TEST: ASUS ZenBook 14 UX433FN – dobrý mobilní PC na cesty, který by mohl být ještě lepší! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 19 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: ASUS ZenBook 14 UX433FN – dobrý mobilní PC na cesty, který by mohl být ještě lepší!
ASUS ZenBook 14 UX433FN - Notebook
V praxi - hardware, výkon a provozní vlastnosti
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS ZenBook přestál rozmary Islandského počasí a různorodého prostředí s velkými změnami teplot i vlhkosti prostředí a přenášení, přendávání a používání na cestách velmi dobře. Ocenit musím hlavně jeho kompaktní velikost. Třeba aerolinky dělají v letadlech stále menší prostor pro nás cestující, a jsem si prakticky jistý, že tohle je skoro maximální velikost notebooku, která se dá v turistické třídě ještě normálně používat, protože jinak se s tím prostě nevejdete kvůli spolucestujícím, stolečkům, opěrátkům atd. Takže těch 13%, o které je aktuální ZenBook 14 menší než předchozí generace, se v praxi skutečně může hodit.

Musím říci, že design se mě opravdu hodně líbí. Pěkný a hlavně funkční i odolný. Uvítal bych ale rozhodně verzi s dotykovým displayem, když už lesklou edici (v mém případě). V ČR prodávané verze jsou ale všechny matné. Nicméně výhrady mám. Zvolené konfigurace spoléhající výhradně na děravou a předraženou Intel Core 8000 platformu s nevýkonnou integrovanou grafikou, nejsou rozhodně nejlepším řešením. Nechápu, proč tam není, když už platforma Intel, tak ta s integrovanou AMD RX VEGA grafikou. Intel a jeho Kaby Lake-R by byla naprosto ideální s mnohem lepším grafickým výkonem a efektivnějí. Tím spíše že ten aktuální osazený Intel procesor není vůbec levný a stojí až 400 dolarů (11 tisíc vč. DPH).

Nicméně mnohem lepší verzí by dnes určitě byla 12nm AMD RYZEN 7 3700U platforma, která má minimálně stejný procesorový výkon stejnou efektivitu, ale mnohem lepší integrovanou grafiku. Chápu, ASUS tuhle generaci ZenBook 14 představil už loni, kdy ještě současná RYZEN platforma na trhu nebyla. A tak se grafický výkon snažil dohnat naprosto zbytečnou a zcela nepoužitelnou NVIDIA MX150 grafikou, navíc v její horší verzi. Ta jen zabírá místo, stojí peníze, ale výkonově je vlastně stejně prakticky nepoužitelná jako integrovaná grafika. Nemá prostě absolutně žádný smysl v tomto notebooku a vlastně v čemkoliv jiném. Jen žere baterii, takže jsem jí vypínal. Bohužel tahle hloupá konfigurace dvou slabých grafik (integrovaná Intel + NVIDIA MX150) je v ČR v prodeji. Prostě je pravda, že ze současného pohledu je na trhu prostě lepší platforma a vážně bych byl zvědav na ZenBook 13/14/15 s mobilní AMD RYZEN platformou, která by byla prostě lepší řešení, určitě minimálně z hlediska toho, že má méně děr a je spolehlivější, pokud tedy jde o bezpečnost a stabilitu než záplatovaná a stále více děravá Intel platforma.

A AMD má o dvě třídy lepší integrovanou grafiku. Současně by dnes ASUS mohl jako standard dávat 512GB/1TB SSD, protože AMD platforma je levnější a nemusel by utrácet ani za naprosto zbytečnou NVIDIA MX150. Z hlediska běžného výkonu a použitelnosti by sice nebyl mezi těmi platformami výrazný rozdíl, jde jen prostě o cenu a smysluplnost. Ale jak říkám, tato generace Zenbook byla navržena zhruba už před rokem, s tomu odpovídající konfigurací a dost věcí se od té doby změnilo.

