- Teploty, hluk a baterie a testy s chladící podložkou
Jak si notebook vede po stránce výkonu, již víme. Jak si ale takto malé 14“ tělo notebooku poradí s uchlazením tohoto výkonu? Co se týče teplot a hluku v IDLE, zde není žádný problém. Notebook funguje v semi pasivním režimu, kdy se ventilátor zapíná pouze, pokud dosáhnou teploty na určitou mez. Akorát sem narazil pouze na jeden problém a to, že startovní otáčky ventilátoru jsou celkem zbytečně vysoké a ventilátor se roztočí vždy na pár sekund a pak se zase vypne. To je doprovázeno celkem slyšitelným chodem. Zde bych asi zvolil nižší startovní otáčky a tento problém by zde nemusel být.
Teploty v zátěži bohužel nejsou tak uspokojivé, ale dalo se to vzhledem k velikosti notebooku očekávat. Zvlášť pokud přihlédnu k tomu, že je osazen skoro tím nejlepším HW, jaký se dneska do notebooků dává. Procesor se tedy v herní zátěži ale i OCCT vyšplhá po cca 20 minutách zátěže až na hranici 90°C a grafická karta na hranici 80°C. Pokud grafiku přetaktuji, tak se dočkám dalších 2-3°C navíc. Přetaktování tedy nemá na výslednou teplotu skoro žádný vliv. Při těchto teplotách je už notebook celkem hlučný a doporučuji si nasadit sluchátka.
Baterie
A jak si vede notebook po stránce výdrže na baterie? Inu vůbec špatně. Pokud notebook používáte na internet nebo psaní ve wordu, vydrží zhruba 6 a půl hodiny. Pokud si na notebooku pustíte třeba filmy, klesne tato hodnota na polovinu kolem 3 a půl hodiny. A v neposlední řadě pokud si pustíte nějakou tu hru bez zapojení adaptéru do sítě, vydrží notebook necelou hodinku.
Teploty a hluk v zátěži – Chladící podložka SilentiumPC nc400
Jelikož jsem chtěl otestovat, jak notebooku pomůže chladící podložka, kterou používá valná většina hráčů, rozhodl jsem se oslovit zastoupení SilentiumPC a byla mi na test zapůjčena jejich chladící podložka nc400 v ceně cca 667,- s DPH.
Vlastnosti produktu:
Navrženo pro 8,9″~17,3″ notebooky
Tenký design a kvalitní materiály
Tichý a efektivní systém chlazení
200mm ventilátor s měnitelnou rychlostí
Technické Specifikace:
Rozměry: 384 x 312 x 54mm
Kompatibilita s Notebooky: 8,9″~17,3″
Váha: 0.8 kg
Velikost ventilátoru: 200mm
Otáčky ventilátoru: 600~750 RPM +/-10%
Hlučnost ventilátoru: 11,9 dBA – 14,9 dBA
Typ ložiska: pouzdrové
Konektivita: USB
Životnost ventilátoru: 50 000 hodin
Záruka: 24 měsíců
Balení chladící podložky.
Podložka disponuje velkým 200mm ventilátorem.
Jak se nakonec chladící podložka projevila do celkových teplot a hlučnosti notebooku? Překvapivě celkem dost. Teploty na grafické kartě klesly o krásných 13°C a na procesoru dokonce o 14°C. Razantně se změnil i zvukový projev notebooku, protože celková hlučnost dramaticky poklesla na velmi únosnou mez. Chladící podložka také nabízí dva režimy výkonu, kde jsem naměřil rozdíly kolem 1-2°C, tedy nic velkého. Doporučuji tedy tuto chladící podložku používat na méně výkonný režim, kde je totálně nehlučná.
Na zadní straně podložky se nachází ovládání otáček ventilátoru na chladící podložce v režimech off, low, high.
Z měření teplot s chladící podložkou jsem pořídil krátké video.