Strana 3 z 5
- ASUS ZENBOOk UX21E – Hardware a výkon
Po HW stránce není tento stroj žádným zázrakem ani překvapením. Ale jak už bylo řečeno, Ultrabooky na Intel platformě mají vlastně jen 2 konfigurace, které se liší hlavně procesorem.
V našem případě má tenhle stroj Core i5-2467M procesor, tedy slabší než Core i7, který ale stojí výrazně více. Výkonem rozhodně neoslní, ale zase určitě stačí bez problémů na většinu běžných činností včetně těch náročnějších, ale pořád je to jen dvoujádro s nízkým taktem, jehož hlavní devizou je úsporný provoz.
Větší výkonové omezení je integrovaná grafika, kdy samozřejmě celý notebook spoléhá na integrovanou grafiku GMA HD 3000 v procesoru. A to jak víme, není zdaleka špička mezi integrovanými grafikami v procesorech, i když na platformě Intel zatím nic lepšího není. Jako taková ale pro běžného uživatele, který nehraje hry, by měla zvládnout vše. Navíc Ultrabook na hry ani není určen, takže grafika je více než dostatečná.
Operační paměť má 4GB, tedy standard. Zajímavější je to kolem disku. ACER S3 chtěl být levnější a tak vsadil na klasický 320GB HDD. ASUS ZENBOOK má rovnou 128GB SSD od A-DATA (model XM11). Není to klasický 2,5“ disk, je to průmyslový SSD tedy rovnou spíše PCB s čipy, ale zasazené do SATA.
Jeho výkon je slušný, i když mezi SSD určitě neoslní, rozhodně však má onu rychlou odezvu, což je podstatně lepší než má běžný HDD. Kapacitně těch 128GB určitě nemá místa na rozdávání, ale zase, pro účely mobilního stroje na cesty, když musíte opustit pohodlí stolního PC, je to kapacita dostatečná. Ostatně vidíte sami, že benchmarky to SSD hodně zohledňují.
Výkon UX21 celkově opravdu neohromí, ale ani to nemá v popisu práce a určení. Je to hlavně ultramobilní stroj, kde je výkon podřízen mobilitě. Nicméně pořád je to zdaleka nejvýkonnější ULV konfigurace, kterou jsme tu měli, a výkonově prostě dostačuje na vše, co je na cestách třeba. Na hry a další věci máte stolní PC doma. Výkon tedy hodnotíme, jako velmi slušný a svižný (hlavně díky SSD).
Podívejme se na mobilitu a závěr ….
|