Strana 3 z 3
- Notebook v praxi a hodnocení
Aby byl notebook notebookem, musí být mobilní a to znamená vydržet na baterie. MSI GT70 je velký a těžký a má také velkou baterii. 9ti článkové monstrum s 87Wh je jednou z největších baterií, kterou u běžného mobilního PC můžete vůbec najít.
I tak samozřejmě vzhledem k výkonům a nárokům použitého HW, není výdrž zrovna dech vyrážející. I při přepnutí grafiky na integrovanou dokáže na nízkou zátěž s WiFi jet necelé 4 hodiny, bez wifi o malinko déle. S nízkým jasem a velmi nízkou zátěží jsme to dokázali protáhnout k 6 hodinám, ale to není moc využívání. Když to budete používat na hry, tak počítejte s výdrží kolem 1 hodiny, na filmy a multimedia něco kolem 2 hodin. Prostě přes velkou baterii jsou výkon a nároky HW tak velké, že výdrž vás rozhodně na zadek neposadí. Jde ale o to, že u tohoto NB je ta mobilita přeci jen trochu kompromisní.
A jaký je tedy NB v praxi? Nutno říci, že jeho výkon je opravdu návykový. Výkon disku, CPU a grafiky v tomto relativně mobilním balení reprezentuje maximum možného. Jsme ale zároveň toho názoru, že by se dal stejný výkon v praxi dosáhnout i podstatně levněji. Za zcela zbytečné považujeme 32GB RAM, i 16GB RAM by bylo více než dost a rozdíl výkonu by byl 0. A vzhledem k tomu, že 8GB DDR3L 1600MHz stojí 2200 korun, dalo by se ušetřit 4400 korun a to jsou podstatné peníze.
MSI také hodně zbytečně utrácelo v grafické oblasti, kde GTX 880M je sice pochopitelná volba a proti tomu moc nemáme, ale na co má proboha 8GB paměti?! Desktopová GTX 680/770 ze které vychází má 2GB a úplně to stačí. Je to 256-bit karta navíc v mobilní verzi s nižším výkonem díky poníženým taktům kvůli TDP. Proč proboha nemá také 2GB a má 8GB. Už samotná GTX 880M je šíleně předražená, natož s 8GB RAM. Se 2, maximálně 4GB by stála o pár tisíc míň a rozdíl na výkonu by byl čistá 0. V oblasti RAM a grafické paměti tedy MSI hodně přehnalo a zbytečně nutí zákazníky utrácet ohromné peníze za něco, co nemá naprosto žádný přínos, natož ve hrách, kam je tento PC určen.
Pokud jde o ostatní HW, jsme spokojeni, diskový systém je parádní a opravdu hooodně výkonný. Klávesnice perfektní, možnosti nastavení podsvícení skvělé. Display velmi dobrý, zvuk na mobilní PC velmi dobrý. Výbava ok ve všech oblastech. Zpracování NB velmi solidní. Přesto i v této oblasti jsme našli jednu z věcí, které by se rozhodně dali udělat lépe. A tím je chlazení. MSI se snažilo a proti předchůdci je GT70 tišší, pořád ale hodně řve a dost topí. Je to způsobeno tím, že Grafika a CPU jsou chlazeny stejným pasivem a stejným ventilátorem a prostě při celkovém TDP 140-150W má to chlazení co dělat. Hodně by pomohlo, pokud by MSI udělalo dvoukomorový systém, tedy GPU dalo na jednu stranu a CPU na druhou, jako to mají herní ASUS G70 notebooky. Ty jsou o poznání lepší v oblasti chlazení, právě díky tomu. MSI GT70 je hlučná a hodně topí.
Pokud jde o ostatní věci, odporný Windows 8.1 je zde samozřejmě přítomen a u PC bez dotykové obrazovky je opravdu nepříjemný - vyřeší instalace Start8. Vysoce otravný je i předinstalovaný ativirák Norton, který samozřejmě také rychle odinstalujete. Nicméně instalace otravného SW podobného typu je koloritem téměř u každého hotového PC nebo NB, asi aby zákazníkům připomněli, že dokonalá věc prostě neexistuje :).
Testovaný notebook MSI GT70 už v podstatě končí a nahrazuje jej verze GT72. Ta se HW výbavou neliší, ale podstatně se liší šasi. To by mělo řešit právě onu bolístku konstrukce chlazení, kterou GT70 vytýkáme. Určitě se na GT72 podíváme, i když výkonem si z ní už asi na zadek nesedneme, když má stejný HW jako testovaná GT70.
Co se asi moc nezmění, bude cena. MSI GT70-2PE stojí/stál 67 990 korun vč. DPH (s bohatým příslušenstvím)! Ta cena je hodně vysoká a rozhodně by mohla být nižší, minimálně o těch 8 tisíc, protože 32GB RAM a 8GB grafické paměti na GTX 880 jsou prostě úplně hlouposti a nevyužitelné pitomosti, za které zhruba těch 8 tisíc navíc právě zaplatíte. Kromě konstrukce chlazení u GT70 (což by měla řešit nová GT72), tak GT70 vytýkáme právě osazování nevyužitelných zbytečností. Bez toho by to byl skoro dokonalý herní NB, sice drahý, ale opravdu herní NB po všech stránkách. Pro LAN party, či pro studenty, kteří chtějí mít výkon sebou a mají omezené transportní možnosti, je tento stroj rozhodně zajímavým kompromisem. Říkáme kompromisem, protože ať na poměry mobilních strojů je výbava a výkon hodně hodně vysoký, s přihlédnutím k ceně a k tomu, kolik by stát desktop s podobným výkonem, je to opravdu velký kompromis.
Poznámka: Vzhledem k tomu, že se v redakci strhla velká diskuse nad tím, zda má takovýhle, stěží mobilní stroj vlastně smysl, vzhledem k tomu kolik stojí, a za kolik se dá pořídit nějaký menší a výkonný desktop, budeme se ještě někdy v blízké budoucnosti celému tématu ještě věnovat z tohoto úhlu pohledu.
Za zapůjčení děkujeme společnosti MSI
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|