ZenFone ZOOM S jsme testovali několik týdnů, a tak máme opravdu široké poznatky z praxe. Co na telefonu rozhodně zaujme je display. ASUS použil AMOLED panel s 5,5“ s rozlišením 1080x1920 s jemností 401PPI.
Display je neuvěřitelně ostrý, s nádhernými barvami (lze přizpůsobit).
Taktéž dokáže být v maximálním nastavení opravdu extrémně jasný, kdy i na přímém světle je nádherně čitelný, že i řadu mnohem dražších telefonů strká do kapsy. Display je naprosto parádní a velkou devizou tohoto modelu. Samozřejmě musíte mít rádi AMOLED display, které proti IPS působí přeci jen trochu jinak.
Z hlediska výkonu jej pohání SnapDragon 625, tedy 8jádrový 14nm ARM SoC s Adreno 506 grafikou. K tomu je zde 4GB RAM. Nutno říci, že pochopitelně osazená platforma je od počátku navržena jako mainstream, a tak telefon má tomu odpovídající výkon. Ten je zcela dostatečný na vše, co dnešní uživatel skutečně potřebuje, nicméně na současnou TOP špičku pochopitelně ztrácí. Nic to ovšem nebrání velké plynulosti a svižnosti telefonu při běžných činnostech.
Výkon v AnTuTu:
celkové skóre: 63 969
3D: 13 150
UX: 23 981
CPU: 21 166
RAM: 5 672
Do úzkých ho dostanete především při snaze o zpracování až 4K videa či úprav obrázků. Vše mu viditelně trvá a v těchto náročných režimech se také telefon docela zahřívá, i když rozhodně to není nijak kritické. Uvnitř telefonu je 64GB úložný prostor, rozšiřitelný skrze MicroSD kartu. Když už jsme u toho focení.
ASUS slibuje opravdu hodně ohledně fotoaparátu a jeho kvalit. Technicky má i velmi slušný základ, nicméně praxe je o něco méně úžasná. Ale nepochybujte, že na mobilní telefon fotí ZOOM S vysoce nadstandardně a zejména na tom parádním AMOLED displeji s vysokou jemností a extrémní ostrostí vypadají ty snímky opravdu skvěle. Nicméně na jiné zobrazovadle už tradičně uvidíte nedostatky. Hodně lze ale ovlivnit osvětlením, či povedeným manuálním režimem. Pořád je to však zkrátka mobilní telefon. I tak patří rozhodně k nejlepším ve třídě, zejména za dobrých světelných podmínek.
(dole výřez z plné velikosti fotografie 1:1 za normálních podmínek)
Ovšem při horších zlobí poněkud software a neostří zdaleka tak bleskurychle, jako za normálních podmínek, ale ASUS hodně zlepšil několika aktualizacemi. Za normálních podmínek je mimochodem ostření a pořízení snímku otázkou milisekund!
Ano, prostě namíříte a zmáčknete a je to tam, žádné počítání se zpožděním jako u mnoha jiných běžných telefonů apod. V tomto ohledu je fotoaparát Zoom S modelu naprosto úžasný. Prostě fotí instantně ostře.
Pochopitelně aplikace má řadu možností a funkcí automatického vylepšení obrazu s výrazným vlivem na výsledné fotografie.
Pokud jde o natáčení videa, telefon má sice umět 4K při 30FPS, ale musím říci, že klade na telefon značné nároky. A tak většinou budete používat FullHD při 30 nebo 60fps (s možností zpomalení). Při dobrých světelných podmínkách je kvalita rozhodně dobrá, telefon má špičkovou rychlost ostření, trochu horší je to se světelnými přechody. Čeho jsem si všiml a vidíte to i na ukázkovém videu, pokaždé když začnete natáčet, tak zhruba první 2-3 sekundy se obraz třese a teprve poté se aktivuje elektronická stabilizace obrazu a vše je perfektně stabilní. Z hlediska zvuku nemám žádných výhrad, jak mikrofon, tak reproduktory jsou překvapivě výborné. Takže ani tady se nešetřilo!
Pravděpodobně největším problémem je tak software tohoto telefonu. ASUS používá u tohoto modelu v základu ANDROID 7.1.1. (a měl by dostat i 8.0) a v základu musím říci, že systém je svižný, reaguje okamžitě a celkově je Zoom S asi nejsvižnější ASUS telefon, se kterým jsem mohl pracovat. Dech mu dochází jen při mnoha aplikacích spuštěných najednou, či úpravách 4K videa a velkých fotografií, ale to je pochopitelné. V běžném používání je to velmi svižný a příjemný telefon.
(telefon v základu po aktualizaci na ZenUI 4.0)
Osobně, protože dlouhodobě používám ZenUI prostředí, kdy ASUS velmi výrazně upravuje graficky prostředí ANDROID, jsem zvyklý na to, jak věci vypadají. Některé však design může překvapit. Nutno říci, že u verze s ANDROID 7.1.1 ASUS přeci jen ubral z těch úprav proti minulosti, ale stále tu jsou a s nimi také široké možnosti nastavení vzhledů, motivů atd. Výtka však rozhodně směřuje k tomu, že ASUS opět instaluje v základu obrovskou spoustu aplikací. Celkem na „čistém“ telefonu po aktualizaci posledního Update je v základu přes 40 aplikací dohromady (ASUS + ANDROID Google)! A spousta z nich ani nejde odinstalovat jen deaktivovat.
(telefon v základu po zapnutí a nainstalování poslední aktualizace)
ASUS se zkrátka stále příliš nesnaží, to omezit. Aktualizace těch aplikací jsou navíc velmi časté, a popravdě řada z nich to potřebuje. Když jsem telefon dostal poprvé, občas padala aplikace fotoaparátu, SMS apod. Aktualizace to naštěstí postupně vylepšily. Poslední přinesla i upgrade na ZenUI 4.0, ovšem i ta je stále plná balastu, ale je to přeci jen lepší než předchůdce, takže ano, ASUS trochu tu kritiku poslouchá …