranformer proti němu po několika měsících působí jako plastová hračka. Pojďme se tedy ale podívat blíže na shrnutí postřehů z našeho testování.
- Rychlost výkon: Díky použitému hardwarovému řešení se v dnešních dnech jedná o jeden z nejvýkonnějších tabletů na trhu, a tedy by bylo zarážející, kdyby byly s běžným použitím nějaké problémy. Za dobu testování Transformeru Prime jsem nenarazil na jakýkoli nedostatek výkonu ani u náročnějších her. První generace měla (dle ohlasů uživatelů) problém s výkonem při přehrávání některých 1080p videí. Ale uměla to, druhá generace by tedy na tom měla být lépe a s 1080p videem si bez problémů poradí. S kompatibilitou některých formátů to asi bude horší, ale to už je SW záležitost.
- Ovládání a display: Hlavním ovládacím prvkem je, jak bylo zmíněno velmi dobrý dotykový display, jehož úhlopříčka 10,1“ je právě tak akorát pro pohodlné ovládání a dobrou čitelnost. Hlavně musím pochválit kvalitu IPS panel a podání barev. Z hlediska HW použitelnosti, co by tabletu tedy nemáme, co vyčítat. Klávesnice s touchpadem co by dokovací stanice, je stále vynikající nápad - zastává vzhledem k tabletu určenému OS až druhé housle, ale rozhodně klávesnice není vůbec špatná. Jen na samotném tabletu si lze těžko představit psaní rozsáhlejšího textu, používání IM komunikátorů či sociálních sítí, což je po připojení dokovací stanice přinejmenším stejně pohodlné jako na netbooku.
- Multimédia: Transformer Prime jakožto tablet bude svým uživatelům sloužit hlavně jako prostředník ke konzumaci nejrůznějších multimédií, popřípadě jako internetový prohlížeč či čtečka knih. Ke kvalitě displaye nemáme výtky, i když samozřejmě v současnosti už jej, co do rozlišení, nový iPad překonává. Horší je to však se zvukem zabudovaného reproduktoru – ne, že by neměl kvalitní zvuk, ale je jen jeden a většina lidí je zvyklá alespoň na stereofonní zvuk (nehledě na to, že u zařízení takovéto cenové kategorie je tento nedostatek, poněkud na škodu). Navíc ani umístění reproduktoru není úplně šťastné, protože se až příliš často ocitá pod rukou. Pak zde máme jako zástupce multimédií poměrně povedený (na poměry integrovaných) 8MPx fotoaparát, který umí docela rozumné snímky jak za ideálních podmínek, tak i na kratší vzdálenosti s pomocí přisvětlovací diody. Všimli jsme si také slabšího signálu WiFi karty.
- Výdrž: Jak bylo již nastíněno Transformer je schopen využívat dvou baterií, první v tabletu (25Wh) a druhé v dokovací stanici (22Wh). Při používání se první čerpá energie z dokovací stanice, při nabíjení se naopak nabíjí první baterie v tabletu. Při testování se dařilo dosáhnout s baterií jen v tabletu výdrže cca 8 hodin používání, s připojenou klávesnicí se pak tato hodnota téměř zdvojnásobila. Samozřejmě záleží, co s tabletem děláte. Při běžném používání ale bude těch 8 hodin obvyklá hodnota výdrže, když připojíte tu základnu, musíte to samozřejmě používat trochu jinak než tablet (kvůli omezenému úhlu otevírání), ale dalších zhruba 7 hodin výdrž stojí za to.
- Závěr – jako koncept tabletu stále výborné, ale …
ASUS má stále unikátní zařízení na trhu. Tablet má být periferie a ASUS to povýšil funkční snadno připínací klávesnicí na zařízení 2 v jednom. Tedy Tablet a netbook. Znám spousta lidí, kteří by to jako mobilní počítač, dokonce i jako hlavní počítač (více nepotřebují) klidně chtěli používat. Jenže …
Kamenem úrazu tohoto jinak po HW stránce povedeného zařízení, je ta softwarová platforma. Android stále není schopen po všech stránkách nahradit funkcionalitu a použití Windows platformy a tedy PC – je prostě moc jiný a kompatibilita třeba s Windows programy a daty, které máte jinde v počítači (třeba v práci, doma atd.) je, víme jaká. S tím souvisí i cena, kdy těch 16 000 korun je stále hodně peněz na zařízení, které prostě není schopné nahradit kvůli svému OS, běžný počítač. I když po designové a funkční stránce by to Prime dokázat prostě mohl. Představme si na chvíli, že uvnitř nebije ARM platforma a neběží to na Androidu, ale je uvnitř nějaká hodně úsporná AMD/Intel platforma typu toho, co je v Ultraboocích, možná ještě o trošičku více úspornější (tedy s nižším TDP). Celé by to pak běželo normálně s Windows 7. Dovolím si říci, že by to v této konfiguraci řada lidí dokázala normálně používat, co by mobilní počítač s tím, že by si oddělitelný tablet (co by periferii) na čtení a tak dále do postele a na cesty, jen ocenilo.
Opravdu se nám tento „transformeří“ koncept líbí, ale dejte nám to s x86 procesorem s grafikou (nejlépe novým 22nm Ivy Bridge) a Windows 7 (+ druhým reproduktorem ;) ) a budeme skutečně nadšeni. S Android platformou je to pořád věc jakoby navíc, leží to někde mezi PC a Smartphonem (který jinak umí to samé) a bez počítače se člověk nadále dost dobře neobejde. Bojíme se, že ARM Windows 8 nám tu kompatibilitu s PC Windows 8 stále nepřinese a Tablet tak stále nebude tím, čím má být, mobilní periferií k PC …
ASUS tedy v druhé generaci svého Transformeru výrazně zlepšil zpracování, není ale dokonalý. Pořád je to ale zdaleka nejzajímavější koncept tabletu na trhu. Má ale stále stejné omezení, stejně jako první verze, kterým je jeho softwarová platforma. Pokud ale chcete Androidí tablet, můžeme vám tento ASUS Prime vřele doporučit.
"V současnosti pravděpodobně nejlepší Androidí tablet na trhu, stále v technicky unikátním a funkčně využitelném konceptu 2v1 - ("Tablet - SmartBook")"
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
|