Strana 2 z 5
- ASUS ZENBOOK UX21E – ultra notebook
Na rozdíl od levnějšího ACER S3 je ZENBOOK celokovový a je to rozhodně na první pohled i na první dotek znát. Odolnost a tuhost ZENBOOKU je vynikající a jak skvěle vypadá, což se o S3, kde se viditelně šetřilo, říci nedá.
ZENBOOK je hliníkový s pěknou povrchovou úpravou víka. Hliníkové je celé tělo. Rozhodně zaujmou velmi ostré hrany tohoto počítače, což by mohlo vzbuzovat i obavy :). Na trhu je ještě 13“ verze, ale v recenzi dnes máme UX21E, tedy 11,6“ model.
A tomu odpovídají opravdu ultramobilní rozměry 299 x 196 x 17mm a váha 1,1kg s integrovanou 35Wh baterií. Snad jediné, co můžeme designu vytknout je sice nelesklý povrch víka, ale trochu snadno ušmudlávací a špatně se tomu navrací původní čistota. Ale není to zase tak moc vidět.
Poněkud zvláštní je klávesnice, ne že by nefungovala, ale je taková ergonomicky zvykací. Není ale špatná, i když dokonalou ergonomii od mobilního PC prostě očekávat nikdy nemůžete, natož od malého 11,6“ modelu.
Co nám ale vadilo nejvíce, je fakt, že není podsvícená (s možností vypnutí) protože tohle konkurenční Apple MacBook AIR nabízí a kdo to jednou vyzkouší, nechce jinak. Bohužel Touchpad u ASUSu, to je opravdu ergonomická bída, podřízená designu. ASUS nasadil také systém celé plochy s nesamostatnými tlačítky, bohužel často to způsobí, že si klinete, když nechcete. Opravdu nepříliš dobře provedené. Chválíme jeho velikost, ale samostatná tlačítka jsou lepším řešením.
Bohužel ASUS UX21E nás dost zklamal po stránce LCD. To má sice LED podsvícení, ale kvalitativně je obrazově o třídu horší, než to co má levnější ACER S3. Dokonce bychom řekli, že je to jeden z horších modelů, co se dnes u notebooků natož u této cenové kategorie vyskytují.
Což o to, pozorovací úhly i odezva jsou OK, ale barvy a ostrost obrazu, to opravdu není ono. Rozlišení 1366x768 nás také na zadek moc neposadí. Prostě LCD panel lze označit za maximálně velmi průměrný.
Jak ACER S3, tak ASUS UX21 nás hodně zklamaly po stránce výbavy. Chápeme, že do 17mm tloušťky se toho moc nacpat nedá, ale přeci jen by měl být výrobce trochu soudný a uvědomit si, že pouhé dva USB konektory jsou prostě strašně málo.
ZENBOOK kromě dvou USB nabízí ještě miniHDMI (redukce pro VGA přiložena). Do USB je navíc dodávána ještě redukce pro LAN. A pak je tu už jen port pro sluchátka. UX21 nemá ani čtečku paměťových karet! Integrována je samozřejmě WiFI a BT4.0.
Celé to korunuje webkamera s opravdu mizerným rozlišením 0,3MPx (u NB za 25tisíc v roce 2012?!). ASUS to celé trochu zachraňuje opravdu pěkným zvukem, který je rozhodně na mobilní špici a zase o třídu výše před jakoukoliv konkurencí.
ASUS ZENBOOK UX21E je hlavně o designu. Je rozhodně dobře a kvalitně udělaný z kvalitního materiálu a bude velmi odolný. Bohužel designu bylo podřízeno vše od funkčnosti některých prvků ovládání až po naprosto nedostatečnou výbavu. Škoda, podívejme se, co dokáže …
|