Strana 4 z 4
Nejsem osobně fanda hraní na telefonu, ale kolega v redakci je, a tak jsme si telefon půjčovali a můžeme jej zhodnotit jako celek z hlediska použití jak pro hráče, tak i jako běžného uživatele mobilního telefonu. Není samozřejmě žádných pochyb, že ASUS ROG Phone 2 je především herní telefon. Je tak koncipovaný a většina konstrukce a unikátní řešení je tomu na míru postavena. A v tuto chvíli neexistuje žádná skutečná konkurence, která by nabízela něco takhle dobře komplexně navrženého a funkčního pro opravdové mobilní hráče.
Nicméně některé ty nutné změny prvků, mají vliv na použitelnost, co by běžného telefonu. V první řadě je tu vysoká hmotnost. A nemůže za ní jen obří baterie, ale také masivní chlazení vnitřku. Z uživatelského hlediska je nejhorší pozice bočních tlačítek, která jsou prostě přesně tam, kde normálně držíte telefon. Takže neustále hrozí nechtění stisknutí vypnutí/hlasitosti. ASUS se to snažil trochu kompenzovat tím, že tlačítka jsou kovová a vyžadují vyšší tlak na stisk, než u jiných telefonů. Chápu, proč ASUS zvolil tuhle horší pozici. Je to kvůli některému příslušenství, přesto bych byl rád, pokud by přemístil ta tlačítka výše, tam kde jsou a mají být normálně. Neříkám, že si na to nelze zvyknout (jde), ale v momentě, kdy chvíli používáte zase jiný telefon, okamžitě je ta pozice tlačítek u ROG Phone 2 zase nepříjemná.
Pro mě osobně je ale vlastně ta pozice tlačítek jediná věc, kterou bych mohl kritizovat. U 512GB verze nebudu kritizovat ani absenci microSD, ale u základní 128GB verze by se možná hodila. Dále bych uvítal snad už jen optickou stabilizaci u fotoaparátů. Ale to nemá ASUS vyřešeno vlastně ještě ani u jiných svých telefonů (ZenFone 6 apod.) a u tohoto modelu to navíc není úplně priorita. No a posledním, co by se dalo vylepšit, je vyšší odolnost telefonu. ASUS zlepšil sice v základu dodávané ochranné pouzdro a telefon samotný je zpracovaný skvěle, ale nemá vůbec žádnou odolnost proti ponoření do vody. Takže pokud vám někde spadne do vody, je s ním konec. Na druhou stranu telefon je tak těžký, že na nej v kapse u plavek většinou nezapomenete ;). U takto drahého přístroje už je ale dnes alespoň IP68 dnes na zvážení. Pravda, zase je tu ale to hledisko extra výkonného chlazení, takže není to asi tak jednoduché v tomto konkrétním případě.
Z hlediska konkurence, existují sice některé telefony, nabízející některé aspekty (nejpodobnější je to u displaye), ale žádný ani zdaleka takový celek specializovaného HW i SW designu pro hráče a příslušenství k tomu. Špatná tak nakonec není ani cena telefonu, která se dnes pohybuje kolem 18 tisíc za 8GB/128GB verzi a 24 tisíc korun za testovanou 12GB/512GB TOP edici. ASUS určitě už také pracuje na třetí generaci, která by se letos měla také ukázat.
Pokud hrajete na telefonu a ANDROID platformě, tohle je jasná volba. Objektivně neexistuje lepší herní telefon na trhu, tady konkurence překvapivě zaspala. Speciálně když dnes nemusíte být odkázáni ani nutně na výkon samotného telefonu a hry co na ANDROID platformě běží, ale můžete hrát i velké PC hry, prostřednictvím streamování.
Jako telefon pro normální uživatele? Tady asi nejvíce oceníte extrémní 6000mAh baterii a překvapivě musím říci, že znatelný je ten 120Hz display i při běžné činnosti. Něco tak svižného s okamžitou reakcí jsem u telefonu ještě neviděl. Jinak ale telefon má prvky a designová řešení speciálně pro herní použití, které zhoršují jeho běžnou ergonomii, co by „normálního“ telefonu. Hlavně ta pozice tlačítek je prostě horší/divná, ale zvyknete si na to. Vysoká hmotnost telefonu je také znatelná. Je to prostě pěkný velký telefon s vysokou výdrží, když chcete, ale jeho extra zaměření běžný „nehráč“ nevyužije. Takže je samozřejmě otázkou, zda si nepořídit pro běžné používání mnohem elegantnější ZenPhone 6, zejména když má stejný technický základ ale ne ty herní extra prvky a změny v konstrukci, které samozřejmě také něco stojí.
Pokud nejste vyloženě mobilní hráč, doporučil bych od ASUSu spíše než ROG Phone 2, ten velmi povedený ZenPhone 6. Pro nadšené mobilní hráče je ale ROG Phone 2 jasná volba. A jsem dost zvědav, co ASUS vylepší u třetí generace.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerů:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|