TEST: ASUS ZenBook 14 UX433FN – dobrý mobilní PC na cesty, který by mohl být ještě lepší! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 19 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ZenBook 14 UX433FN – dobrý mobilní PC na cesty, který by mohl být ještě lepší!
ASUS ZenBook 14 UX433FN - Notebook
V praxi - hardware, výkon a provozní vlastnosti
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – hardware, výkon a provozní vlastnosti

Technicky vzato, pokud máte jemný hvězdicový šroubovák, lze spodek NB oddělat. Ale nemyslím si, že ASUS zamýšlel, aby uživatelé do tohoto NB lezli. Ono totiž není ani moc proč. Pokud spodek sundáte, najdete tohle:

Vzhledem k tomu, že spodní část má na výšku od 0,6 po 0,9cm, ASUS se snažil integrovat co možná nejvíce. Takže všechny klíčové prvky, mimo SSD, jsou integrovány přímo na desce. CPU, NVIDIA grafika i těch 16GB operační paměti. Bohužel nižší verze mají jen 8GB paměti bez možnosti je tedy rozšířit. Jediné, co jde vyměnit, je SSD disk, který je v klasickém M.2 slotu. Prakticky vzato vlastní deska se vším všudy zabírá zhruba 60% prostoru, zbytek je baterie.

  • Výkon v praxi

Od ultramobilního notebooku očekáváme hlavně solidní výkon a výdrž na cestách. Bohužel, ASUS zvolil z dnešního pohledu určitě tu nejhorší platformu a HW, který mohl. Bohužel situace na OEM a mobilní sféře především je hodně zpomalená, řízená setrvačností a obchodními vztahy, takže reagovat na novinky rychle se nedá. Tím spíše, že notebook byl navržený už před rokem. Ne, že by byl použitý HW vyloženě špatný, ale nedává dnes moc smysl a existují minimálně dvě platformy, které by byly lepším řešením, přičemž jedna už byla aktuální v době, kdy tenhle NB vznikal.  

ASUS použil 14nm Intel Core i7-8565U procesor se 4jádry/8vlákny a integrovanou UHD 630 grafikou. Samozřejmě je velký rozdíl ve výkonu v závislosti na nastavení režimu úspornosti. CPU může mít 10W ale také 25W, což je znát na výkonu, taktech ale i spotřebě. V nejlepším případě může mít v CineBench R15 nějakých 181/634 bodů, v úspornějším režimu, který nastane prakticky okamžitě po zahřátí, ale bude výkon nižší, jen kolem 480 bodů. Není to tedy žádný trhač asfaltu v žádné oblasti, ale výkonu vzhledem k zamření stroje je dost.

Vzhledem k tomu že Intel UHD 630 grafika je také výkonově hodně omezená záležitost, ASUS do TOP verzí tohoto modelu osazuje ještě neintegrovanou NVIDIA MX150 grafiku (a to tu nejmizernější verzi 1D12 která je výrazně slabší než 1D10), ta má samozřejmě výkon o něco větší, ale stejně je naprosto nepoužitelná pro jakoukoliv moderní hru i v nízkých detailech, takže nechápu, proč tam vůbec je. Jen zbytečně žere energii, zabírá prostor a stojí peníze. Přiznám se, že jsem ji manuálně vypínal a fungoval jen na integrované Intel grafice, což výrazně prodlužuje výdrž na baterii. I tak jsem si v klidu hrál třeba staré Heroes 3 MaM, a co více od takového NB navíc na cestách vůbec výkonově třeba?!

Bohužel v ČR není aktuálně dostupná verze tohoto NB s 1TB NVMe SSD, které má naše testovací verze. Jen 256GB nebo 512GB. A samozřejmě vzhledem k potřebám uživatelů a současným cenám SSD si myslím, že 512GB by mělo být absolutní minimum a 1TB optimum. Výkon rozhodně není špatný. 3396MB/s pro čtení a 2387MB/s pro zápis, to je slušný a musím říci, že tu 1TB kapacitu jsem velmi ocenil. Naštěstí tohle SSD je jediná věc, která se dá v tomhle NB vyměnit.

  • Provozní vlastnosti

Tenhle NB je primárně o výdrži a mobilitě. Takže povětšinou pojedete v úspornějších režimech, aby vám dlouho vydržel. To znamená i nižší zahřívání, než v plném výkonu. Když jej máte připojen k síti a na plný výkon, spodek se dokáže ohřívat až na 47°C, což je nepříjemné, na klíně apod. Ventilátor je také jasně slyšet. Nicméně v nižší zátěži a úspornějším režimu, teploty jen lehce překročí 30°C a chlazení hlučné není.

Jen je trochu divně seřízené, občas se prostě rozjíždí a zase zastavuje opakovaně a je to trochu otravné, ale není to hlučné. Mimo tu maximální zátěž jsem nezaznamenal pískání cívek, což je problém mnoha zejména Intel-NVIDIA notebooků dnes.

Pokud jde o výdrž na baterii, tak 50Wh kapacita stačí na zhruba 8-9 hodin v běžném úsporném režimu. Kolem 7-8 hodin v tom úspornějším módu dokáže přehrávat i video. Uvedené výdrže platí při neaktivní přídavné NVIDIA grafice. Na plný výkon s ní je ale výdrž jen něco přes 2 hodiny. Na integrované grafice Intel jsem byl ale schopen hrát hru (Heroes 3 MaM) skoro 4,5 hodiny, takže dá se :). Nabití trvá rychle, nabíječka je navíc kompaktní, takže mobilní stroj, jak se patří.

K závěru …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 662x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1922x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2128x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3966x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1292x
Komentářů: 1