Společnost ASUS je jedním z mála tradičních výrobců PC a počítačových komponent, který stále nabízí a vyvíjí i vlastní mobilní telefony. A stejně jako u moha svých počítačových produktů, tak i u telefonů jde svou cestou a nabízí produkty, které dokáží vystoupit z davu. Vedle supervýkonného unikátního ROG Phone pro hráče, je tu také stále řada tradičních telefonů ZenFone v jejímž čele je aktuálně model ZenFone 9.
Ten už je na trhu nějakou dobu, a také delší dobu už jej používáme v redakci, takže je ten správný čas se podívat v pořádné uživatelské recenzi na to, jaký vlastně je. Samozřejmě se letos dočkáme nástupce, ale na českém trhu si na něj ještě nějakou dobu počkáme. Do té doby zde je a bude ZenFone 9, který je velmi zajímavým modelem zejména pro ty, kteří chtějí něco menšího.
Kompaktních špičkových telefonů totiž na trhu mnoho není. Téměř všechno má dnes i hodně přes 6“, ZenFone 9 se ale vejde do 5,9“ a s rozměry 146,6 x 68,2 x 9,5 mm při hmotnosti 165 gramů, patří mezi nejkompaktnější tradiční telefony na současném trhu. Ovšem jako správný špičkový model má navíc kvalitní zpracování, včetně IP68 odolnosti. ASUS rozhodně na zpracování nešetřil, ale také zvolil podstatně odolnější ergonomické materiály, například si odpustil hloupá skleněná záda apod. Místo zde má ale i tradiční 3,5mm zvukový jack, který u většiny lepších telefonů už nenajdete.
Hlavním prvkem je pochopitelně 5,9“ sAMOLED displej s rozlišením 2400x1400 a 120Hz (automaticky přepínatelnou mezi 60, 90 a 120Hz). Telefon pohání výkonný SnapDragon 8+ Gen1 v kombinaci s 8 nebo 16GB RAM a 128 nebo 256GB úložištěm. SW jej pohání téměř čistý ANDROID 12 s lehkou nástavbou ASUS ZenUI.
Kromě dnes už neobvykle kompaktních rozměrů špičkového telefonu, se ASUS rozhodl vybočit z davu také tím, že nepoužil hromadu snímačů, které najdeme dnes na zádech téměř každého nového telefonu, jakkoliv je většina z těch snímačů úplně k ničemu. ASUS se omezil na smysluplné dva zadní snímače a jeden přední. Hlavní má i výkonnou optickou stabilizaci. Video zvládá i v 8K/30FPS a 4K/60FPS, ale jsou zde jistá omezení pokud jde o kombinaci se stabilizací a režimů.
Pokud jde o síťovou výbavu, jde samozřejmě o 5G model, je tu Wi-Fi 6E/BT 5.2, NFC, nechybí široká senzorová podpora atd. Potěší přítomnost dvou pozic na NanoSIM 5G (současně), ale už zde není možnost rozšíření úložiště přes microSD. Hlavním konektorem je USB Type-C podporující rychlejší 30W nabíjení. Baterie má 4300mAh, což na tak kompaktní telefon je velmi slušné. Bezdrátové napájení ASUS tradičně neosazuje a nepoužívá.
Jaký je tedy tenhle zajímavý a rozhodně unikátnější telefon v praxi?