Strana 2 z 4
- MSI X410 – malý velký netbook
Celý přístroj musíte hodnotit vzhledem k jeho ceně a ta dnes činí nějakých 11 000 korun včetně DPH. Když si uvědomíte, že se jedná o 14“ netbook, nezní to úplně špatně. Čemu všemu ale cena odpovídá?
Nedávno jsme testovali od MSI netbook U200, postavený také na zajímavé platformě a to CELERON a ten je tak také jeho konkurencí. Vytýkali jsme mu poněkud nekvalitní zpracování, kdy vzhledem k jeho rozměrům to prostě nebylo tak bytelné, jako u menších strojů. A nyní tu máme MSI X410 SLIM ve 14“ provedení.
Překvapivě je ale tento stroj, i když je vyroben podle očekávání a vzhledem k cenové relaci z plastu, poměrně zdařile vyroben a nevšimli jsme si žádných problémů s kvalitou dílů, jejich slícováním a nějakým prohýbáním. Je to pevné a působí to i vzhledem k nečekaně velkým rozměrům za solidní cenu, kvalitně.
Design hodnotíme jako pěkný, povrch vkusně zvolen matnými plasty s vroubkováním. Jediný lesklý plast na vnější straně víka LCD panelu. Celému notebooku dominuje velký touchpad umístěný mezi klávesnicí a informačními diodami. Je to elegantní, zajímavé, ale nijak nevkusné, či výstřední. Vzhledem k jeho ceně vypadá prostě dobře a nepůsobí ani přehnaně laciným dojmem.
Tento model je navíc možné pořídit ve 4řech různých provedeních, v kombinacích černá-zlatá, černá-stříbrná (to je ta naše), čistě bílá a bílá-modrá (ta je opravdu hodně pěkná). Bohužel v českých obchodech narazíte většinou jen na námi testovanou elegantní černo-stříbrnou.
SLIM napovídá, že se jedná o tenký notebook. Bohužel na úkor optické mechaniky, kterou lze dokoupit jen v externím provedení. Ale to je u netbooků, nebo u ultratenkých notebooků, kdy na pomezí těchto dvou kategorií tento přístroj patří, normální. Hmotnost sympatických 1,5kg doplňuje skvělé mobilní schopnosti tohoto modelu.
Klávesnice má průměrný zdvih a trpí na prohyby, což je dáno plastovým zpracováním a značnou velikostí takto levného mobilního přístroje. Není tomu tak znatelně jako u modelu U200, ale přesto si tato negativní vlastnost zaslouží lehkou kritiku, jako asi největší chybka v jinak zajímavém a dobrém zpracování. Středová oblast obsahující písmena, disponuje velkými klávesami. Výrobce MSI se pyšní zvětšením plochy kláves o 51% oproti standardu, za to chválíme a po chvilce zvykání na to lehké prohýbání uprostřed zjistíte, že klávesnice je jinak moc dobrá. Rozhodně mnohem lepší než u menších netbooků, a nebalancujete tedy na hranici použitelnosti. Potěší i to, že se nechová nijak lacině a je velmi, velmi tichá.
Touchpad zaujme na první pohled, je dostatečně velký. Jeho okraj stejně jako obvod celého notebooku je lemovaný stříbrným rámečkem oživujícím design notebooku. I rozměr touchpadu je o něco větší, než u běžných netbooků, tedy opět bonus pramenící z rozměrů. Celkově má MSI X410 jednoduché a povedené ovládání
LCD Panel má úhlopříčku 14“ a nabízí rozlišení 1366x768 bodů. Jedná se tedy o klasické HD ready rozlišení, které potěší tím, že působí velkou plochou díky 14“, když jste normálně v této cenové relaci zvyklí maximálně na 11,6“ modely, je to docela zajímavá nabídka. Pozorovací úhly nepatří k nejlepším, filmy ve více lidech si zde příliš nevychutnáte. Ani jasové nastavení nijak neoslní. Pro standardní práci ovšem postačuje. Jedná se zkrátka o standardní netbookový display, akorát že má místo 11,6“ zajímavějších 14“. Panel má LED podsvícení.
Stabilní panty vyklápějí LCD panel přes okraj a tím znemožňují umístění portů na zadní straně notebooku. Ale to už vlastně limituje i samotná tloušťka notebooku, dá-li se o nějaké tloušťce vůbec hovořit. Je to opravdu tenké.
Zde rozhodně není co chválit. Již zmíněná zadní strana neobsahuje nic. Přední strana je na tom podobně a zbývají strany. Nalevo VGA, Ethernet, čtečka SD karet a HDMi, napravo pak napájení, 2xUSB a 2x zvuk. Samozřejmostí je i přítomnost WIFI.
Plus můžeme dát za přítomnost HDMI, ovšem pouhé dvě USB jsou již nedostačující. Spousta uživatelů používá externí klávesnici, myš, tiskárnu, flash disk, sem tam připojí fotoaparát, mobilní telefon, scanner atd. Na toto 2 porty prostě nestačí. Většina netbooků nabízí alespoň ty 3, zde je místo pro ten třetí ovšem zabráno zbytečně třeba VGA výstupem. Úplně by stačil ten modernější HDMI a místo VGA ten třetí USB a bylo by to ok. Tedy na netbook. Pokud by někdo chtěl za tímto modelem vyidět spíše notebook, tak je to samozřejmě pořád málo, ale cenově i HW má tento stroj blíže netbooku než notebooku.
A když už jsme u toho, podívejme se, jak si vede po stránce výkonu ve srovnání s konkurencí.
|