TEST: Cooler Master MasterCase EG200 – Jak udělat z kancelářského notebooku výkonný herní stroj? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 01 srpen 2022
Přejít na obsah
TEST: Cooler Master MasterCase EG200 – Jak udělat z kancelářského notebooku výkonný herní stroj?
MasterCase EG200
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Jelikož mám doma testovací notebook DELL XPS 13-7390, který je vybaven příslušným Thunderbolt 3 konektorem s rychlostí až 40GBbs, bylo rozhodování celkem rychlé. Ono ne každý notebook umí plně využít tento externí BOX na grafické karty, protože má pomalejší sběrnici a grafická karta pak běží v režimu PCIex2, ovšem tento DELL umí PCIe x4, grafická karta má tak mnohem větší potenciál se ukázat. Co se týče samotné grafické karty, nejsilnější co jsem v době testování měl momentálně k dispozici a hlavně se vešlo dovnitř, byla KFA GeForce RTX 3060 Ti. Mám doma sice i výkonnější karty jako třeba Radeon RX 6800XT 16GB, ta byla prostě fyzicky moc velká :/.

Limitem jsou rozměry 325mm na dílku, 54mm (2,5 slotu) na výšku a 141mm na šířku (včetně napájecích konektorů). Ač se zdá, že do těchto rozměrů by se měla vejít většina karet na trhu, tak mnoho se prostě nevejde. Spousta speciálně nereferencí má totiž 2,7 slotu dnes, a nejen ultra high end modely. Musíte tedy dobře vybírat konkrétní model grafické karty.

Ohledně toho, jakým HW disponuje testovací Notebook Dell XPS 13-7390. Procesor je zde 4jádrový Intel iCore i7-1065G7, je schopen pracovat až na frekvenci 3,9GHz a disponuje i dalšími 4 virtuálními jádry. O grafický výkon se pak stará integrovaná grafická karta Iris Plus na frekvenci 1.1GHz. Procesor ani grafická karta tedy nejsou stavěny na hraní her, ovšem ve spojení s RTX 3060 Ti by mohl Notebook rozběhat většinu dnešních her zcela bez problémů.

Samotná instalace kompatibilního HW je velmi jednoduchá, stačí grafickou kartu zasunout do PCIe slotu a zapojit napájení ze zdroje. Poté se pouze propojí s notebookem, který skrze Thunderbolt konektor zároveň i nabíjí. Hrát můžete buď na integrovaném LCD panelu, nebo přímo do grafické karty zapojit nějaký herní monitor s frekvencí 144Hz+.

Po zapojení do notebooku stačí již jenom nainstalovat grafický ovladač a RTX 3060 Ti se ihned objeví ve správci zařízení a již nic nebrání tomu zapnout svoji oblíbenou hru a ujmout se testování, jak velký herní výkon se v tomto malém kancelářském notebooku skrývá, pokud mu umožníme tento grafický výkon spoutat. Já osobně jsem tedy stáhnul nejnovější ovladače přímo ze stránky Nvidia (případně to samé pro AMD, záleží na osazené grafice) a poté jsem pro jistotu zkontroloval, zda grafická karta opravdu funguje v režimu PCI Express x4 což se potvrdilo. Tu samou informaci mi poskytl i oblíbený program GPU-Z.

Pokud jde o testovací metodiku, rozhodl jsem se výkon měřit v několika velmi oblíbených hrách v současné době jako Battlefield V, CyberPunk 2077 a dalších. Všechny hry se spoléhají na nejnovější DirectX 12 nebo Vulkan. Také doporučuji u hraní her na notebooku zapnout režim napájením na maximální výkon, procesor pak pracuje většinu času na maximální frekvenci, což má velmi pozitivní vliv na herní výkon, zvlášť s tímto procesorem, který na hraní her není primárně uzpůsobený.

  • Výkon v praxi

Co se týče vlivu omezené sběrnice PCIe x4 na výkon grafické karty, co jsem porovnával měření s podobně+ výkonným procesorem v Desktopu, tak je pokles výkonu zhruba 5 až 20% ve výjimečných případech i vyšší, hodně záleží na jednotlivé hře a optimalizaci. Není to nic nepochopitelného, mainstreamové grafické karty dnes mají běžně 8x nebo 16 PCIe 4.0 linek, takže když je osadíte jen do x4 PCIe 3.0 rozhraní a taháte to přes relativně pomalý ThunderBolt 3, nemůžete čekat, že to bude mít stejný maximální výkon. Limitace rozhraním je v tomto případě značná. A čím silnější grafika, tím výraznější pochopitelně bude, takže z toho důvodu sice můžete osadit teoreticky do podobného externího boxu nějakou ultra high end grafiku, ale je to plýtvání penězi, protože nemůžete plně využívat její výkon, rozhraní to prostě nepřenese. A tak je lepší zůstat u nějaké mainstreamové varianty, která i tak může mít výkon na úrovni TOP high end mobilních řešení stejné generace.

Ono jiná cesta, jak si z kancelářského nebo nějakého staršího herního notebooku, ani neexistuje. Osobně znám spoustu lidí, co měli opravdu drahý herní notebook a už po 2 letech zjišťovali, že grafická karta už přestává stíhat, a protože prostě většina výrobců NB neumožňuje snadnou výměnu grafické karty, museli celý notebook vyměnit. Cooler Master MasterCase EG200 ovšem toto může změnit a značně tím ulevit vaší peněžence. Jakmile totiž jednou tento externí BOX koupíte, už jenom teoreticky měníte grafické karty a stále si takto držíte vysoký herní výkon s minimálním příplatkem, přece jenom grafická karta se i po 2 letech provozu dá stále prodat za slušné peníze a pouze si připlatíte na výkonnější model. A funguje to s každým notebookem, který odpovídající externí rozhraní má.

Ohledně naměřených výsledku z nejnovějších her, byl jsem nakonec velmi překvapen, kolik FPS se dá v kombinaci s kancelářským notebookem vymačkat. Všechny hry dosáhly v maximálním nastavení v 1080p na snímkovou frekvenci 60+, někde jsem pokořil i hranici 100-200FPS, není tedy problém si pořídit i nějaký ten herní monitor s frekvencí 144Hz+, případně i podporou s G-Sync Compatible, v případě osazení Radeonem i FreeSync Premium a dosáhnout tím ještě na lepší herní zážitky.

Další skvělou funkcí je rozhodně možnost si do skříně přidat velké datové úložiště formou vysokokapacitního HDD. To se řeší skrze dokovací stanici za předním plechem, který je snadno sklopitelný. Samozřejmě nic nebrání tomu sem umístit i rychlejší/odolnější SSD disk. Pokud tedy máte na vašem notebooku málo místa, není problém si všechny hry nainstalovat na tento interní disk a nebudete si hrami zbytečně zacpávat váš pracovní disk v notebooku, toto je doslova geniální řešení, které přináší další přidanou hodnotu tohoto produktu.

Pojďme tedy k hodnocení.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 665x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1926x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2130x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3966x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1293x
Komentářů: 1