Strana 6 z 6
- Závěr a hodnocení - notebook v praxi
Ještě jsme si neřekli nic o provozních vlastnostech tohoto modelu, což je u mobilního PC celkem důležitá věc.
Notebook jsem otestoval na spotřebu v zátěžovém 3D Marku 11 kde jsem zapnul cyklování donekonečna a po dobu 20 minut jsem odečítal maximální dosaženou spotřebu pomoci digitálního wat-metru. K notebooku je dodáván 120W adaptér který svojí úlohu zvládá naprosto bez problémů a po celou dobu byl vlažný. Co se týče teploty a hlučnosti notebooku, zde jsem byl velmi příjemně překvapený. V klidu se ventilátor téměř netočí a z výdechu fouká mírný vlažný vzduch. Kolem klávesnice a touchpadu je hliník studený, maximálně mírně vlažný. Jediné co tedy opravdu dělá v klidu hluk, je pevný disk což po výměně za SSD disk znamenalo, že notebook byl téměř dokonale tichý.
Při zátěžovém testu se již ventilátor roztočil do mnohem rychlejšího režimu a notebook byl o něco hlučnější než minule recenzovaný model s AM A8. Největší vliv má určitě použitý procesor od Intelu, který je sice velmi velmi výkonný, ale také opravdu hodně topí, naměřil jsem během testů teploty kolem 80°C. Teplota kolem touchpadu na povrchu hliníkového šasi se pak pohybovala kolem příjemných 25°C. Co se týče teploty procesoru a grafické karty zde jsem dosáhl maximálních teplot 60°C pro GPU a 80°C pro CPU. V případě přetaktování HD6770M na 925MHz dosáhly teploty na 75°C pro GPU a 88°C pro CPU.
Baterie je šesti článková s výkonem 62Wh a poskytuje notebooku při minimálním vytížení téměř pět a půl hodiny. Co se týče spotřeby celého notebooku, provedl jsem několik měření a dopadlo to takto:
- minimální jas, minimální frekvence CPU, WIFI off - 10W
- střední úroveň jasu, minimální frekvence CPU, WIFI on - 13W
- maximální jas, maximální frekvence CPU, WIFI on - 35W
- maximální vytížení notebooku - 74W
Celkově je dnes testovaná konfigurace Intel Core i7 + HD 6770M o dost výkonnější než minule testovaná (ale také výrazně levnější) konfigurace s AMD A8 + HD 6750M. I když třeba v moderních DX11 hrách, kde většinou funguje systém dvou grafik u AMD verze, to je dost vyrovnané, je celkově Intel verze i úspornější (s výjímkou maximální zátěže ve hrách). Na stejnou baterii vydrží v klidu o 60 minut déle a při filmu také o 60 minut víc. Jen v maximální zátěži, když využijeme výkon naplno, je spotřeba Intel verze vyšší a výdrž na baterii je o 30 minut nižší než u AMD. Uvidíme, co s tímhle udělá před pár dny představená AMD A10 generace procesorů Trinity, která nabídne více výkonu při nižší spotřebě. Samozřejmě i u Intelu se dostává pomalu ale jistě ke slovu nová 22nm generace procesorů, které ale pravděpodobně až takový pokrok znamenat zatím nebudou ve srovnání s 32nm předchůdci, což už naznačil desktopový model Core i7-3770K. Ale uvidíme.
Co dodat na závěr? HP odvedlo opravdu pěkný kus práce a zákazník za svoje peníze dostane opravdu pěkný kus mobilního počítače s parádním designem a velmi dobrým zpracováním. Samozřejmě za to si i připlácíte. Oproti minule testovanému AMD modelu je tento o celých 5-6 tisíc dražší (cca 16 000 vs 22 000 korun). Nabízí však hlavně díky procesoru mnohem vyšší procesorový výkon než AMD A8, který evidentně HD6750M značně brzdil v některých vybraných hrách, i když v modernějších titulech, kde funguje kombinace dvou grafik u AMD platformy dokáže výkonově držet krok a navíc žrát méně. Nevýhodou osazeného Intel CPU je ale to, že na plný výkon hodně žere a hodně topí. Během testování se zahříval k 80°C kdežto grafika ani neatakovala hranici 60°C. Ale šasi je dobře uděláno, takže s výjimkou vyšší hlučnosti ve velké zátěži s tím není žádný problém.
Co se týče barevného provedení notebooku, mnohem víc se mi líbilo stříbrné provedení a tento hnědý model se i mnohem rychleji upatlá. Další velké plus notebooku beru možnost zvýšit si grafický výkon solidní HD 6770M grafiky a to o téměř 30% s velmi malým dopadem na teploty a tím se výkonem přiblížit modelům o minimálně deset tisíc výše! ne u každého notebooku je něco podobného možné. Pokud tedy shrnu finanční stránku věci nabízí tento model sice za cenu už přes 20 000, ale pořád luxusní poměr cena výkon a skutečný výkon od slova výkon. V kombinaci s parádním zpracováním je to model, který stojí za zvážení, byť je před námi určitě brzy uvedení nějaké nové verze s již 22nm procesorem Intel a možná ještě silnější již 28nm grafikou AMD řady HD 7700/7800M. V současnosti je ale stále aktuální a tak mu uděluji doporučení a ocenění i za dobrý poměr cena-výkon.
Proti:
- Vyšší hmotnost notebooku
- Jen průměrný displej
- Při maximální zátěži - hlučnější
Pro:
- Výborné zpracování a pěkný design
- Beats audio systém + slušná mutlimediální výbava
- Velmi výkonná dedikovaná grafika s vlastní pamětí 2GB DDR5
- Velmi jednoduché přetaktování grafické karty pomoci TRIXX (téměř +30% výkonu)
- Velmi výkonný čtyř jádrový procesor Intel
- Dva USB 3.0 porty + podpora SATA 6Gbps disků
- Čtečka otisků prstů
- výborný poměr cena/výkon
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|