Strana 1 z 4
- TEST: ASUS Transformer Prime
– nejlepší kompromis mezi Tabletem a netbookem v nové generaci
Dnes se podíváme na novou verzi jednoho z nejlepších Tabletů na trhu, který svým konceptem je stále unikátem.
Není tomu dlouho (přesněji jen o něco málo více, než 3/4 roku), co nám na trh firma Asus uvedla svou první generaci unikátního konceptu křížence Tabletu s Netbookem a příznačným jménem Transformer. V dnešní recenzi se podíváme na jeho druhou generaci, která je jedním z nejvíce očekávaných Tabletů roku 2012, i když se představila už na konci roku minulého, ale do prodeje už to nestihla.
Pokud jste nějak nezaznamenali první generaci, připomeňme si, že to v čem je tablet od Asusu tak inovativní je jeho konstrukce, respektive možnost samotný tablet připojit k dodávané dokovací stanici s klávesnicí a tím defacto z tabletu vytvořit zařízení, které je v podstatě netbook – tento koncept v takovémto funkčním a kvalitním zpracování stále nikdo jiný nenabídl a ASUS na něj může být právem hrdý. Myslíme si, že by jej ale přesto šlo využít lépe. První a druhý Transoformer totiž mají stejnou bolístku. Ale o tom až v závěru.
- ASUS Transformer Prime – lehčí, tenčí a výkonnější
Ve své druhé reinkarnaci se jedná o první tablet na trhu využívající ARM platformu Tegra 3 se čtveřicí jader na taktu 1,3GHz (+jedno, které jede, když není výkonu zapotřebí a tím samozřejmě výrazně šetří energii) – Tegra3 v tomto tabletu je dnes to nejvýkonnější, co lze dnes v tabletu mít – i když to se brzy změní, protože brzy vstoupí do hry nové generace platforem. Nutno ovšem říci, že ani TEGRA3 neřekla poslední slovo, protože v tomto Tabletu je ve své nejzákladnější verzi stále jen na 40nm. je ovšem na místě také dodat, že výkon není u Tabletů zdaleka to nejnutnější, protože je toto zařízení určeno na aplikace, se kterým si i tak poradí bez problémů. Vrcholem je spuštění videa v 1080p, které už první generace tohoto Tabletu zvládala (Tegra 2). Navíc operační systém Android 4 stále zdaleka plně nevyužívá 4 jader a drtivá většina aplikací pro Android je na tom logicky podobně. Důležitější než maximální výkon, který objevíme a otestujeme v praxi leda několika benchmarky, které jsou k dispozici, je hlavně úspornost a výdrž na baterie při běžné použití, jako je prohlížení webu, fotografií, vyřizování emailů, čtení elektronických knížek, či sledování videa a poslech hudby.
Udávaná výdrž na baterie má atakovat až 12 hodin běžného provozu (+ 4h s dokovací stanici). Zpracování by podle proklamací mělo být též o mnoho lepší než první „plastová“ generace.
Transformer Prime k nám do redakce dorazil v poměrně vkusné krabici se stejným designem (samozřejmě vyjma obrázků zařízení) jako měl předchůdce. Po otevření najdeme ještě totožnou nabíječku modulární konstrukce (u které nás opět nepotěší její nestandardní konektor), leštící hadřík, příručky a samotný tablet v jednom celku i s dokovací stanicí. Cena verze tak, jak ji vidíte, začíná na 15 990 korunách včetně DPH a můžete si zvolit ze dvou barevných provedení.
Pojďme se podívat podrobněji, zdali se Asusu povedlo naplnit všechna nemalá očekávání od druhé generace zajímavého konceptu a napravit chybky první verze.
|