Strana 4 z 5
Na rovinu, podobné DTR je mobilní spíše ve smyslu, že se dá snadněji transportovat než desktopový PC a případně i používat mimo domov. Mobilní ve smyslu dlouhé výdrže na baterie a snadného denního nošení? To opravdu není. 17,3" notebook je nejen velký, ale hlavně pořádně těžký. 3,4kg je dost a k tomu navíc musíte připočítat ještě objemný "SLIM" 230W adaptér, který váží bezmála 1kg! Takže i s nutnou kabeláží se dostáváte někam k téměř 5kg celku a to už se dost pronese. Bez pořádného batohu se neobejdete. Nicméně tohle není nic, co by někoho u této kategorie mobilních PC překvapilo. Jak je na tom ale s mobilitou ve smyslu baterie?
Baterka má masivních 82Wh, což je opravdu hodně na jakýkoliv notebook. Bohužel, pokud čekáte nějakou úžasnou výdrž, tak ta nepřijde. Desktopový SKYLAKE procesor Core i7-6700K je na svůj výkon sice velmi úsporný, ale pořád je to výkonný a vysoko taktovaný desktopový CPU. Grafická karta GTX 980M 8GB, pokud po ni budete žádat výkon, tak pochopitelně také není nejúspornější. Přesto musím říci, že na běžnou práci s minimálním zatížením CPU i GPU, vydržel počítač více, než jsme v redakci čekali:
S WiFi na běžné surfování a práci to vydrželo 2 a tři čtvrtě hodiny. Když vypnete WiFi, snížíte jas na minimum, dá se to protáhnout na něco přes 3 hodiny. Ale to je prostě maximum. Na 1080p video počítejte se zhruba 2,5 hodinou výdrží. A kolik to žere, když tomu dáte opravdu zabrat a pustíte si nějakou hru naplno? Tu 82Wh baterii vycucne za 1 hodinu a 7 minut. Je to lepší, než jsme čekali, ve srovnání s podobnou konfigurací, která je vybavena mobilním procesorem, je to asi jen o 15-20 minut v plné zátěži méně. V klidových stavech a ve stavech bez velkého zatížení jsou na tom mobilní komponenty ale lépe. Výdrž na baterie tedy rozhodně neomráčí, ale dokáže to chvíli fungovat i v takto výkonné specifikaci. Nabíječku je ale opravdu nutné sebou nosit.
Asi jste zvědaví na chlazení 95W procesoru v takovém malém prostoru. Musím říci, že je to mnohem mnohem mnohem lepší, než jsem čekal (tedy z hlediska hlučnosti, ne teplot). Chlazení je řešeno maximálním možným způsobem, kdy GPU i CPU sdílí jeden obří pasiv s několika silnými heatpipe trubicemi, a to vede k dvojici turbínových ventilátorů. Chlazení je tedy vlastně dvoukomorové.
Nic lepšího se nedá vymyslet a tento způsob chlazení dnes už mají všechny podobné DTR. Musím říci, že hlučnost chlazení je vzhledem k silnému HW výborná. I v klidu je sice NB jasně slyšet a měřeno ze zhruba 20cm od NB má v klidu 31dB(A) v zátěži pak už jasně slyšitelných 44dB(A). Nicméně ani v jednom stavu to není otravný nějaký vysokofrekvenční zvuk. Jediné, co mi vadí, je v klidu slyšitelné "pulsování" ventilátorů. Řízení otáček pracuje prostě nepřetržitě. A to proto, že procesor běhá téměř pořád na teplotách kolem 60-70°C v klidu a 99°C v zátěži! Grafická karta se snaží držet kolem 80°C, což je dané fungováním boostu, který při dosažení podobné teploty (asi 84°C) snižuje takty a tedy výkon blíže k těm udávaným taktům. Přesto, že se zdají být teploty CPU i GPU samozřejmě dost vysoko proti tomu, co známe z desktopu, jen minimum z toho tepla se dostane na šasi notebooku.
To je tak mohutné a vícevrstvé, že na spodku teplota nepřesáhne 50°C a zároveň na klávesnici nahoře se také NB nijak zásadně neohřívá, všechen horký vzduch jde dozadu a nehořívá tak nic uvnitř PC. NB je tedy překvapivě sám o sobě chladný, i když pochopitelně v zátěži jde velmi horký vzduch z výdechů chlazení, které je sice jasně slyšet, ale není vyloženě obtěžující a je tedy mnohem mnohem lepší, než jaké bylo ještě o 1-2 generace zpět.
Takže k závěru ...
|