Strana 4 z 5
- Notebook v praxi aneb dotykové ovládání na klasickém NB
Přišel čas si něco povědět o tom dotykovém ovládání, které tento notebook, jako mnoho dalších nových NB, má. Notebook jsem si schválně vzal jako pracovní stroj na cesty. A to až na druhou stranu světa. Takže jsem s ním strávil spousta času v různých dopravních prostředcích i při nošení v poměrně náročných klimatických podmínkách. Mohl jsem také důkladně otestovat právě funkčnost dotykového ovládání.
- Dotyková obrazovka - přítěž nebo užitečná věc?
U38N má opravdu parádní display. Osobně bych rozhodně nechtěl nic horšího. 13,3" IPS s LED podsvícením a rozlišením 1920x1080 je přesně to, co má notebook dnes mít. FullHD by mělo být opravdovým minimem v současné době.
Dotyková vrstva ale přináší v této kombinaci dvě nevýhody. Jednak je těžší díky tvrzenému sklu (ovšem zase o to odolnější a lépe se čistí). Druhý důvod je ona jemnost displaye, takže dotykem se to trochu hůře ovládá v režimu klasických Windows.
Zde právě přichází Windows 8, jimiž je vybaven i U38N. Windows 8 a jeho "Metro" rozhraní má smysl právě a jedině s dotykovým ovládáním. Díky velkým dlaždicím v METRO menu se ovládá rozhodně pohodlněji, než když se snažíte na běžné ploše ovládat tak jemný display dotyky. Problém je, že i tak je ergonomie Windows 8 prostě strašná, třeba i v porovnání s dotykovým Androidem.
S Windows 8 se pereme v redakci už přes rok. Nyní jsem si jej vzal přímo jako hlavní PC na cesty a musím říci, jak jsem W8 neměl rád před tím, nyní je téměř nenávidím. Windows 8 jsou hrozný systém od A do Z. Většinu věcí se mi podařilo obejít, či vyřešit za pomocí různých přídavných prográmků, včetně klasického START menu atd. Až poté se s Windows 8 dalo vůbec pracovat. A přes jemnost displaye jsem se naučil to ovládat dotykově i v režimu klasické plochy s klasickou start nabídkou.
Z počátku jsem si říkal, že to dotykové ovládání na takovém klasicky mobilním PC je prostě na nic. Musíte se s tím trochu sžívat, postupem času zjistíte, že je to třeba mnohem lepší než Touchpad. Výborně se například roluje, posouvá stránka, potvrzují nabídky apod. Prostě si sáhnete na obrazovku a posunete si, či potvrdíte, co potřebujete.
Zvyknete si na to takovým způsobem, že když potom jdete používat klasický NB bez dotyku, ze začátku se snažíte si dotykem posunout obrazovku, než si uvědomíte, že to tam nejde. V praxi tedy asi tak 85% toho, co jste ovládali přes touchpad, se lépe ovládá přes dotykovou obrazovku. Rozhodně rychleji. Nicméně platíte za to některými nevýhodami.
Jednak vyšší hmotnost celého NB a hlavně víka, takže když si ťukáte do displaye klasicky otevřeného, NB se má tendenci samozřejmě naklánět. A pak je tu i o něco vyšší cena, která bude vyšší vždy. Asi to má negativní vliv i na spotřebu. Samozřejmě je tu i otravná věc se zapatláním displaye. Ale díky kvalitnímu sklu se to snadno čistí, což je zase výhoda proti nedotykovým panelům.
Ještě než si uděláme závěr, podívejme se na to další praktické věci u U38N notebooku. Ještě jsme si nic neřekli o výdrži na baterie, která je samozřejmě u takto mobilního stroje klíčová. Zvlášť, když třeba jako já jste na cestách trávili i 10 hodin s omezenými možnostmi dobíjení (i když v některých letadlech už zásuvky jsou i v běžných třídách, na letištích jsou pak skoro všude).
Notebook má typickou integrovanou 47Wh baterii. Odběr je nízký, ale to i kapacita baterie. Takže v běžné lehčí činnosti jsem s NB dokázal pracovat téměř 6,5 hodiny. Se zapnutou WiFi už si to bralo více a výdrž byla necelých 5 hodin. Na multimédia pak NB dokázal vydržet necelých 3,5 hodiny. Adaptér je malý a mobilitu nekazí. Ačkoliv jsou tyto výkony velmi dobré (na AMD platformu možná pro někoho až překvapující), přesto nejsou s výdrží na baterie rozhodně spokojen - ovšem to proto, že nejsem v tomto ohledu obecně spokojen se žádným podobným tenkým NB, který se v poslední době objevil. Asi před 3 lety jsem měl za tytéž peníze o něco málo tlustší 15,6" notebook série TimeLineX, který minimálně s podobným výkonem, dokázal vydržet 8-10 hodin! Nezlobte se na mě, já pořád nepovažuji současnou generaci běžných tenkých notebooků a Ultrabooků za skutečně mobilní PC. Výdrž ASUS U38N s AMD APU je v rámci řady rozhodně slušná (Intel verze (soudobé Ivy Bridge) není o nic lepší), ale opět je tu ústupek na kapacitě baterie směrem k tenkosti a já bych klidně tahal o 0,2kg více s 5mm vyšším tělem a měl za to dvojnásobnou kapacitu baterky.
Od mobilního PC očekávám prostě výdrž minimálně 8, ideálně 10 hodin běžného provozu. To potřebuji, pak jsem skutečně mobilní a nemusím co 3-4 hodiny hledat zásuvku.
Pokud jde o chlazení, tak v U38N není nic, co by mělo nějak extra žrát. AMD APU procesor s grafikou je velmi úsporný a chlazení je výborně řešeno, takže jeho teploty ani v zátěži nepřekročí 60°C. Na šasi se pak nedostane teplo skoro žádné, NB má kolem 30°C v nejteplejších částech. Chlazení je tiché. Takže opravdu ideální, doporučuji jej ale nestrkat vyloženě do peřin, protože chlazení má výdech i nádechy jen na zadní straně.
|