Strana 3 z 4
- Výkon notebooku a provoz v praxi
Notebook se dá rozebrat, ale je to trochu složitější a delší na šroubování. Vyměnit lze RAM, SSD, WiFi či baterii. Přístup je i k chlazení, jež lze také vyjmout a vyčistit. Vzhledem k úpornému základu není chlazení nijak masivní. Je ale aktivní a chladí, jak CPU tak GPU. Výdech chlazení je schovaný pod kloub displaye, takže jeho zakrytí je nemožné.
Uvnitř najdeme procesor Intel Core i5-7200U „KABY LAKE“ s 15W TDP s jen 2jádry/4vlákny. Není to žádný trhač asfaltu, 4jádrové 15W RYZEN nebo kvůli nim příchozí nové 4jádrové Core 8000U mají samozřejmě více výkon za podobné peníze. Na běžnou práci ale samozřejmě stačí. Limity procesoru poznáte až třeba při úpravách fotografií, či videa, nebo při náročnější práci, kdy zkrátka jen 2jádra/4vlákna jsou dnes znatelnou brzdou.
CineBench R15: 131 bodů na 1 jádro, 332 bodů na všechna jádra
Procesor má k dispozici dvoukanálový řadič a ale notebook měl osazený jen jeden 8GB modul, což je trochu divné. Nevyužití dvoukanálového řadiče určitě lehce snižuje výkon. Druhý slot je ale k dispozici pro rozšíření.
Notebook disponuje v základu 256GB M.2 SATA SSD diskem (Micron), existuje ale i levnější HDD varianta. Celkem jsou k dispozici hned dva SATA sloty, kdy tedy druhá pozice je opět rozšiřitelná a můžete současně vyměnit i ten základní disk. Ten není žádný rychlík, jedná se o běžný SATA model s rychlostí zhruba 490MB pro čtení a 465MB pro zápis. Pořád je to samozřejmě SSD.
Jako poslední tu mám grafiku. Kromě Integrované Intel HD 620 v procesoru je zde ještě NVIDIA GF 940MX, která je zhruba až 2x výkonnější než ta integrovaná. Má 2GB GDDR5 paměti, což hodně pomáhá. Bohužel sama o sobě je z dnešního pohledu přežitá a zejména integrované grafické řešení konkurenčního AMD v RYZEN Mobile je už výkonnější a úspornější. Výkonově 940MX stačí jen na starší hry, současné tituly není schopna v žádném případě hratelně v nativním rozlišení 1920x1080 rozeběhnout.
Pokud jde o provoz notebooku, tak co se týká chlazení, není úplně tichý. Přívod i odvod vzduchu leží za kloubem displaye, což je řešení, kdy se notebook tedy neupeče, protože jej nelze normálně zakrýt. Ventilátor se ale točí neustále. V mírném provozu je sice slyšet, ale nijak rušivý zvuk to není. Je tichý.
Při zatížení notebooku se ventilátor jasně ozve, ale je to snesitelné, žádné pazvuky nevydává. Spodek notebooku se ale dokáže zahřát a rozhodně jej nedoporučuji používat takhle jen tak na klíně. Chlazení je nicméně dostatečné, procesor běží na boost taktech stabilně (má přes 70°C, ale to je OK). Se zatížením i grafiky NVIDIA však procesor zpomalí, pravděpodobně kvůli TDP. Teplota obou komponent totiž překračuje 85°C, což ovlivňuje právě takty. Nicméně grafika NVIDIA se plně zatíží jen při hraní her apod.
Baterie je sice integrovaná, ale lze ji vyměnit. Má 42Wh což na poměrně úsporné komponenty s přehledem stačí. Nabízí excelentní výdrž, kdy při běžném pracovním vytížení včetně WiFi notebook vydržel pracovat 7 až 10 hodin. V nízké zátěži dokáže notebook překonávat i 12 až 14 hodin. Doporučuji jen odstranit některý malware a botware, který ASUS instaluje v základu, a jen zvyšuje zátěž NB a snižuje jeho výkon i výdrž. Nabíjení je pak velmi rychlé.
Takže k závěrům …
|