Strana 4 z 4
- Závěr – provozní vlastnosti a hodnocení
Dostáváme se pomalu k závěru. Mnozí se těšíme na Ultrabooky hlavně kvůli mobilitě. Bohužel musím říci, že výdrží na baterie mnozí budou nemile překvapeni. Spíše než výkon, byly malými rozměry ovlivněny kromě konektorové výbavy, hlavně baterie.
Ultrabooky totiž mají baterie integrované ve svém úzkém těle a asi uznáte, že se do 14mm spodku moc baterií nevejde. Technologie současných baterek je prostě stále hodně omezená. Do S3 se podařilo dostat jen tři články s kapacitou pouhých 38Wh.
I při velmi nízké spotřebě komponent to v úplném klidu bez jakékoliv zátěže znamená výdrž jen kolem 4,5hodiny, když na něm nic neděláte. Když budete používat notebook normálně, internet, texty, jas naplno zvuk, wifi atd., tak počítejte s výdrží jen kolem 3,0 - 3,5 hodiny. V maximální zátěži potom necelé 2 hodiny. Podobná výdrž je jistě zklamáním, protože tohle nejsou hodnoty, které bychom u ultramobilních strojů očekávali. Bohužel právě ta rozměrová ultramobilita se nejvíce podepisuje na omezeném prostoru pro baterie. Ty se navíc nedají doma vyměnit, takže případná reklamace musí jít přes servis.
Abych pravdu řekl, výrobci UltraBooků mají na úvod velké oči. Poté, co díky netbookům klesly ceny mobilních počítačů rekordně nízko a výkonově i mobilně slušný dospělý notebook už kolem 20 000 korun v pohodě pořídíte, přichází první UltraBooky s výkonem, výbavou a překvapivě i výdrží, notně zaostávající za tím, co za 20 tisíc dnes můžeme normálně pořídit.
Ano platíme hlavně u ultramobilní tělo, které je prostě perfektní a asi bych o moc tlustší notebook už nikdy nechtěl. Na druhou stranu mobilní PC má i něco vydržet na baterie a nezlobte se na mě, 4 hodiny vydrží bez problémů můj několik let starý 12“ ACER Ferrari F1100 s procesorem AMD Turion X2, 4GB RAM s podstatně bohatší výbavou včetně mechaniky. Ano je 3-4x tlustší a má 2,3kg, ale přeci jen jsem doufal ve větší posun v kategorie ultrapřenosných NB, kam i ten můj 12“ model patřil. Problém modelu ACERu S3 nejsou ani tak notebooky konkurence, jako spíše notebooky z vlastní stáje!
(ACER Aspire TimelineX 3830TG)
Kolem 20 000 korun se pohybují ACER Aspire TimelineX a ACER TravelMate TimeLineX v 13,3“ a 14“ provedení. Takže vezměme pro srovnání s naším ACER S3 13,3“ model ASPIRE TimeLineX 3830TG, který stojí jen 17 500 korun vč. DPH. Ten má taky Sandy Bridge Core i5 procesor ale ne na 1,6GHz ale na 2,3GHz s Turbem podstatně výše. Má 4GB paměti a má 750GB HDD (můžete mít i 120GB SSD, což vás pak bude stát jako celek pak 21 000,-). Nemá jen integrovanou grafiku v CPU, ale i neintegrovanou NVIDIA GT-540M 2GB. Má podstatně bohatší konektorovou výbavu. Má také 13,3“ LCD a stejné rozlišení. Rozměry jsou 321 x 228 x 29,25mm a váha 1,85kg. Má tedy o pouhých 0,47kg více na váze a necelých 14mm více na tloušťce, což je vidět. Jenže těch 14mm je zatraceně dobře investováno nejen do vyššího výkonu a mnohem lepší celkové výbavy ale spolu s tou hmotností do mnohem silnější baterie! Ta u TimeLineX má 66Wh! To dává výdrž reálně v běžném použití mezi 7-9 hodinami!
Ultrabooky dávají smysl a podle mě jsou jasnou budoucností notebooků, ale jejich první generace je hodně mimo. Výkon není špatný, ani zpracování není špatné, obojí naopak velmi slušné vzhledem k opravdu krásným tenkým rozměrům, které prostě učarují a už nechcete jinak …
… jenže pak zjistíte, že to ubrání pár milimetrů na tloušťce a pár deka na váze má za následek fatální kompromisy ve výbavě a v kapacitě baterií. Nemyslím si, že Intel Ivy Bridge platforma něco podstatně zlepší. Pořád to totiž bude ULV platforma a pořád bude běžné mobilní Ivy Bridge výkonnější a mít výhodu v běžných ne o moc tlustších NB v kapacitě baterií. Funkčním problémem Ultrabooků a jejich designu jsou a budou baterie. S výdrží jen 4 hodiny prostě nejsou Ultramobilní. Výkonu a výdrži v současné době u žádného Ultrabooku neodpovídá nasazená cena. Testovaný model S3 s 320GB HDD stojí 20 tisíc s DPH. Se silnějším Core i7 a 500GB HDD vás už vyjde na 25 000. S 240GB SSD a Core i5 jste na 30 000,- a s Core i7 a 240GB SSD už na šílených 35 000 korunách s DPH. Konkurence je na tom ještě o nějakou tu tisícovku hůř. Ty ceny jsou naprosto mimo realitu. Nemůžete prostě poté, co jste ATOMem zruinovali segment levných přenosných PC a výkonné tenké ULV počítače posunuli hluboko pod 20 000, začít prodávat novou generaci ULV počítačů, za tyhle ceny.
V každém ohledu vybavenější a výkonnější 13,3“ model Aspire TimeLineX stojí se 120GB SSD 21 000 korun a se 750GB HDD 17 500 korun. A když vedle něj postavíte S3, tak říkám na rovinu, že ten tenký design nedokáže za těchto podmínek ospravedlnit pozici a ceny S3 modelů ani náhodou. Pokud by ten náš S3 stál 14 000,- a ten s Core i5 a 240GB SSD byl za 21 000, pak řeknu: „super, dá se uvažovat“. I když dokud to nebude mít výdrž na baterie reálně 8 hodin v běžném pracovním nasazení jako TimelineX, pořád to nebude Ultramobilní, jak by být dle názvu mělo. Takže S3 ve stávajících parametrech za tuhle cenu? UltraTenký design i zpracování opravdu super a líbí se moc, ale jako mobilní počítač nemusíme chodit ani ke konkurenci, protože vlastní model ACERu, Aspire TimelineX 3830TG, je jako mobilní počítač mnohem lepší volba v každém ohledu.
Za zapůjčení děkujeme společnosti ACER
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|