Strana 4 z 4
MasterCase EG200 rozhodně velmi příjemně překvapil. Podobná řešení na trhu jsou, tohle patří mezi ty cenově dostupnější, i když samozřejmě levné není. Testovaná varianta stojí kolem 390 Eur, tedy nějakých 9500 korun vč. DPH. A podotýkám že ta cena zahrnuje jen tu samotnou skříň s 550W zdrojem. Grafickou kartu, případně disk si musíte už dokoupit a osadit sami.
Takže v případě třeba použití mainstreamových grafik jak Radeon RX 6750 XT nebo použité RTX 3060 Ti se bavíme o dalších +15 tisících. Na druhou stranu ten box umožňuje multigenerační používání, není to jako ten notebook, který je prostě nerozšiřitelný.
Samozřejmě stejně jako ostatní podobné boxíky, je zde problém s tím, že notebook musí mít odpovídající rozhraní k připojení. Tedy Thunderbolt 3 rozhraní, což není zdaleka běžný prvek výbavy většiny notebooků. A z dobrého důvodu. I po letech je zde prostě problém s tou standardizací rozhraní, i když by teoreticky dnes měl být podporovaný na obou hlavních CPU platformách. Největší naděje jsou tak upírány na nové USB 4.0 apod., které by mohlo umožnit mnohem větší rozšíření externích GPU k mobilním PC, než tomu bylo doposud.
Samozřejmě i tak jistá funkční omezení rozhraním zůstanou. Je to prostě pomalejší, než 8llinkové nebo 16linkové Gen4 natož brzy Gen5 PCIe rozhraní, takže vždycky externí grafika bude vykazovat nižší výkon, než ta samá karty v desktopovém PC. Jak moc velký bude úbytek výkonu je hra od hry, může to být jen 5%, ale častěji to bude více, až třeba i třetina výkonu (potenciálních FPS). Pochopitelně čím výkonnější grafika, tím je ten úbytek větší (rozdíl mezi výkonem v desktopu v plném PCIe x16 a externím boxu skrze Thunderbolt 3).
Z toho důvodu bychom sice mohli kritizovat MasterCase EG200 za to, že neumožňuje osadit všechny větší grafiky a je poměrně limitovaná, ačkoliv fyzicky by se tam dalo udělat více prostoru. Ovšem je na místě se ptát, zda má smysl do toho cpát ty obří 3+ slotové karty, když prostě komunikační rozhraní je bude zásadně limitovat a velká část potenciálního grafického výkonu, za který zaplatíme v ceně grafiky, tak prostě s ohledem na limitovaný jak CPU výkon notebooku, ale hlavně limitované přenosové rozhraní, nebudeme moc využívat. Takže dává větší smysl pořizovat efektivnější, menší mainstreamové grafiky.
Co se mě u EG200 líbí, je ta jednoduchá funkčnost i co by externí disk, kdy osazení velkoobjemových HDD/SSD je zde přítomno. A funguje to velmi dobře. Výsledkem je tak velmi šikovný externí box, který z vašeho kancelářského notebooku udělá skutečně herní stroj se vším všudy, když jste doma v kanceláři a ten výkon tedy můžete využít a s externími periferiemi si také náležitě užít. Cenově patří mezi ta nejzajímavější podobná řešení na trhu. Největším problémem je zkrátka nadále, jako i v minulosti u podobných produktů, že spousta notebooků nemá odpovídající rozhraní, aby to fungovalo. Ale lepší se to. Pomalu. Udělat šikovný externí box evidentně problém není a vlastně nikdy nebyl. A Cooler Master a jeho MasterCase EG200 to jen dokazuje. Velmi šikovné relativně univerzální řešení, které vás pracovní kancelářský notebook skutečně může proměnit v herní PC.
Za poskytnutí MasterCase EG200 děkuji společnosti Cooler Master
Za poskytnutí testovacího notebooku děkuji společnosti DELL
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|