Strana 1 z 3
- ASUS ROG Phone 3 – dlouhodobý TEST a RECENZE
nejvýkonnějšího telefonu, speciality pro hráče
Musím říci, že už je to několik let, co jsem přestal koukat na výkon a dělat benchmarky telefonů. Jednoduše i střední třída má dnes mnohem více výkonu, než je vlastně potřeba. Není nic, na co by drtivá většina uživatelů takový výkon, jaký dnes mobilní SoC ARM platformy nabízí, vlastně potřebovala. S jedinou výjimkou. A to jsou mobilní hráči. Tohle je asi jediná oblast, kde se vyšší výkon v některých oblastech hodit může (podobně jako u PC).
Paradoxně, tohle je v přímém rozporu s tím, pro co jsou mobilní platformy a telefony primárně orientovány. Nikoliv na výkon, který prostě žádá značnou porci energie. Stavěny jsou na mobilní použitelnost a tedy výdrž. Ovšem pokud jste hráč, tak chcete co nejvyšší výkon, ale také pořádnou obrazovku a ovládání. A zde nastupuje ASUS se svým naprosto unikátním herním telefonem, který nemá konkurenci.
ROG PHONE přitom není herní telefon jen proto, že to tvrdí marketing a má barevný obal. Tohle je herní telefon v samém základu svým funkčním designem a návrhem. Má speciální prvky a konstrukce, které u žádného jiného telefonu na trhu nenajdete, a to včetně unikátního příslušenství, které z něj dělá doslova herní konzoli. Mnozí víte, že ASUS vydal už dvě generace tohoto řešení. Nyní je na trhu už pár měsíců aktuální třetí generace. A já měl tak poslední měsíce čas a prostor na to, pořádně v praxi fungovat a vyzkoušet ASUS a jeho aktuální ROG PHONE 3. A jaký tedy je po několika měsíčním používání?
– výkon a výbava pro mobilní hráče ale i dobrý telefon
Tohle je stále telefon a funguje tak velmi dobře. Ale celý design včetně některých speciálních prvků je primárně orientován na hráče mobilní her. Což znamená některé ústupky, které by z toho udělaly lepší mobilní telefon. ASUS však maximální mobilitu vyměnil za prvky, které z ROG PHONE 3 dělají bezkonkurenčně nejlepší a nejvýkonnější telefon pro hráče na trhu. A to takovým způsobem, že konkurence vlastně neexistuje.
Třetí generace herního telefonu ASUS přichází s vylepšeními některých prvků proti druhé generaci a zejména je uhlazenější. Většina věcí prostě vychytanější. Zpředu se moc neliší, ale pohled na zadní stranu odhalí výrazný generační rozdíl. Design samotný je rozhodně unikátní a nepřehlédnutelný. Velké RGB podsvícené logo na zádech. Výkonné vnitřní chlazení včetně v příslušenství dodávaného modulu s aktivním ventilátorem. Ergonomie pro příslušenství a spojení s unikátním modulárním gamepadem (prodávaný extra). A samozřejmě špičkový výkon.
Telefon je osazený výkonným ARM v podobě QualComm SnapDragon 865+, kdy v tomto případě je ještě přetaktovaný na 3,1GHz na CPU! Vyšší takt má i integrovanou grafika ADRENO 650. Jde o nejrychlejší ARM SoC, které v obilních telefonech najdete. Obojí je zhruba o 10% výkonnější než běžné verze 865 řešení v jiných telefonech, v praxi i o víc zejména při dlouhodobé zátěži, protože díky výkonnému a přídavnému chlazení dokáže telefon ten výkon udržovat pořád. Platforma používá také nové rychle LPDDR5 paměti a to 16GB RAM v nejvýkonnější verzi. Existují také 8GB a 12GB varianty. Úložiště má 256 nebo 512GB. Zásadní je pak rychlý displej, který zde má velikost 6,59“, jde o AMOLED s 2340x1080 rozlišením, a hlavní devizou je zde jen 1ms odezva a 144Hz obnovovací frekvence! To zní rozhodně herně :).
Součástí příslušenství je vždy ten GameCool 3 modul, který se na telefon osazuje skrze speciální konektory na boku. Modul obsahuje aktivní ventilátor, ale především má další USB Type-C a také 3,5mm Jack, takže s takto osazeným telefon můžete mít připojeno vše, co je třeba :).
- ASUS ROG Kunai 3 – modulární gamepad
Vylepšení se dočkalo také příslušenství. To je rozsáhlé. Za speciálně velmi zajímavý kousek, díky kterému dokáže ROG PHONE fungovat jako skutečná herní konzole, je modulární gamepad KUNAI 3. Ten mě ASUS také zapůjčil, jinak se pořizuje extra za více než 3 tisíce korun. Jde o třetí generaci tohoto řešení a zatím zdaleka nejpovedenější a nejpropracovanější.
Skládá se vlastně ze 4 (5) dílů, přičemž může fungovat jako kompletně bezdrátový klasický gamepad, nebo v menší mobilní verzi anebo se dá rozložit a skrze speciální rámeček, do kterého osadíte telefon jako do pouzdra, připojíte ty gamepady přímo k telefonu.
A máte z toho nefalšovanou velkou kapesní konzoli, kdy velikostí a kvalitou obrazovky a vlastně výkonem, na tohle žádná dosavadní kapesní konzole nemá.
Na trhu není nic, co by bylo v podobě relativně normálního mobilní telefonu, takhle fyzicky i SW propracováno. Pro hráče některých mobilních her, včetně PUBG či FORTNITE neexistuje lepší mobilní telefon.
Jaký je ale v praxi právě jako mobilní telefon? Nejsou některé ústupky a speciální designové prvky na škodu? Měl jsem několik měsíců na to, to zjistit, tak se na to podívejme …
|