Strana 2 z 4
- Acer Aspire 7520G - představení
Máme před sebou velký notebook s rozměry 404 (š) x 298 (h) x 38/43 (v) mm a váhou kolem 3.7kg. Určitě uznáte, že k běžnému nošení v brašně to není to pravé, i když mnozí tahají starší notebooky s výrazně vyšší váhou. Když ještě přidáme parametry, máme tu pěkné DTR. Tedy notebook, který má ta úkol nahradit stolní PC a snadno se sem tam nechat převést na chalupu, chatu, či kolej.
Nový model řady Aspire je vyveden v nedávno představném novém stylu společnosti ACER, který vystřídal ne moc konstrukčně povedený předchozí design notebooku této značky a řady. Jelikož testovaný model je třída Aspire, je jeho vzhled méně konzervativní a více zdobivý než například u business třídy označované jako Travelmate. První čeho si na notebooku všimnete, je pěkné lesklé víko. Bohužel, jak už bývá zvykem u pěkných lesklých věcí, snadno na něm necháte svoji vizitku v podobě svého otisku prstu, ruky apod. Také se na krásném lesklém povrchu rád usazuje prach a tak hadr si dejte hned vedle notebooku. Nový vzhled řady ACER ASPIRE určitě co do konstrukce i použitých materiálů, působí daleko lépe než v předchozí generaci ASPIRE od tohoto výrobce. Plasty uvnitř již nejsou lakované a tak je nelze ani ošoupat na druhou stranu bílá barva prozradí jakoukoliv nečistotu. Samotné sestavení notebooku a lícovaní jednotlivých konstrukčních bloků i jejich vůle jsou znatelně lepší než tomu bývalo u staršího typu.
Použité plasty se zdají být dosti tvrdé a pevné. Bohužel nevím do jaké míry přesně. Určitě bych nebyl pochválen, kdybych vzal šroubovák a začal to zkoušet. Moc notebooků bych potom asi v budoucnu na zápůjčky už nedostal :) Celkově však na mě konstrukce notebooku působí dobře a mohutně.
Osazený 17" LCD panel má dosti vysoké rozlišení WXGA+ (1440x900) s lesklou úpravou povrchu, působí velice příjemným dojmem a hlavně obrazem. Úroveň maximálního jasu podsvícení je také dobrá. Ale po zkušenosti s jinými testovanými notebooky, kdy toto rozlišení bylo použito na 14" palcové ploše, mi přišlo moc nízké až dokonce v některých případech bych řekl, že odhalovalo nedokonalosti v animacích a grafickém zpracování ikonek, tlačítek a rámečků. V tomto případě se, ale jedná asi o můj vlastní dojem a sílu zvyku z malých LCD na jiných modelech. Myslím však, že by určitě tomuto notebooku slušelo rozlišení o stupínek vyšší. Bohužel cenová kategorie by šla asi taktéž o ten pomyslný stupínek. Na druhou stranu je například na hry a filmy více než dostačují. Grafická karta nVidia Go 8600GS už i něco málo zvládne z nových her a lze si tak sem tam zarelaxovat s dobrou hrou. V testu už jsme měli notebook se silnější verzí, která se lišící je tím písmenkem S na konci (GF8800GT). Bohužel po výkonnostní stránce se oba modely liší znatelně (viz. výkonové grafy). Podpora dx10 je snad u verze Nvidia GF8xxx jasná i když se spíše jedná o krásnou nálepku, než v praxi využitelnou záležitost, navíc na notebooku.
Další výbava notebooku ACER je na velice slušné úrovni. 4xUSB, LAN, modem, VGA D-sub, DVI. Přítomna je i webová kamerka, integrován je samozřejmě i mikrofon. Zbylá výbava čítá čtečku karet, fire-wire, express-card, Wi-fi b/g , Bluetooth 2.0 EDR, Ir-da a digitální TV-OUT.
Osazené komponenty dodávají notebooku více než dostatečný výkon. Dvoujádrový procesor z dílny AMD s označením Turion X2 TL60 (2,0GHz 2x512 L2 cache) je doplněný o 2x1GB operační paměti DDR2 na 667MHz. Notebook disponuje velmi slušným úložným prostorem v podobě dvou 160GB pevných disků Hitachi. To vše spojuje základní deska, založená na čipové sadě nVidia nForce 610M.
Zajímavostí tohoto notebooku je hned několik. Za prvé je to plnohodnotná klávesnice, včetně numerické časti, kterou ocení určitě každý. Jen pokud přecházíte z notebooku, který měl klávesnici bez numerického bloku, budete si chvilku zvykat. Možná si jako já párkrát v dokumentu místo šipek zmáčknete klávesu DEL či HOME. Notebook dále ještě nad klávesnicí obsahuje předdefinované tlačítka pro zapnutí/vypnutí wi-fi, bluetooth, emailového klienta a prohlížeče.
Dále je zde tlačítko pro vyvolání prográmku acer arcade Felixe. Jedná se o program, který má představovat něco jako multimedia center. Řadu tlačítek zakončuje zelené tlačítko s nápisem E. To vyvolává jakousi správu s možnostmi nastavení profilů, konektivity a zvuku ve své podstatě slouží jako rychle vyvoláni utility empowering technology. Indikační diody jsou až na dvojici indikující zapnutý NB a nabíjení, či provoz ze sítě, kterou lze nalézt v levém předním rohu, schovány v ozdobné liště pod tlačítky rychlé volby.
Zajímavostí je zvuk na tomto notebooku a regulace hlasitosti pomocí otočného kolečka, které lze nalézt na levém boku upředu. Když už jsme u zvuku notebook se za jeho podaní nemusí vůbec stydět - zvuk 2.1 s integrovaným subwooferem je na notebook luxusní. Extra kvalitu sice nelze čekat, ale zvuk je podán v celém svém rozsahu a lze ho plně srovnat plastovýma bedýnkami. Lze se tedy kdekoliv pustit film se solidním zvukem bez nutnosti použít sluchátka či externí reproduktory.
Celkově hodnotíme zpracování notebooku velice dobře, pozorovací úhly LCD jsou slušné, zvuk parádní. Nejslabší místo vidíme v poněkud titěrně působících pantech, které ale přinašeč testování problém neznamenaly. Podívejme se na výkon tohoto notebooku ...
|