Nicméně výkonově NB zcela dostačoval na cestách, i na úpravu fotografií apod. Kromě naprosto nesmyslného osazení MX 150 NVIDIA grafiky, bych tak notebooku vytkl už jen to, že místo čtečky na SD karty má jen microSD. Redukce microSD na SD ve formě SD adaptéru je normální, ale nacpěte do microSD slotu normální SD kartu :(. Od NB na cesty opravdu očekávám SD čtečku a klidně by se sem vešla, takže nechápu, proč se ASUS rozhodl pro microSD. Ocenil bych také ten dotykový display, hodí se třeba v tom letadle apod. U v ČR prodávaných verzích je také negativem absence 1TB SSD, ale dá se dodatečně doplnit, což se nedá říci o paměti. Pokud koupíte jen 8GB verzi, není jak ji rozšířit.

Jinak ale musím ASUS pochválit. Je to vynikající mobilní počítač, výborně zpracovaný, pěkný design, funkční nápad, má skoro všechno tak jak je třeba, až na ty výše uvedené věci. V ČR jsou k dispozici konfigurace: i5-8265U/8GB RAM/256GB SSD za 23 990 korun. Nebo i5-8265U/NV MX150/8GB RAM/256GB SSD za 25 490 korun. Nejvyšší edicí je pak model s i7-8565U, 16GB RAM/ NVIDIA MX 150 2GB a 512GB SSD za 31 990 korun. Na rovinu, žádná z těch konfigurací není zrovna ideální. Ta základní je hodně základní, 8GB RAM a 256GB je dnes pro takový NB za ty peníze opravdu málo. Ty vyšší mají naprosto zbytečnou NV grafiku, jejíž samotná existence dnes nemá žádný smysl a přínos pro uživatele, pořád i jen 8GB RAM (maximem 16GB) a maximálně 512GB SSD. Prostě já bych chtěl, když už, tak konfiguraci s tím i7 bez NV grafiky (nejlépe tedy „Kaby Lake R“ s Radeon VEGA grafikou, když už Intel) se 16GB RAM a 1TB SSD za cca 25 tisíc. Nebo ještě lépe to samé, ale s AMD RYZEN 7 3700U, což by se do té částky dokázalo vejít, protože Intel je samozřejmě stále mnohem dražší. Je škoda, že ASUS žádný ZenBook s RYZEN platformou stále nenabízí.

  • Závěr

Celkově tedy ASUS sice udělal další pokrok v designu ZenBook řady a zvnějšku je NB skoro perfektní (až na tu microSD čtečku místo SD), uvnitř je ale hodně co dohánět. Nejde o to, že by byl výkonově nebo výdrží současný model nějaký problém, jde o to, že se to dá udělat prostě lépe, levněji a vhodněji pro nás zákazníky. A pokud se o situaci zajímáváte, tak to prostě víte, jaké jsou dnes možnosti. Protože tohle by byl opravdu vynikající NB blízko dokonalosti. Na obranu ASUSu, tohle je NB vytvořený už během roku 2018, a to byla jiná situace. Ačkoliv je pravda, že Kaby Lake R existovala a dávala by v tomto stroji větší smysl. Takhle je tenhle Zenbook 14 prostě jen dobrý :).

Nicméně design a použitelnost na cestách alespoň u té nejvyšší verze, všechna čest. 14“ kompaktní konstrukce ASUS ZenBook považuji za ideální na cesty a v tomhle kovovém odolnějším tenkém lehkém provedení, prostě skoro perfektní. Výkon v testované verzi je zcela dostatečný a výdrž na baterii je vynikající. Je to spolehlivý kompaktní rozumně odolný stroj na cestování. Mohu tedy určitě doporučit, byť jeho ideální konfigurace bohužel v obchodech neexistuje, ačkoliv by byla možná.

Za výbavu pro testování děkujeme

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Friday, 17 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 652x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1917x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2113x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3964x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1364x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1