Strana 4 z 4
- MSI X410 – provozní vlastnosti, praxe a hodnocení
Protože se bavíme o mobilních počítačích a to X410 zcela určitě je, nelze opomenout provozní vlastnosti a tedy hlavně výdrž baterie.
A zde si musíme hodně postěžovat. Notebook je poměrně velký, ale tenký, což limituje samozřejmě baterii, ale protože je v prodeji i 8článková baterie, i když i tak s podprůměrnými 43Ah, absolutně nechápeme osazení této testované prodejní verze baterií se 4 články o kapacitě 21,5Ah! To je šílené, větší kapacitu baterky má snad i průměrný mobil! Normálně mají 11,6“ netbook baterky se 3, ale za srovnatelné ceny s naším modelem rovnou 6 článkové baterky s kapacitou 52Ah!
U MSI to ale není poprvé, i minule testovaný U200 se Celeronem měl stejně absurdní baterii. Výdrž obou modelů U200 a X410 je tak podobná a to je zajímavé i k poměrně vyrovnaným výkonům. Jenže prostě je to zoufale, málo a 2 hodiny u takového stroje na baterii v běžné kancelářské činnosti je prostě proti smyslu mobilního počítače.
Za stejnou cenu pořídíte ATOM netbooky se 6článkovými bateriemi s téměř 3x takovou kapacitou a tak se není čemu divit, že ty vydrží 3x déle! ATOM je také sice o dost slabší než CULV Intel Celeron nebo AMD NEO, ale i o něco méně žere. Naštěstí jsou v prodeji k X410 8 článkové baterie s kapacitou 43Ah, což je sice také málo na tolik článků, ale to je dáno tenkým designem. S 8článkovou baterií se ale už výdrž pohybuje na akceptovatelných 4,5 hodinách. Bohužel pokud vám jde o výdrž a spokojíte se s jendojárovým CPU, tak za cca 13 000 pořídíte 13“ ACER TimeLine s CULV SOLO U3500/4GB/GMA4500HD a ten vydrží se 6čl baterií neuvěřitelných 10 hodin!
Z klidových 36 stupňů na procesoru se teplota u MSI X410 při zátěži vyšplhala na vysokých 65 stupňů. Normálně by to nebyla tragédie, ale MSI zde nezvládlo chladicí systém. Zaprvé je notebook velmi hlučný i při nevytíženém stavu a tenký design neprospívá kvalitě chlazení. Za další se teplo přenáší na povrch, a výfuk je nepochopitelně na přední straně přístroje. Tedy v zimě můžeme přidat jako bonus pro uživatele i topení a ruce jsou pěkně v teplíčku, v létě to ale moc příjemné nebude.
Testované MSI X410 jsme srovnali s dříve otestovanými podobnými modely a určitě si můžete udělat obrázek o tom, co nabízí. Začněme u toho, kde se moc nepředvádí. V první řadě je to zoufalá baterie s kapacitou mobilního telefonu, která stačí na 2 hodiny provozu a to je u tohoto přístroje, který má být mobilní prostě k ničemu. A pořizovat si tento sice elegantní, ale pořád netbook do kanceláře nebo domů na stůl? Na to se nehodí. Situaci zachraňuje 8článková baterie, která je o 1000 korun dražší, ale to už X410 prodraží a dostává se na dostřel jiné kategorie počítačů a stejně to nestačí. Tam je cokoliv pod 7 hodin výdrže málo. Pak je tu nezvládnuté chlazení, je pěkné, že je přístroj tenký, ale já bych raději uvítal o 0,5cm vyšší tělo a prostor využít pro osazení velkého pasivu, což by umožnilo osadit tichoučký ventilátor a kromě toho teplý vzduch patří odvádět pryč od uživatele a ne jemu do klína.
Co se nám na X410 líbí je jeho cena, a to co nabízí. 14“ LCD za 10 000 korun je sakra dobrá nabídka. Výkon procesoru je poznatelně vyšší než u ATOM platformy, ale stále to samozřejmě není žádný trhač aplikací, a limituje jej 65nm výroba, kdy ATOM je 45nm. MSI X410 je zkrátka velký, tenký netbook za cenu běžného 11,6“ netbooku. Dokonce nízká cena neznamená nekvalitní zpracování ani laciný design, výrobce ale ušetřil na výše zmíněných dvou věcech.
MSI X410 je zajímavá alternativa, je to jednoznačně velký netbook, do kterého má mnohem blíže cenou i HW než do CULV tenkého notebooku. Za cenu 10 000 korun je to prostě atraktivní, pro nerozhodné, kteří nevědí, zda si za 7000 korun pořídit 11,6“ netbook s ATOM a 3čl baterií, nebo si připlatit, a za 15 000 korun se podívat po nějakém už solidnějším CULV notebooku. Takhle máte možnost mezi, i když nelze říci, že ideální a v tomto případě možná až přílišná snaha o stylovost a přehnanou tenkost za nízkou cenu vyústila v nepříliš šťastné odsunutí provozních vlastností do pozadí. Pokud ale milujete netbooky a výkonově vám stačí, nebo šetříte každou korunu při nákupu a používáte to téměř výhradně doma nebo v kanceláři, pak je 14“tenké MSI elegance za 10 000 zajímavá nabídka.
Za zapůjčení děkujeme společnosti MSI
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|