Strana 3 z 4
- Notebook a jeho HW, výkon a provoz
Po snadném sundání spodního krytu těla notebooku je krásně vidět jak DELL vyřešil chlazení CPU a GPU. Každý má svůj vlastní okruh chlazení což je ideální stav věcí. Někteří jiní výrobci herních notebooků si za účelem zlevnění výroby chlazení navrhují pouze s jedním ventilátorem, což není ideální.
Vlevo je tedy chlazení procesoru a napravo grafické karty kde jsou použity silnější heatpipe trubice a také větší ventilátor. Na základní desce jsou celkem 4 sloty pro paměti, od výroby jsou zapojené dva, je zde tedy možnost rozšířit si operační paměť až na 16GB. Volný slot pro druhý disk je zde také a to po levici od slotů na paměti.
Baterie je zde připevněná napevno pomocí šroubku a nestandardně než jak jsme zvyklí je připojená k základní desce pomoci kabelu s konektorem. Celkově vzato je ale ke všemu dobrý přístup, hlavně k čištění ventilátorů, což je důležité.
Tak protože je to herní DTR od ALIENWARE, lze předpokládat, že výkonově strádat rozhodně nebude. Procesorový výkon zajišťuje výborný Intel Core i7-4700MQ, tedy již HASWELL procesor. 4jádra + 4 vlákna na frekvenci až 3,4GHz je to, co by každý chtěl v mobilním PC mít :).
Hlavní co na takovém notebooku každého zajímá je výkon grafické karty. Zde DELL vybral model GTX 765M s 2GB GDDR5 paměti. Více méně jedná se o ekvivalent desktopové GTX650 se 128bit sběrnicí s boostem. A zde přichází drobný zádrhel. Může grafika na této úrovni zvládnout 1080p displej na vysoké/maximální detaily, což od notebooku za tyhle peníze čekáme?
Zkusil jsem tedy grafický bechmark Unigine Valey 1.0 v nastavení ExtremeHD tedy 1080p rozlišení, maximální detaily a zapnuty 8xMSAA. Bohužel, moje očekávání se potvrdila. Skore pouhých 14fps je opravdu velmi málo, například karty typu GTX660/R9 270 tedy grafiky v desktopu v ceně kolem 4300,- s DPH mají skore více jak 2x takové. Osobně tedy nechápu DELL, co je vedlo dát tak pomalou grafiku do tak drahého stroje. Pokud jsem zkusil stejný bechmark s vypnutým MSAA skore okamžitě poposkočilo na dvojnásobek. Kartu tedy evidentně brzdí její 128bit sběrnice a velmi málo taktované paměti na pouhých 4000Mhz, což je prostě málo.
Rozhodl jsem se tedy zkusit grafiku přetaktovat, zda to bude mít nějaký vliv.
Grafika si nechala říci o +135Mhz na jádře a opravdu luxusních +1600Mhz na pamětech. Největší porci výkonu přinesly paměti, kde se výkon zvedal celkem zásadně, viditelně té 128bit pomalé sběrnici pomohly. Po tomto zákroku se výkon zvedl o slušných 30-40%, více méně na úroveň rychlejší GTX770M (kterou lze s podstatným příplatkem do tohoto modelu také získat). Pro porovnání jsem do grafu zanesl výsledek desktopove R9 270X na stejně výkonném i7 podtaktovaném na stejné takty jaké má jeho mobilní bráška.
Zkusil jsem tedy ještě 3D MARK 11
I zde jsem se po přetaktování dostal na úroveň výkonnější a o 5000,- dražší GTX770M.
Existuje ještě jiná cesta jak grafický výkon vylepšit bez toho abych grafiku musel taktovat? Ano existuje, DELL oficiálně umožňuje grafiku vyměnit za výkonnější. Bohužel ceny jsou astronomické:
- GTX 765M – cca 8000,- s DPH
- GTX 770M – cca 12 000,- s DPH
- GTX 780M – cca 24 000,- s DPH (nutno dokoupit i silnější adapter)
Cena nezahrnuje výměnu grafické karty, ale dle českého zastoupení DELLU si to může zákazník vyměnit sám a tím ušetřit zhruba 1500,- s DPH. Volal jsem ještě do GoldMaxu (EuroCom) a zde mi víceméně řekli stejné ceny. Celkem se podivuju hlavně nad cenou GTX780M která je výkonem jenom lehce nad Radeon HD 7970M/8970M a přitom stoji jako celý notebook s touto grafikou v podobě MSI GX60. Ceny mobilních karet AMD jsou zřejmě mnohem nižší, škoda že u DELLU není možnost osadit i tyto karty - HD 8970M (dnes už vlastně R9 M290X) má výkon jako GTX 780M, ale stojí to, co GTX 765M!
V ostatních ohledech nemáme co vytýkat. Prostor na dva disky umožňuje osadit rychlé SSD v kombinaci s velkým HDD, což je ideální a i se to tak nabízí. Operační paměti jsou OK, lze je rozšířit z 8 na 16GB, ale to skutečně u herního počítače dnes není nutné.
Teploty nejsou u grafické karty nijak hrozné, pohybují se kolem 60-65°C v maximální zátěži a ventilátor je stále velmi tichý. Po OC se zvedne teplota jenom o 2°C. To se ale nedá říci o procesoru. Zde jsou teploty opravdu velmi vysoké, sahající k 90°C a chlazení je už velmi hlučné, občas dochází i ke stavům, kdy procesor začne snižovat své takty a tím se chladí. Zde by měl DELL chlazení do budoucna asi ještě více posílit.
Klidový stav: 265 minut
Plná zátěž: 61minut
Hodnoty které se daly očekávat, při hraní her je prostě připojení do sítě nutností. Ale to se u tohoto modelu asi očekává.
|