Strana 2 z 4
- Konstrukce a materiály a rozměry
Samotný notebook je tedy ve skutečnosti taková skládačka, založena na OEM šasi od společnosti CLEVO. To se vyrábí v několika provedeních na Taiwanu a různé další firmy si jej pořizují a následně si tam montují HW dle libosti a prodávají jej pod svou značkou. To je vlastně i příklad Eurocom neboli u nás v ČR Goldmax.
Od provedení a vzhledu toho moc nečekejte. Vzhledově tento notebook připomíná prostě hranatou krabičku na komponenty. Je vidět že designu se přílišné pozornosti nevěnovalo a to samé lze říci i o použitých materiálech. Samotné zpracovaní a pevnost notebooku ale vypadá slušně. Nelze ale zbavit pocitů z levných materiálů a až fádního levného vzhledu, ale jako celek notebook působí dosti bytelně nekroutí se, plasty se nadměrně neprohýbají ani neskřípou. Svou práci to zkrátka udělá a jako celek je to tedy navrženo spíše na funkčnost, než aby to dělalo přehnanou parádu.
Tak trochu mi tento notebook připomněl éru notebooků s procesory Pentium 4 (naštěstí ne výkonově). Tuto éru připomínají i rozměry. Při pohledu shora je vše v pořádku taková normální 17" notebook, ale pokud už se podíváte na výšku, je vám jasné která bije. Rozměry v číslech jsou dle výrobce 397x 298 x 51~60 mm. Dle zkušeností ale notebook nad stole ční ještě o pár mm více díky tomu aby mohl ke komponentám proudit vzduch je notebooku na "nožkách" kupodivu díky umístění klávesnice dosti vzadu skoro u pantů víka lze ruce pohodlně opřít přímo o notebook takže při používaní nepůsobí výška velké problémy . Hmotnost tohoto macka ale už až tak zanedbatelná není 5,5Kg + 220w napájecí zdroj o váze téměř 1,5kg už dohromady dává 7kg připočtěte ještě váhu brašny , a externí myšky a takovéto zavazadlo už se velice pronese. Denní nošení by muselo být v tomto případě za trest. Ale je to pořád o dost mobilnější než přenášení desktopu s Core i7 a 1920x1200 HD monitoru k tomu :). To je vlastně celá pointa tohoto modelu.
Víko notebooku s osazeným Full HD 17" LCD v lesklé úpravě je plastové až na vnější povrch, kde je spíše jako designový doplněk kartáčovaný hliník s logem Eurocom uprostřed v horní časti je umístěna webová kamera. Pod LCD uprostřed se nachází trojice indikačních diod indikující stav notebooku. Diody jsou viditelné jak z vnějšku, tak s vnitřku. A například jejich samotné provedení právě umocňují již zmíněný pocit poněkud laciného provedení, který ještě umocňují chromově lakované plastové háčky zámků víka, ty bychom ocenili spíše z kovu. Co se týče pantů jejich provedení a tuhosti, nelze jim nic co vytýkat.
Notebook je vlastně 17“ a lze si zvolit mezi základním 1680x1050 TFT lesklým panelem, nebo 1920x1200 TFT matným či lesklým. V našem případě to byl ten, který bychom doporučili spíše a tedy 1920x1200 Full HD panel. Ten nás v žádném případě nezklamal a je to nádhera. Samozřejmě díky jen 17“ je obraz velmi jemný, celkové podání je v pořádku a nezaznamenali jsme žádné negativní vlastnosti použitého LCD, takže od nás žádná výtka. Spíše pochvala, protože na panelu s rozlišením 1920x1200 je radost pracovat.
Konektorově je notebook vybaven také slušně, ale dle mého ne s moc šťastným rozložením. Vpředu naleznete 4 audio konektorů. To je dosti nešťastném, protože k DTR notebooku si hodně lidí bude chtít připojit externí klávesnici, pokud budete chtít používat tuto klávesnici před notebookem a zároveň mít připojenu externí audio aparaturu máte problém. Opravdu to není šťastné řešení a ani moc vzhledné.
Na pravé straně potom najde 4 USB portů, které jsou uspořádány do obdélníku 2x2, i když je i mezi sdruženými USB konektory nad sebou dosti místa i pro dvě standardní "flasky" je toto řešení nezvládnuté navíc si myslím, že díky použité čipové sadě a účelu notebooku, jsou v dnešní době 4 USB porty dosti málo (Myš, klávesnice, flaska, modem či mobil, tiskárna, externí USB disk, USB sluchátka a spousta zařízení). Místo na aspoň další 2 USB by se na poměrně velkém stroji určitě našlo.
Na levém boku potom lze nalézt HDMI, eSATA, anténu pro TV tuner, konektor dial modemu, LAN konektor, fire-wire, express-card, čtečku karet a optickou mechaniku. Na zadní straně už potom najde v první řadě masivní výdechy chlazení ale zároveň i DVI port a konektor napájení.
Co se týče klávesnice ta je vybavena i numerickou částí s trochu upraveným uspořádáním, na které je třeba si zvyknout. Navigační šipky jsou lehce odděleny od bloků. Konstrukčně je tato klávesnice běžná notebooková nízko zdvihová klávesnice. Nelze jí moc vytknout, ale dneska už lze nalézt příjemnější klávesnice u notebooků. Touchpad je taká běžný základní model pouze se scrolováním a 2 velkými tlačítky. U tohoto notebooku se přímo počítá s používáním externí myši a touchpad je tu přítomen spíše jen jako nouzové řešení. Ostatně práci s takhle těžkým stojem někde na klíně, si dost dobře neumím představit.
Nicméně to nejúžasnější ukrývá notebook uvnitř, tak se na to pojďme podívat …
|