Strana 2 z 5
- Notebook pod drobnohledem
Ultrabook má svá přesná pravidla ohledně parametrů, která výrobci musí dodržet. Intel je ale stanovil tak, že je mnozí výrobci splní s velkou rezervou. ASUS ZENBOOK už jsme v testech měli a tohle je vlastně jeho nejšpičkovější verze.
Horko těžko budete hledat na tomto modelu nějaké výhrady, pokud jde o zpracování a design, což jsou dvě věci, na které je mimochodem tento model zaměřen. Není to první setkání se Zenbookem od ASUSu a pořád si myslím, že je to jeden z nejhezčích a designově nejpraktičtějších a jednoduchých modelů Ultrabooků na trhu a to včetně MacBooku.
Samozřejmě design je věc subjektivní. Nicméně celkové zpracování je objektivně špičkové. Hliníkové je celé tělo, materiál je špičkově opracován a povrchová úprava je neméně povedená. Žádné lesklé plochy, nic nepraktického.
Testovaný model má dotykovou obrazovku, což znamená překrytí sklem. To sice zvyšuje hmotnost, ale také odolnost notebooku. K rozměrům 325x226x18mm nemám co bych vytkl a váha 1,3kg, se v praxi ukázala jako naprosto bezproblémová. Kdyby byla nižší, možná už by to bylo i na škodu, protože byste si ani nemuseli všimnout, že notebook vůbec nesete.
ASUS proti první generaci zlepšil třeba otevírání víka, kde je nyní malý zobáček, za který jej lze jednoduše otevřít. Otevírání má omezený úhel a samozřejmě díky vyšší váze displaye díky sklu se NB má tendenci lehce převažovat. Nicméně se dá držet a ovládat díky 13,3" velikosti jako tablet, takže to vůbec v žádném ohledu nevadí.
Samotný display má tedy 13,3" a jedná se o IPS panel. Originálně je matný, ale je přes něj sklo. Display má parádní rozlišení 1920x1080 a upřímně, já už bych u ničeho, včetně mobilního telefonu, dnes asi horší už nechtěl. Je to standard a zvlášť u PC je opravdu menší rozlišení už archaická záležitost.
K panelu těžko mít nějaké výhrady. Ano existují už i panely téže velikosti s vyšším rozlišením. Nicméně barvy, pozorovací úhly atd. vše je perfektní. Samozřejmě díky skleněnému překrytí je panel trochu více lesklý a lehce zhoršuje ty vlastnosti, ale je tam z dobrého účelu a pořád je to opravdu parádní display, který má být u dobrého mobilního PC podle mého standardem.
Pokud jde o výbavu NB, tak je to Ultrabook, což znamená je velmi tenký a v nejtlustším místě má zavřený 18mm. V nejtenčím jen pár mm. Jinými slovy, těžko můžete čekat nějakou bohatou konektorovou výbavu, když celý NB je tenčí, než mnohé konektory.
Základní věci zde ale jsou. 2x USB 3.0, 1x mini VGA port (s dodávanou redukcí), 1x microHDMI, audio konektor a čtečka karet. Jedno z USB (to u napájení) má navíc funkci rychlejšího nabíjení, takže přes to můžete lépe nabít telefon, fotoaparát atd., čehož jsem hojně využíval).
NB má samozřejmě slušný zvuk (SonicMaster) i na tak malý a tenký NB, má integrovaný mikrofon a 720p kameru. Nechybí samozřejmě WiFi a BT 4.0.
Pokud jde o ovládání, tak několikrát jsem zmínil dotykové ovládání, které se mi opravdu začíná u NB líbit. Kromě něj má ale NB samozřejmě i klasickou klávesnici, která je navíc bíle podsvícena, což se dá samozřejmě redukovat i vypnout.
Nechybí ani prostorný Touchpad s dobrým zpracováním, i když musím říci, že dotykové ovládání jej ve většině případů dokáže lépe nahradit. Ale pořád je Touchpad občas potřebný. NB nemá žádná speciální tlačítka, a dokonce i tlačítko na zapnutí/vypnutí NB je přímo na klávesnici. Ale k ovládání nemám žádné výhrady.
Podívejme se, co NB dokáže v praxi ...
|